5 روز در استانبول

ویژه - ۱۲ تیر ۱۳۹۷

بزرگترین شهر ترکیه جاذبه های گردشگری فراوانی دارد، حتی کسانی که چند سال در شهر اقامت داشته‌اند‎‌ هنوز در گوشه‌کنارهای استانبول با جاذبه‌های تازه روبه‌رو می‌شوند. با این همه، 5 روز زمان خوبی برای شروع و آشنا شدن با جاذبه‌های اولیه شهر است. به ادامه این راهنما دقت کنید تا بهترین پنج روز را در تور ترکیه و شهر استانبول بگذرانید.


 


روز اول: شهر را بشناسید (با قایق)


همانطور که گفتیم، استانبول شهر بزرگی است و شاید بد نباشد در روز اول با مناطق مختلف شهر آشنا شوید. مسافران زیادی محله سلطان احمد را به خاطر مکان‌های تاریخی زیاد مانند مسجد کبود یا کاخ توکاپی انتخاب می‌کنند. اما فقط به بخش تاریخی شهر اکتفا نکنید. ساعت 10:30 صبح به اسکله امینونو بروید سوار قایق‌های مسافربری بشوید و استانبول را از منظر دریا تماشا کنید، این کار به شما تصویر جامعی از کلیت استانبول می‌دهد. قایق‌ها در راه چند ایستگاه دارند، اما به شما توصیه می‌کنیم در ایستگاه آخر، آندلوحیصاری، یک محله ساحلی کوچک که به نام قلعه تاریخی واقع در آن نامگذاری شده است، پیاده شوید و کمی اطراف را بگردید تا زمان بازگشت با قایق به امینونو فرابرسد.


 


روز دوم: منطقه سلطان احمد را بگردید


حالا که گشتی به دور استانبول زدید، وقت آن رسیده که سراغ گزینه اول اکثر توریست‌ها بروید. از میدان سلطان احمد شروع کنید به ایاصوفیه بروید، مسجد آبی و آب انبار باسیلیکا (بزرگترین مخزن آب جهان که زیر استانبول قرار دارد) را ببینید. اگر اهل موزه هستید، ابتدا باید به موزه باستان‌شناسی و موزه هنر ترکی و اسلامی بروید. اگر شهر قدیمی روز شما را پر نکرد، مسیرتان را به سمت کلیسای چورا تغییر بدهید و در آستانه مشهورترین رستوران استانبول با غذاهای عثمانی، چیزی بخورید.


 


روز سوم: بندر بی‌اوغلو را بگردید


پس از یک روز کامل بازدید از شاهکارهای تاریخی استانبول، از روی پل گالاتا بگذرید تا با زندگی مردم محلی آشنا شوید. از محله کاراکوی با بوتیک‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های جذابش شروع کنید؛ بعد به سمت توفانه و گالری‌های متعدد آن بروید؛ پس از آنها شکورکوما با عتیقه‎فروشی‌های مشهور و منطقه بوهمیان کیهانگیر قرار دارند. در خیابان مشهور استقلال قدم بزنید و به اطراف خیابان دقت کنید زیرا چند کلیسا و گذرگاه تاریخی در اطراف قرار دارند که در تور استانبول شما بسیار به یاد ماندنی می‌شوند. در انتهای خیابان استقلال، منطقه گالاتا و به ویژه خیابان سردار اِکرِم با بوتیک‌های طراح محلی و همینطور پرا با بناهای نوکلاسیک زیبا منتظر شما هستند. روز را با تماشای منظره شهر از تراس کاکی، رستوران هتل آداهان به پایان ببرید.


 


روز چهارم: ساحل بسفر را بگردید


مسافران زیادی با ساحل بسفر استانبول آشنا نیستند، اما شایع است که ثروتمندترین افراد شهر خانه‌هایشان را کنار آب بنا کرده‌اند. برای فرار از ترافیک می‌توانید با مترو به اتیلر بروید و آنجا از تپه پائین بیایید تا به محله سطح بالای بِبِک و پارک ساحلی دوست‌داشتنی آن و همینطور بوتیک‌ها و کافه‌های متعدد در اطراف خیابان اصلی برسید. یکی از نقاط محبوب اینجا یک رستوران ماهی مشهور است که روی آب قرار دارد. همچنین جایی که می‌توانید برخی از بهترین شیرینی‌های بادام و پسته شهر را بیابید. از اینجا می‌توانید هر چقدر که خواستید در پیاده‌روی کنار بسفر قدم بزنید. اما حتما منطقه آرناوُت‌کوی با رستوران‌های دریایی فوق‌العاده‌اش را در تور استانبول از دست ندهید.


 


روز پنجم: جزیره را سیاحت کنید


از دیدنی‌ها و جاذبه‌های خود استانبول که بگذریم، به جزایر می‌رسیم! در بیوک‌آدا، محبوب‌ترین جزیره، خیلی زود متوجه می‌شوید که ورود خودرو به این جزیره قدغن است و به جای آن باید از دوچرخه یا کالسکه‌های اسب‌دار استفاده کنید. یک دوچرخه اجاره کنید و این جزیره وسیع را با عمارت‌های زیبای بازمانده از عهد عثمانی آن سیاحت کنید. اگر هوا به اندازه کافی گرم بود، برای یک شنای عالی در آب خنک دریا به یکی از کلوب‌های ساحلی بروید. اگر جزایر کوچک‌تر را ترجیح می‌دهید، هِی‌بلیادا با مدرسه الهیات ارتدوکس یونانی (هم اکنون تعطیل است اما می‌توان از آن بازدید کرد)، عمارت‌های قدیمی زیبا و رستوران‌های دریایی متعدد در کنار آب گزینه مناسبی است.
با وجود اینکه جزیره بورگازادا از دو جزیره دیگر کوچکتر است، خانه‌های قدیمی زیبا، کلیساهای پنهان، ساحل و رستوران کالپازانکایا را دارد که در آن می‌توان از چشم‌انداز زیبای دریا، به ویژه همراه با غروب باشکوه خورشید لذت برد.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.