7 دلیل که بمبئی را به «شهر رویاها» مشهور کرده

ویژه - ۸ مهر ۱۳۹۷

واژه مومبای یا بمبئی (Mumbai) مترادف با واژه مایانگاری (Mayangari) به معنای «شهر رویاها» است. در این مقاله هفت رازی که بمبئی را برای اهالی و افراد بسیاری خارج از مرزهای کشور هند، به شهر رویاها بدل می‌کند را برایتان فاش خواهیم کرد.


 


1) مرکز اقتصادی هند


بمبئی نه تنها ثروتمندترین شهر هند، که از ثروتمند‌ترین شهرهای دنیاست. دفاتر مرکزی چندین موسسه مالی بزرگ از مرکز مبادلات سهام بومبای، بانک ذخیره ارزی هند، بازار سهام ملی و شرکت مینت تا غول‌های بازرگانی هند مانند گروه تاتا، گروه آدیتا بیرلا، گروه اِسِل، و صنایع رلیانس در این شهر قرار دارند.


 


2) جذاب برای مهاجران


به عنوان پایتخت تجاری کشور، بمبئی برای جویندگان کار و زندگی شغلی بهتر یک فرصت مطلوب تلقی می‌شود. هر روز مهاجران از اقصی‌نقاط کشور به دنبال زندگی بهتر راهی مومبای می‌شوند. با وجود حاشیه‌نشینی گسترده و عدم توازن نگران‌کننده در توزیع ثروت، به نظر بمبئی شهری است که به آدم‌های سخت‌کوش پاداش می‌دهد.


 


3) بالیوود


نام بالیوود، بزرگترین مجموعه صنعت سینمای هند و یکی از بزرگترین صنایع سینمایی جهان با نام بمبئی پیوند خورده است. در واقع بمبئی پایتخت سینمای هند است. بسیاری از داستان‌های بالیوودی در این شهر اتفاق می‌افتند جایی که برترین استودیوها و مشهورترین کارگردانان، بازیگران، تهیه‌کنندگان و تکنیسین‌های سینما فعالیت می‌کنند. به همین دلیل بمبئی در نگاه باقی مردم هند به عنوان خانه بالیوود جاذبه های گردشگری فراوانی دارد.


 


4) معماری


معماری بمبئی، از راه دریایی باندارا – وورلی گرفته تا درگاه حاجی علی، پیچیده، غنی و استثنائی است. مارین درایو که نورافشانی‌هایش طاقی همچون مروارید‌های گردنبند ملکه را خلق می‌کند و چهاتراپاتی شیواجی ترمینوس که با معماری ویکتوریایی‌اش پس از بیش از یک قرن کشمکش از حملات تروریستی گرفته تا جنگ بر سر آزادی، کماکان پابرجا باقی مانده است، نمادی از جاذبه‌های معماری بمبئی برای دیگر مناطق شبه قاره هند هستند.


 


5) گذشته و آینده


بخشی از کیفیت رویایی بمبئی به گذشته غنی و بخشی دیگر به آینده روشن شهر باز می‌گردد. در حالیکه با تغییر جایگاه اقتصادی هند در جهان  اهمیت و جایگاه بین‌المللی این شهر پیوسته رو به رشد است، در گذشته دور (از حدود 2000 سال پیش) نیز بمبئی خانه تمدن‌ها و تبادل فرهنگ‌ها بوده است. غارهای شگفت‌آور کانهری و الفانتا از بقایای گذشته بمبئی به عنوان یک مرکز تجاری و ایدئولوژی هستند. حتی فرآیند تبدیل شدن بمبئی از هفت جزیره پراکنده تاریخی به بمبئی امروزی نیز در چشم مردمان دیگر مناطق هند دست کمی از یک رویا ندارد.


 


6) شهر اولین‌ها


بمبئی خانه بسیاری از اولین‌های هند، از اولین هتل پنج ستاره هند، تاج‌محل پالاس، تا اولین نمایش فیلم توسط بردران لومیر در سال 1896، بوده است. اولین قطار مسافری شبه قاره در بمبئی 1853 و بین ایستگاه بوری بوندر تا تانه امروزی آغاز به کار کرد و اولین فرودگاه غیرنظامی کشور نیز در سال 1928 در جوهو افتتاح شد. که نشان از ظرفیت بالای این شهر برای نوآوری‌ها در مقایسه با دیگر مناطق تور هند دارد.


 


7) پایتخت هنر و سرگرمی


بمبئی تنها پایتخت سینمای تور هند نیست. بخش عمده‌ای از آژانس‌های تبلیغاتی، شرکت‌های رسانه‌ای، استودیوهای تلویزیونی، شرکت‌های تولید موسیقی و جنبش‌های فرهنگی در بمبئی متمرکز شده‌اند. برخی از مهم‌ترین نهادهای هنری کشور من جمله گالری جهانگیر آرت مشهور که نقشی مهم در جنبش هنری مدرن کشور بازی کرده، در بمبئی قرار دارند.
  •   استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.