20 جاذبه گردشگری پر بازدید در صربستان (قسمت اول)

ویژه - ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

در کشور صربستان جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که بازدید از هر کدام می­‌تواند یک خاطره بسیار زیبا و دلنشین از تور صربستان را برای شما بسازد. ما در اینجا قصد داریم تا به معرفی تعدادی از بهترین جاذبه­‌های گردشگری صربستان بپردازیم که در سال­‌های اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته­‌اند. این جاذبه­‌های گردشگری از شمال تا جنوب و از بلگراد تا شهرهای بسیار کوچک پراکنده‌­اند. گشت و گذار با تور در میان این مقاصد گردشگری به یقین می­‌تواند یک خاطره بسیار زیبا و دلنشین برای کسانی باشد که تور صربستان را برای تعطیلات خود انتخاب کرده‌­اند. برای مرور بخش نخست این جاذبه­‌های گردشگری با ما همراه شوید.1. کالمگدان (Kalemegdan)


برای شروع تور صربستان چه جایی می­‌تواند از شهر بلگراد بهتر باشد؟ کالمگدان یکی از بهترین جاذبه­‌های گردشگری پایتخت صربستان است که یکی از بهترین پارک­‌های شهر بلگراد و تعدادی از زیباترین موزه­‌ها و یادبودهای این شهر را در قلب خود پنهان کرده است. شما با بازدید از این مقصد گردشگری فرصت آن را خواهید داشت تا از نزدیک تعدادی از بهترین جاذبه­‌های گردشگری پایتخت صربستان را ببینید. اهمیت و زیبایی این جاذبه گردشگری در شهر بلگراد به قدری زیاد است که می­‌توانیم بگوییم هیچ تور صربستانی بدون بازدید از کالمگدان کامل نخواهد شد.2. کلیسای سنت ساوا (Church of St Sava)


درست است که کالمگدان را گل سر سبد جاذبه­‌های گردشگری بلگراد می­‌دانند، اما این امر به معنای آن نیست که در تور صربستان خود بازدید از کلیسای سنت ساوا و معماری خیره‌کننده آن را فراموش کنید. این بنای بسیار زیبا از نظر مذهبی، معماری و تاریخی اهمیت بسیاری دارد و منظره چشم‌نوازی را فراهم کرده است که بدون آن نمی­‌توان شهر بلگراد را تصور کرد. کلیسای سنت ساوا به قدری عظیم و زیبا است که نفس هر بازدیدکننده­‌ای به هنگام روبه‌رو شدن با آن در سینه حبس می­‌شود. این جاذبه گردشگری یکی از جاهایی است که شما می‌­توانید علاوه بر لذت بردن از منظره آن تعدادی از بهترین عکس­‌های تور صربستان خود را بگیرید.3. خانه رودخانه درینا (House On the Drina River)


اگر کلیسای سنت ساوا نمایانگر یک ساختمان عظیم است که برای تجلی مذهب ساخته شده است، پس می­‌توان خانه رودخانه درینا را یکی از صمیمانه‌ترین آثار معماری جهان دانست که با جسارت به نمایش احساس در خانه بودن می­‌پردازد. این خانه در سال 1969 ساخته شده است. در آن سال تعدادی از گردشگرانی که برای شنا به رودخانه درینا می­‌روند بر روی یکی از صخره‌­هایی که در وسط این رودخانه قرار دارد این خانه کوچک و زیبا را ساختند تا بتوانند در آن استراحت کنند. این جاذبه گردشگری یک زیبایی خیره‌کننده به رودخانه درینا بخشیده است. هر گردشگری که در تور صربستان خود از رودخانه درینا بازدید می­‌کند اعتراف می­‌کند که نمی­‌توان این رودخانه را بدون این کلبه چوبی زیبا تصور کرد.4. صومعه استودنیکا (Studenica Monastery)


کشور صربستان پر است از صومعه‌­هایی که تعدادی از آن­ها را باید به عنوان شاهکارهای هنر و معماری این کشور در نظر گرفت. به باور بسیاری از گردشگرانی که در تور صربستان خود از صومعه­‌های این کشور بازدید کرده­‌اند صومعه استودنیکا بهترین صومعه صربستان است. این جاذبه گردشگری زیبا یکی از منحصربه‌فردترین میراث تاریخی و معماری این کشور است که قدمت آن به دوران قرون وسطی باز می­‌گردد. هر چند زیبایی بنای مرمرین کلیسای واقع شده در این صومعه به قدری زیباست که چشم­‌های شما را خیره می­‌کند، اما باید بدانید که برای کامل شدن گشت و گذار شما در این جاذبه گردشگری باید به درون این صومعه بروید و از هنر معماری و تزئینات به کار رفته در آن دیدن کنید.5. ساختمان شهرداری سوبوتیکا (Subotica City Hall)


سوبوتیکا یکی از کوچکترین شهرهای کشور صربستان است و در عین حال یکی از زیباترین جاذبه‌­های گردشگری این کشور را در قلب خود جای داده است. این شهر در نزدیکی مرز صربستان با کشور مجارستان قرار دارد. ساختمان شهرداری این شهر یکی از بهترین نمونه­‌های هنر معماری کشور صربستان است. ساختمان شهرداری سوبتیکا در ابتدای قرن بیستم ساخته شده است و از آن زمان تا کنون به سبب زیبایی خیره‌کننده خود چشم­‌های هر بازدیدکننده و گردشگری را به سوی خود جذب می­‌کند. بازدید از شهر سوبوتیکا و معماری چشم‌نواز ساختمان شهرداری آن به باور ما می‌­تواند یکی از بهترین بخش­‌های تور مسافرتی شما در صربستان باشد.6. قبر جوزف بروز تیتو (Josip Broz Tito) بنیان گذار کشور یوگسلاوی


