14 جاذبه توریستی برتر در اندونزی

ویژه - ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

اندونزی مجموعه‌ای از جزایر است که گنجینه‌ای نهفته از تنوع فرهنگی، منظره‎‌ها و شهرها را در دل خود جای داده‌است. با حدود 13500 جزیره ریز و درشت، اندونزی از کشف معابد باستانی گرفته تا بالا رفتن از آتشفشان‌های فعال یا غواصی در آب‌های بکر و دست نخورده، برای هر کسی سرزمین ماجراجویی است. می‌توانید در خیابان‌های شلوغ جاکارتا بگردید، یا با بازدید از روستاهای تانا توراجا یا در فضای شادمانه بالی خود را غرق کنید یا به ماجراجویی در دامنه آتشفشان فعال Anak Krakatau بپردازید. هر سلیقه‌ای که دارید، تجربه سفر با تور اندونزی سرشار از هیجان و لذت در کشوری خواهد بود که در بستری تاریخی و طبیعتی زیبا شکل گرفته است.سواحل بالی


برای خیلی‌ها بالی تنها به معنای ساحل است اما محبوب‌ترین مقصد تعطیلات در اندونزی که محوطه‌های تاریخی و فرهنگی ارزشمندی دارد، همین جاست. اکثر کسانی که با تور بالی سفر می‌کنند به دنبال شن‌های گرم و نرم و آب زلال و آبی هستند و البته ناامید هم نمی‌شوند. کوتا مشهورترین و بهترین ساحل بالی مناسب حال کسانی است که می‌خواهند همزمان از آفتاب، موج‌سواری و معاشرت با دیگران لذت ببرند. محبوبیت بالای کوتا باعث شده تا رستوران، امکانات رفاهی و تفریحات متعدد کم نداشته باشد اما اگر به دنبال جایی آرام‌ با ازدحام کمتر می‌گردید، نوسا دوای زیبا مقصد ایده‌آل شما خواهد بود. سانور محیط فرهنگی‌تری دارد اما امکانات فوق‌العاده‌ ورزش‌های آبی در ساحل آن نیز محبوبیت ویژه‌ای دارد.


 


معبد بوروبودور (Borobudur)


این معبد باستانی مشهور از اهمیت ویژه‌ای در فرهنگ اندونزی برخوردار است. بوروبودور در قرن هشتم و به شکل یک ماندالا (نوعی شکل در اساطیر بودا) سنتی بودائی ساخته شد. این معبد در فهرست محوطه‌های باستانی میراث جهانی یونسکو ثبت شده و یکی از مهم‌ترین محوطه‌های فرهنگ و تاریخ بودائی در جهان محسوب می‌شود. پس از فوران آتشفشان و  مهاجرت بخش عمده جمعیت منطقه به جاوه شرقی، این معبد عظیم تا قرن‌ها به حال خود رها شده بود، تا اینکه در دهه 1800 دوباره کشف شد و امروزه یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری جاوه است.


برای دیدن منظره نفسگیر غرق شدن معبد در نور آفتاب، سحرگاه به معبد بروید. بوروبودور نزدیک شهر قدیمی جاوه‌ای یوگیوکارتا (Yogyakarta) قرار دارد. شهری که خود صاحب تاریخ و فرهنگی تماشایی است.


سایت رسمی: http://borobudurpark.com/


 


اورانگوتان‌های بورنئو


سفر شما به اندونزی کامل نمی‌شود، مگر اینکه به دیدار اورانگوتان‌ها رفته باشید. بورنئو مناسب‌ترین نقطه برای ملاقات این گونه جانوری زیبا و در خطر انقراض است. با وجود اینکه اورانگوتان‌ها هنوز در محیط طبیعی خود زندگی می‌کنند، مناطق حفاظت شده متعددی به آنها اختصاص داده شده است. پارک ملی تانجونگ پوتینگ در کالیمانتان، بورنئو، خانه بزرگترین جمعیت اورانگوتان‌های جهان و همینطور جانوران اولیه، پرندگان و تمساح‌ها است. اگر نتوانستید به برونئو بروید، می‌توانید آنها را در مرکز نگهداری از اورانگوتان‌ها در دهکده توریستی بوکیت لاوانگ در جنگل سوماتران ببینید.


 


جزایر گیلی (Gili Islands)


جزایر گیلی جاذبه اصلی منطقه لومبوک هستند که در سال‌های اخیر محبوبیت ویژه‌ای میان کوله‌گردها و توریست‌ها پیدا کرده‌اند. این جزایر خوش منظره سواحلی دارند که در زیبایی با سواحل بالی در رقابت هستند. به این زیبایی امکاناتی مانند غواصی و یا حتی غواصی با لوله در یک منطقه حفاظت شده لاک‌پشت‌ها را نیز اضافه کنید. می‌توانید در منطقه تخم‌ریزی شاهد تولد صدها بچه لاک‌پشت باشید. کایاک‌سواری یکی دیگر از تفریحات محبوب در گیلی است. اگر به دنبال آرامش ذهن و جسم هستید، کلاس‌های یوگای متعددی در سواحل گیلی برگزار می‌شوند. گیلی مجموعه‌ای از آرامش و هیجان و جایگزینی مناسب برای بالی است.


