میدان سرخ مسکو

مکان - ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

اگر قصد خرید تور روسیه را دارید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.


میدان سرخ مسکو در ضلع شرقی دژ تاریخی مسکو و محل اقامت رئیس‌جمهور روسیه، کاخ کرملین، قرارگرفته است. هیچ نقطه‌ای نمی‌تواند به زیبایی میدان سرخ، پهناوری جغرافیایی و عظمت تاریخی مسکو و روسیه را به رخ بکشد. میدان سرخ  قلب مسکو نیز نامیده می‌شود. این میدان از چهار طرف توسط کاخ کرملین، بازار بزرگ GUM، موزه تاریخ ملی، و کلیسای سنت باسیل احاطه‌شده است. آرامگاه لنین نیز در این میدان قرار دارد.

میدان سرخ در قرن پانزدهم و به‌ فرمان ایوان سوم بنا نهاده شد و در ابتدا با نام "میدان تثلیث" شناخته می‌شد. این نام از روی نام کلیسای تثلیث، که درجایی که کلیسای سنت باسیل ساخته‌ شده است قرار داشت، الهام گرفته‌شده بود. چندی بعد نام "Krasnaya Ploschad" بر روی این میدان نهاده شد. معنای کلمه‌ی krasnaya قدری مبهم است. درواقع در روسیه‌ی قدیم این کلمه به معنای زیبا بوده و بعداً به سرخ تغییر یافته است. بنابراین ادعاهایی که نام سرخ میدان را به کمونیسم و خون‌های ریخته شده، و یا حتی به رنگ بناهای اطراف میدان ربط می‌دهند کاملاً بی‌اساس‌اند.
میدان سرخ در مسکو مانند انجمن‌های رومی، محلی برای ملاقات‌های مهم و گپ و گفت‌های گوناگون، همچنین مکانی برای برگزاری جشن‌های مذهبی، اجتماعات عمومی، اعلان مصوبه‌های دولتی، و تماشای اعدام (مجازاتی که توسط ایوان مخوف یا پترکبیر صورت می‌گرفت) بوده است. این میدان بیش از یک‌بار شاهد رژه‌ی نظامی روس‌ها بوده که مهم‌ترین آن‌ها در سال 1941، هنگامی‌که تانک‌های روسیه برای رویارویی با آلمان‌ها به‌صف شدند، اتفاق افتاده است.علاوه بر معماری زیبا و تاریخ پرفرازونشیب، چند جاذبه‌ی گردشگری دیگر نیز در این میدان وجود دارند. این روزها معمولاً شانس دیدن یک شخصیت تاریخی، هرچند مومیایی‌شده، خیلی به دست نمی‌آید. بنابراین بازدید مقبره‌ی لنین را فراموش نکنید. یکی دیگر از این جاذبه‌ها کلیسای سنت باسیل است، میراث واقعی معماری روسی. دیدن قبه‌ها، گنبدها، تاق و ستون‌ها، و مناره‌های آن از نزدیک و بدون وساطت لنزهای دوربین‌ها چیز دیگری است.
اگر قدم زدن در بازار و فروشگاه‌ها را دوست دارید، و یا به دنبال فرار از سرما هستید، بازار بزرگ GUM، یکی از لوکس‌ترین بازارهای روسیه، دقیقاً در کنار شماست.در ضلع شمالی میدان سرخ می‌توانید موزه تاریخ ملی روسیه را با مجموعه‌های تاریخی شگفت انگیزش پیدا کنید. اما آخرین بخش، و شاید مهم‌ترین بخش میدان سرخ، کاخ کرملین است. ترک روسیه قبل از بازدید از کاخ کرملین، می‌تواند بزرگ‌ترین اشتباهتان باشد...

  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.


NextHoliday.ir مرجع تور لحظه آخری | تور دبی