در بازدید از شهر بلگراد و جاذبه­‌های گردشگری آن را نمی‌­توان بدون نگاه انداختن به قبر ژنرال جوزف تیتو کامل کرد. ژنرال تیتو مردی بود که در بخش عمده عمر کشور یوگسلاوی رهبری این کشور را بر عهده داشته است و امروزه در میان مردم صربستان از احترام بسیار زیادی برخوردار است. تیتو یک رهبر کمونیست بود که نزدیک به 40 سال پس از مرگش همچنان در میان مردم صربستان محبوب و مورد احترام باقی مانده است. جسد تیتو در شهر بلگراد به خاک سپرده شده است. برای بازدید از قبر او باید به محلی بروید که با نام خانه گل‌ها شناخته می­‌شود.7. تنگه درداپ جورج (Djerdap Gorge)


تنگه درداپ جورج یکی از منحصر‌به‌فردترین جاذبه‌­های گردشگری کشور صربستان است که به سبب منظره حیرت‌انگیز خود چشم‌های همه گردشگرانی که از آن بازدید می­‌کنند را به سوی خود خیره می­‌کند. برخی از مردم محلی معتقدند که این تنگه مرزی است که توسط خدا خلق شده است. آب بخش غالب منظره این جاذبه گردشگری است. صخره­‌های عمودی دو طرف این تنگه به قدری شگفت‌انگیز هستند که در هنگام بازدید از آنها نفس در سینه­‌ی شما حبس می‌­شود. به سبب شکل همین صخره‌های عظیم دو طرف این تنگه برخی از این جاذبه گردشگری با نام دروازه آهنین یاد می­‌کنند.8. برج جمجمه (Skull Tower)


هر چند برج جمجمه به زیبایی سایر جاذبه‌­های گردشگری کشور صربستان نیست اما باز هم ارزش بازدید کردن را دارد. این یادبود در شهر نیش قرار دارد و نماد مهمی از کسانی است که برای این سرزمین فداکاری کرده­‌اند. برج جمجمه محلی است که در آن باقیمانده اسکلت بسیاری از افراد را که در دوره عثمانی زندگی می­کرده­‌اند نگهداری می­‌شود. در اصل 952 جمجمه در برج جمجمه نگهداری می­‌شده است اما به مرور زمان تعداد زیادی از آنان ناپدید شده است و اکنون کمتر از 60 جمجمه در آن نگهداری می‌شوند. هرچند بازدید از این جاذبه گردشگری هیچ لبخندی را بر روی لب­‌های شما نمی‌نشاند، اما به شما یادآور می­‌گردد که تاریخ کشورها چگونه ساخته شده است.9. دره اوواک (Uvac Canyon)


کشور صربستان پر است از جاذبه­‌های گردشگری طبیعی و زیبایی که دل هر بازدیدکننده­‌ای را به سوی خود جذب می­‌کنند. یکی از این جاذبه‌­های طبیعی کشور صربستان که باید از آن بازدید کنید دره اوواک نام دارد. دره اوواک و منظره­‌های حیرت‌انگیز آن حاصل قدرت عظیم رودخانه درینا هستند که در طول میلیون­‌ها سال با حفر کوهستان­‌ها و زمین اطراف خود این منظره شگفت‌انگیز را خلق کرده است. شما کافی است تا به این دره زیبا بروید و از بالا نگاهی به آن بیاندازید تا در یابید قدرت طبیعت چگونه به مرور زمان خیره‌کننده­‌ترین مناظر طبیعی را خلق می‌­کند. این رودخانه زیبا وعده­‌گاه گردشگران و طبیعت‌گردان ماجراجویی است که دوست دارند از مناظره زیبای طبیعی لذت ببرند، از صخره­‌های بلند صعود کنند، در آب­‌های رودخانه درینا به شنا یا قایق‌سواری بپردازند و البته عکس­‌های جالب و زیبایی از این خاطرات و سفر هیجان‌انگیز خود ثبت کنند.10. داولجا واروش (Djavolja Varos)


این جاذبه گردشگری بیش از 200 صخره را در خود جای داده است که به سبب شکل عجیب و غریب خود به شهر اهریمنی معروف شده‌­ است. بر خلاف داستان­‌های اسرارآمیزی که در فرهنگ محلی در مورد این منطقه وجود دارد باید گفت که علت پیدایش این منظره حاصل نیروی فرسایش طبیعت است. جنس خاک این منطقه و بارش زیاد باران در طی قرن­‌های متمادی باعث فرسایش زمین اینجا شده است و در نتیجه شکل‌­هایی از صخره‌­های عمودی را به جای گذاشته است که یک منظره حیر‌ انگیز خلق کرده‌­اند. کسانی که به منظره‌­های شگفت‌­انگیز طبیعی علاقه دارند و دوست دارند تا از نزدیک شاهد هنر طبیعت در خلق مناظر مختلف باشند در تور صربستان خود حتما باید از این جاذبه گردشگری منحصربه‌فرد بازدید کنند. اینجا مکانی است که در آن شما بیش از گذشته به قدرت مسحورکننده طبیعت و زیبایی­‌های آن پی خواهید برد.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.