 


پارک ملی کومودو (Komodo National Park)


تقریبا هرکسی دست‌کم برای یک بار در عمر خود مشتاق دیدن این اژدهای واقعی است. کومودوهای اندونزی موجودات افسانه‌ای نیستند اما می‌توانند بسیار خشن و کشنده باشند. پارک ملی کومودو یکی از سایت‌های ثبت شده فهرست میراث جهانی یونسکو از پنج جزیره اصلی و تعدادی جزیره کوچک‌تر و محیط پیرامون آنها تشکیل شده است. آب‌های پیرامون این جزایر یکی از غنی‌ترین و متنوع‌ترین زیستگاه‌های جانوری جهان است. اژدهای کومودو ستاره این جهانِ رنگارنگ در چشم بازدیدکنندگانِ مشتاق است. هرچند بازدیدکنندگان در تور خود می‌توانند تپه‌نوردی کنند، با لوله غواصی کنند، سوار قایق‌های کانو شوند یا سری به روستاهای کوچک جزایر بزنند. تنها مسیر رسیدن به پارک به وسیله قایق است و علاوه بر هزینه‌های جابه‌جایی، خدمات راهنما و دیگر موارد باید برای ورود به پارک نیز بلیت تهیه کنید.


سایت رسمی: http://www.komodo-park.com/index.phpجنگل مقدس میمون، اوبود (Sacred Monkey Forest Sanctuary)


در اوبود قلب فرهنگی بالی، جنگل‌ مقدس میمون را پیدا خواهید کرد، جایی که می‌توانید شکوه باستانی جزیره را در فضایی آرام احساس کنید. در این معبد هندو میمون‌های دم دراز ماکاکو (گونه‌ای از میمون مخصوص جنوب شرق آسیا) را ببینید. معبد جاذبه‌های دیگری نیز دارد زیرا هندوئیسم بالینزی (اهالی و زبان بالی) ترکیبی از مذاهب متعدد است و همین باعث می‌شود در میان مذاهب امروز جایگاهی ویژه داشته باشد. جنگل نزدیک به پادانگتگال، روستایی کوچک قرار دارد که سال‌هاست مورد توجه هنرمندان و عاشقان طبیعت و رهروان آئین هندوست.


سایت رسمی: http://monkeyforestubud.com/


 


تانا توراجا (Tana Toraja)


در جنوب ایالت سولاوسی نه تنها به سفری در تاریخ دعوت می‌شوید بلکه می‌توانید غنا و تنوع فرهنگی اندونزی را نیز تحسین کنید. سبک معماری تانگ کونان، خانه‌های قایقی شکل و دیگر بناها جذابیت خود را دارند اما آنچه این بهشت طبیعی را خاص می‌کند مردمان میهمان‌نواز و مهربان ساکن آن هستند. گذر از دروازه مرگ در این منطقه با شادی و جشن گرامی داشته می‌شود. مراسم تدفین سنتی در تانا توراجا جشنی زیبا با انواع خوردنی‌ها و رقص‌های سنتی است پیکر متوفیان در مقابر بنا شده در غارهای اطراف دفن می‌شوند.


 


کالیمانتان (Kalimantan)، بورنئو


در کمتر نقطه‌ای از جهان می‌توان ماجراجویی در طبیعتی وحشی و بکر مانند طبیعت بورنئو را تجربه کرد. این اکوسیستم با تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری کم‌نظیر، خانه اورانگوتان‌ها، پرندگان رنگارنگ، کرگدن‌های سوماترائی، فیل‌های پیگمی و موجودات فراوان دیگر است. در کالیمانتان، می‌توانید از رودخانه کاپواس، بلندترین رودخانه اندونزی پائین بروید؛ روستاهای مردمان بومی دایاک را ببینید و شاهد تاثیر و نفوذ فرهنگ‌های خارجی مانند چین، مالزی و حتی اروپا در بنادر و شهرهای مسیر باشید. حتی می‌توانید در جنگل‌های بارانی پیاده‌روی کنید و اگر خوش‌شناس باشید برخی ساکنان مشهور حیات‌وحش بورنئو را از نزدیک ملاقات کنید. پارک ملی بوکیت باکا – بوکیت رایا یک منطقه حفاظت شده در غرب کالیمانتان است که دو تا از مرتفع‌ترین کوه‌های برونئو را در دل خود جای داده و محل امن زندگی اورانگوتان‌ها، پلنگ ابری، لوریس تنبل و گونه‌های متعدد دیگر است.


 


دریاچه توبا (Toba)


یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری طبیعی اندونزی، دریاچه توبا است که هم دریاچه است و هم یک ابرآتشفشان. دریاچه که در دهانه یک آتشفشان قرار دارد، حدود 69000 تا 77000 سال پیش و به باور اکثریت بر اثر یک فوران شدید شکل گرفته است. دریاچه 1.145 کیلومتر مربع مساحت و 450 متر عمق دارد. فعالیت آتشفشان هنوز هم به طور منظم ثبت می‌شود دریاچه توبا نماد زیبایی از قدرت‌های فعال در این سیاره است. در این دریاچه می‌توانید شنا کنید، اسکی روی آب بروید، کانو سواری کنید یا ماهی بگیرید. حتی می‌توانید با دوچرخه یا پای پیاده به یک سفر اکتشافی کوچک در اطراف دریاچه بروید.


