8 شگفتی گردشگری باورنکردنی

ویژه - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیاره ما، سرشار از پدیده‌های شگفت‌انگیزثی است که صرفا نگاه کردن به آنها ذهن آدمی را تا مدت‌ها به خود مشغول می‌کند.


در هر گوشه و کنار این کره خاکی با پدیده‌هایی مواجه هستیم که برخی از آنها توجیه‌پذیر و برخی دیگر فراتر از قوه ادراک آدمی به نظر می‌رسند. جاذبه‌های گردشگری نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ جاذبه‌هایی که گاه منشاء طبیعی و گاه منشاء مصنوعی و انسانی دارند. این جاذبه‌ها به یک نقطه خاص جغرافیایی تعلق ندارند و در سرتاسر دنیا پراکنده‌اند. شاید شهر محل سکونت شما نیز از این جاذبه‌ها بی‌بهره نباشد.


در اینجا قصد داریم شما را با 8 مورد از شگفتی‌های جهان که هنوز دانشمندان برای توجیه دقیق آنها به اتفاق نظر نرسیده‌اند، آشنا سازیم. با ما همراه باشید:


تپه‌های آهن‌ربایی، هندوستاندر کشور هندوستان منطقه‌ای وجود دارد که اگر شما اتومبیل خود را در شیب سربالایی آن پارک کنید (در حالت خاص)، در کمال تعجیب، خودروی شما به سمت بالا (خلاف شیب) حرکت می‌کند. گفته می‌شود نیروی ناشناخته خودرو را به سمت بالا هدایت می‌کند. هنوز هیچ توجیه منطقی برای این پدیده پیدا نشده است اما برخی علت آن را خطای انسانی در تشخیص جهت شیب و توهم ناشی از آن می‌دانند.


دولمِن ها (واقع در الجزایر، کره‌جنوبی، چین، هندوستان، اسپانیا، پرتغال، ایرلند، فلسطین اشغالی، منطقه اسکاندیناوی و روسیه)«دولمِن» ها یا «سنگ-میز» ها اماکنی هستند که با تعدادی تخته سنگ بسیار بزرگ احاطه شده‌اند. باستان‌شناسان بر این باورند که این مکان‌ها آرامگاه کاهنان و روحانیان دوران کهن هستند. نکته عجیب پیرامون دولمن‌ها این است که معمولا عملکرد ساعت‌ها و تجهیزات مکانیکی در حوالی این سازه‌ها با اختلال مواجه می‌شود.


آبشاری که در دل خود شعله‌ای ابدی نهفته دارد، ایالات متحده آمریکادر کشور آمریکا، آبشاری عجیب وجود دارد که از ماهیتی کاملا طبیعی برخوردار است. در دل این آبشار، همواره یک شعله بزرگ آتش برافروخته است. برخی از دانشمندان معتقدند، خروج گازهای طبیعی از شکاف‌های موجود در دل کوه، علت اشتعال همیشگی شعله است. یک باور عامیانه حکایت از آن دارد که اگر شعله به صورت اتفاقی خاموش شود و فردی رهگذر مجدد آن را برافروزد، شخص مذکور سعادتمند خواهد شد.


قلعه فرانگوکاستلو، یونانجزیره «کرت» واقع در یونان را منطقه‌ای می‌دانند که در آن در صورت مستند، رویت یک سراب واقعی به ثبت رسیده است. هر ساله، در اواخر ماه می، در این جزیره سایه‌هایی متعلق به یک لشکر از سربازان پیاده و سواره مشاهده می‌شود که از معبد «آگیوس چارالامبوس» به سمت قلعه «فرانگوکاستلو» در حال حرکتند.


رویت پدیده مذکور، معمولا در صبح زود، هنگامی که دریا آرام و رطوبت بالاست اتفاق می‌افتد و به مدت 10 دقیقه ادامه می‌یابد. طبق اسناد تاریخی، یکبار که سربازان آلمانی این منطقه را تحت تصرف خود درآورده بودند، با مشاهده سراب، به شدت هراسان شده و به روی سربازان وهم‌آلود آتش گشوده‌اند.