 


مونت کاراکاتو (Mount Krakatau)


به طور قطع، فووران مشهورترین آتشفشان اندونزی، کاراکاتو در 1883 بزرگترین فووران ثبت شده در تاریخ است. این فووران تاثیرات عمیقی بر شرایط آب و هوایی جهان گذاشت و تلفات سنگینی به انسان‌های ساکن جاوه و سوماترا وارد کرد. آناک کاراکاتو (فرزند کاراکاتو) جوان‌ترین جزیره از جزایر شکل گرفته از گدازه‌های فوران 1883 است که در سال 1930 به سطح آب آمد. این جزیره آتشفشانی جوان و سبک رشد فووران‌های قابل توجهی داشته است. گردشگران می‌توانند با بازدید از آناک کاراکاتو که هنوز غرق آتش و دود است، به قدرت و عظمت نیروی جاری زیر سطح زمین در سرتاسر اندونزی پی ببرند.


 


گونونگ رینجانی (Gunung Rinjani)


یکی دیگر از آتشفشان‌های مشهور اندونزی، جاذبه اصلی منطقه لومبوک نیز هست. خود رینجانی به اندازه دیگر آتشفشان‌ها فعال نبوده اما باور بر این است که فووران قرن سیزدهم آتشفشان یکی از قوی‌ترین و سهمگین‌ترین فووران‌های آتشفشانی تاریخ بوده است. در دهانه آتشفشان رینجانی یک دریاچه قرار دارد که درون آن یک آتشفشان دیگر به نام Mt.Baru فعال است.


در پارک ملی رینجانی می‌توانید با کمی شانس و صبر، حیوانات نایابی مثل میمون سیاه برگ آبنوسی (Black Ebony leaf Monkey)، ماکاکوهای دم دراز، طوطی سفید کاکل سولفوری و گونه‌های عجیب و کمیاب دیگر را از نزدیک ببینید. پارک با جدیت درباره بالا رفتن از کوه‌ها سختگیر است. برای کوهپیمایی باید از آمادگی بدنی کامل و تجهیزات کافی برخوردار باشید.


وبسایت رسمی:  http://rinjaninationalpark.com/


 


پورا تانا لوت (Pura Tanah Lot)


پورا تانا لوت یکی از مشهورترین معابد بالی است که بر روی یک صخره در دل دریا بنا شده است. قسمتی از صخره اصلی با فرسایش آب دریا فرو ریخت و آن بخش در صخره امروزی مصنوعی است. این معبد که در ساحل جنوبی روستای برابان واقع است به ویژه در غروب آفتاب توجه مشتاقان زیادی را به خود جلب می‌کند. پس از غروب آفتاب می‌توانید در بازار محلی دنبال سوغاتی‌های خاص بگردید.


وبسایت رسمی: http://www.tanahlot.net/home/جزایر باندا (Banda Islands)


بالی و لومبوک به دلایل واضحی نقاط تفریحی و مقصد تعطیلاتی هستند اما مجموعه جزایر کوچک (10 جزیره) در حاشیه دریای باندا، که عمق آن به 6500 متر می‌رسد، را کمتر کسی می‌شناسد. این جزایر به خاطر منابع غنی جوز مدت‌ها تحت نظر تجار ادویه بوده است. در واقع غواصان و دریانوردها ترجیح می‌دهند نام جزایر باندا سر زبان‌ها نیافتد. سایت‌های غواصی بکر که می‌توان در آنها به دیدن کوسه‌ها، لاک‌پشت‌های دریایی، وال‌ها، عقرب ماهی‌های بومی آمبون، خرچنگ‌ها و موجودات مختلف دیگر در زیست‌بوم طبیعی خود آنها رفت. می‌توانید خودتان به تنهایی به یک سفر ماجراجویانه بروید یا سوار قایق‌هایی شوید که در اطراف سایت‌های متعدد غواصی پیرامون جزایر توقف کرده‌اند.


 


شالی‌های برنج جاتیلووی (Jatiluwih Rice Terrace)، بالی


وقتی اسم بالی برده می‌شود، ساحل اولین چیزی است که به ذهن می‌آید. اما پس از آن نوبت به شالیزارهای سبز می‌رسد. مزرعه یا تراس‌های  برنج جاتیلووی در فهرست چشم‌اندازهای فرهنگی یونسکو به عنوان بخشی از سیستم سوباک بالی ثبت شده است. شالیزارهایی که با دقت تمام کشت و آبیاری می‌شوند نمادی از قدرت طبیعت و مهارت کشاورزان محلی است. اگر با تور بالی سفر کردید تماشای منظره این شالیزارهای سرسبز را از دست ندهید.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.