سردابه‌های چک، جمهوری چکدر سال 1996 میلادی، از دل «سردابه‌های چک»، به طور اعجاب‌انگیز صدای ساز شنیده شد. این پدیده پس از حضور دانشمندان و تایید ماجرا، ثبت رسمی شد و در تاریخ ماندگار گشت.


سردابه مورد بحث، دالانی در اعماق 30 متری زمین است. با بررسی دقیق سردابه، هیچ دخمه‌ای پیدا نشد که قابلیت گنجایش یک ساز بزرگ (که صدای آن از همه جا شنیده شود) را داشته باشد. دانشمندان، حتی شاهدان عینی (یا بهتر است بگوییم «مستمعان حاضر») را مورد واکاوی روانی قرار دادند تا فرضیه توهم دسته جمعی را بررسی کنند اما نتیجه منفی بود.


از دیگر شگفتی‌های این سردابه، معبری موسوم به «راهروی درخشان» بود. این راهرو که ظاهری کاملا معمولی داشت، ناگهان شروع به تابش پرتوهایی به رنگ نارنجی متمایل به قرمز می‌نمود. جالب است که دانشمندان، پس از بررسی‌های دقیق، فرضیه «درخشش نور به خاطر مواد فسفردار» را به کلی رد کردند چون هیچ نشانه‌ای از فسفر در راهرو دیده نشد.


جنگل سنگی، چینجنگل سنگی را شاید بتوان بزرگترین اعجاب کشور چین محسوب کرد. این جنگل، نخستین بار، 200 میلیون سال پیش کشف شد. گفته می‌شود، سالیان دراز پیش، در آن منطقه دریایی وجود داشته که باعث شکل‌گیری صخره‌های عظیم‌الجثه آهکی شده است. روی هم رفته، تحولات زمین‌شناسی را عامل شکل‌گیری شمایل عجیب این صخره‌ها می‌دانند.


اما موارد فوق، تمامی شگفتی این منطقه نیست. در بخش زیرزمینی این جنگل، غاری موسوم به «کوئیفنگ» وجود دارد که بسیار اعجاب‌برانگیز است: «در این غار رودی جریان دارد که هر 30 دقیقه یک‌بار در آن گرداب پدید می‌آید. گرداب مذکور دقایقی تداوم دارد و سپس بدون دلیل مشخص محو می‌گردد.»


رودخانه پنج رنگ، کلمبیادر کشور کلمبیا، رودخانه‌ای واقع است که در بخش اعظمی از سال حالت کاملا طبیعی دارد اما در تابستان به یکباره شکل یک فرش رنگارنگ به خود می‌گیرد. در این مواقع، آب رودخانه آمیخته به رنگ‌های قرمز، صورتی، آبی، سبز و زرد دیده می‌شود.


برخی از دانشمندان، علت این پدیده را وجود انواع خاصی از گیاهان می‌دانند که در بستر رودخانه حیات دارند. بر اساس افسانه‌ها، در زیر بخش آبشارگون این رودخانه گنجی موسوم به «لاموخانا» نهفته است (لاموخانا به معنای مادر آب است.)


آبشار خون، قطب جنوبدر قطب جنوب، آبشاری به رنگ قرمز خونی وجود دارد که حتی در دمای منفی 10 درجه سانتی‌گراد هم منجمد نمی‌شود. آب این یخسار را سردترین آب جاری به شکل مایع در دنیا می‌دانند.


گروهی از دانشمندان دانشگاه هاروارد، پس از انجام تحقیقات گسترده اعلام داشتند، دلیل احتمالی پیدایش «سرچشمه خون»، وجود مجموعه‌ای از میکروب‌های نسبتا ناشناخته و شگفت‌انگیز است.


مرجع: روزیاتو


 NextHoliday.ir مرجع تور | تور کیش | تور کوش آداسی | تور لحظه آخری  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر