12 جاذبه برتر در سلجوق و افه سوس

ویژه - ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

شهر باستانی افه‌سوس یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه است که در صدر فهرست بسیاری از گردشگران قرار دارد. ستون‌های مرمری خیره‌کننده معابد و خیابان‌های سنگفرش شده، رویای تمام گردشگران علاقمند به تاریخ است. گذشته از سیاحت ویرانه‌های باستانی، گزینه‌های متعدد دیگری هم وجود دارد. افه سوس در همسایگی شهر سرزنده و شاداب سلجوک (به فارسی سلجوق) قرار دارد که سال‌های متمادی مورد توجه گردشگران ترکیه بوده است. شاید این شهر کوچک در سایه آثار باستانی عظیم همسایه خود کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد اما با یک قلعه، یک موزه فوق‌العاده، کلیسای بیزانسی و کانال آب رومی در مرکز این شهر جاذبه‌های کافی برای کسانی که بخواهند چند روزی از تور ترکیه خود را در آن بگذارنند دارد.


 


اِفِه سوس


به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی اصلی تور کوش آداسی ترکیه شناخته می‌شود، زمانی این شهر یونانی – رومی خانه 250000 نفر بوده است و بناهای یادبود و ساختمان‌های به جا مانده از آن دوران ثروت و سرزندگی این شهر را نشان می‌دهند. اِفِه سوس که احتمالاً توسط شاهزاده یونانی آندروکلوس در قرن دهم بنا شده، مرکز تجاری و زیارتی مهمی در عصر خود بوده است. معبد آرتمیس الهه مادر در این شهر قرار دارد. در عصر رومیان، شهر به شکوفایی خود ادامه داد و تنها پس از آنکه توسط گوت‌ها در سال 263 پس از میلاد ویران شد، رونق خود را از دست داد. فرصت بازدید از کتابخانه عظیم شهر (سومین کتابخانه بزرگ جهان باستان)، سالن تئاتر و معبد هادریان را از دست ندهید.


موقعیت: سه کیلومتری شهر سلجوقموزه اِفِه سوس


در سفر خود با تور کوش‌آداسی حتما سری به این موزه فوق‌العاده در مرکز شهر بزنید. برخی از بهترین بقایای یافته شده عهد باستان، از قبیل مجسمه حکاکی شده آرتمیس را از دست ندهید. اتاق گلادیاتور پرمخاطب‌ترین بخش موزه است، جایی که یافته‌های مربوط به کاوش در قبرستان گلادیاتورها و تابلوهای اطلاعات درباره زندگی گلادیاتورها در عصرطلایی این شهر به نمایش گذاشته شده‌اند.


نشانی: سلجوک، خیابان Uǧur Mumcu Sevgi Yolu


 


کلیسای سنت جان


این کلیسای دژ مانند زمانی کل پهنه تپه را فرا گرفته بود و به همراه ایاصوفیه از بزرگترین کلیساهای کنستانتینوپول (ایا صوفیه فعلی) در عصر امپراتوری بیزانس محسوب می‌شد. بنا بر روایات قدیمی، مقبره سنت جان زیر این کلیسا قرار دارد. در اصل یک مقبره با سقف گنبدی بر روی چهار ستون روی مقبره سنت جان بنا شده بود، اما به دستور امپراتور ژوستی‌نیان این بنای ساده جای خود را به یک کلیسای صلیب شکل با سه تالار و شش گنبد داد. کلیسا به همراه ایوان غربی و محوطه باز اطراف آن 130 متر ارتفاع و 40 متر پهنا دارد. پس از اشغال اِفِه سوس توسط سلجوقیان در سال 1130 کلیسا به مسجد و پس از آن به یک بازار تبدیل و در نهایت در جریان یک زلزله تخریب شد.


نشانی: بعد از بلوار  Dr Sabrı Yayla


 


معبد آرتمیس


از معبد آرتمیس، یکی از شگفتی‌های هفتگانه جهان باستان، تنها یک ستون باقی مانده است (که روی آن یک لانه لک‌لک قرار دارد). طبق کاوش‌های جان تورتل وود (1890 – 1821) باستان‌شناس و معمار انگلیسی این ستون در اصل زیر یک پلاتفرم سنگی با تمثال ایستاده الهه بوده و در زیر آن اتاق مخصوص هدایا و نذورات قرار داشته است. این معبد مرمری مشهور در قرن ششم پیش از میلاد مسیح بنا شده و 127 ستون داشته است. در طی قرن‌ها معبد بارها در جریان بلایای طبیعی مانند زلزله و آتش سوزی آسیب دید و هر بار ترمیم شد تا اینکه در عصر امپراتوری بیزانس به طور کامل ویران گشت و سنگ‌های آن به عنوان مصالح ساختمان‌های متعدد مانند ایاصوفیه کنستانتینوپول (ایاصوفیه فعلی) به کار رفت. برخی از این ستون‌ها را می‌توان در ایاصوفیه مشاهده کرد.


نشانی: بعد از بلوار  Dr Sabrı Yayla


 


مریه‌مانا (خانه مادر مقدس)


یک جاذبه گردشگری زیارتی با سابقه‌ای جالب توجه. بنا بر روایات سنتی، مریم مقدس به همراه سنت جان به اِفِه سوس آمد و در همین جا فوت کرد. قدمت بقایای ساختمان اصلی به عصر امپراتوری بیزانس بازمی‌گردد (قرن ششم) اما روایت حضور مریم مقدس در آن، اولین بار درقرن 19، در پی رویای صادقه راهبه آلمانی کاترینا امریچ مطرح شد. او در رویای خود محل دقیق و ظاهر خانه در افه سوس را شرح داد و مدعی شد که مریم مقدس در این مکان زندگی کرده و درگذشته است. در سال 1981 بر اساس همین مدعا، یک کشیش فرانسوی ویرانه‌های یک کلیسای کوچک را یافت، که به وضوح بخشی از یک مقبره بود و هم اکنون به نام خانه مریم باکره نامیده می‌شود. اطراف این کلیسای بسیار کوچک همیشه شلوغ است. رسم بر این است که افراد تکه‌های پارچه را به آن می‌آویزند و آرزو می‌کنند. 


 


قلعه آیاسولوک


این قلعه بر فراز تپه‌ای مشرف به سلجوق قرار دارد. قدمت محوطه بالای تپه به دوران نوسنگی باز می‌گردد، اما قلعه متعلق به عصر بیزانس است و استحکامات آن در دوره سلجوقیان ساخته شده‌اند. این قلعه قدرتمند 15 برج مستطیلی شکل داشته است. درون دیوارها بقایای چند خانه و یک مسجد سلجوقی کشف شده‌اند. چشم‌انداز شهر و زمین‌های اطراف از فراز تپه دیدنی است. این منطقه هنوز تحت کاوش‌های باستان‌شناسی قرار دارد و به همین دلیل در فصل‌های کاوش از ورود بازدیدکنندگان به محوطه جلوگیری می‌شود.


 


مسجد عیسی بِی (Isa Bey Camii)


این مسجد بازمانده از دوران سلجوقی نمونه‌ای زیبا از معماری باشکوه قرن چهاردهم است. دیوارهای بلند آن محوطه بازی را دربر می‌گیرند که به یک نمازخانه با دو گنبد ختم می‌شود. ستون‌های قطور گرانیت سیاه به کار رفته در مسجد، در اصل متعلق به حمام‌های رومی هستند. بالای ورودی مزین به نقوش متعدد یک کتیبه خوشنویسی قرار دارد که بر مبنای آن معمار علی ابن موشیمیش دمشقی بنای این مسجد را روز دهم ژانویه 1375 به پایان رسانده است. بازدیدکنندگان در زمان‌هایی غیر وقت نماز اجازه ورود به مسجد را دارند. برای بازدید از مسجد حتما لباس مناسب بپوشید، مردها باید با شانه‌ها و زانوهای پوشیده، و زن‌ها باید باحجاب وارد شوند.


نشانی: سلجوق، خیابان سنت جان


 


کانال رومی


این کانال بازمانده از عصر بیزانس در مرکز شهر، به خاطر لانه‌های لک لک متعدد روی آن از جاذبه‌های اصلی شهر سلجوق محسوب می‌شود. کانال از خیابان سنت جان، نرسیده به تقاطع جاده اصلی آغاز می‌شود و تا خیابان Inönü امتداد می‌یابد. اگر در فصل لانه‌سازی، از مارچ تا پایان سپتامبر به دیدن قنات بروید، لک‌لک‌ها را خواهید دید که شاهانه روی تخم‌هایشان نشته‌اند.


نشانی: سلجوق، خیابان Inönü


 


غار هفت خفته (اصحاب کهف)


اگر حدود دو کیلومتر در یک مسیر خاکی از خرابه‌های اِفِه سوس پائین بروید، شبکه غارهایی را خواهید دید که بنا بر یک افسانه محلی، مخفیگاه هفت خفته (اصحاب کهف) بوده است. در سال 250 پس از میلاد، هفت نو مسیحی از ترس امپراتور رومی تراجان دسیوس به یک غار پناه می‌برند و به خوابی عمیق فرو می‌روند، 200 سال بعد از خواب بر‌می‌خیزند و با جهان رومی مسیحی مواجه می‌شوند و باقی عمر خود را در صلح و آرامش در اِفِه سوس زندگی می‌کنند. پس از مرگ پیکر آنها در غار دفن شده و غار تبدیل به زیارتگاه مسیحیان می‌شود. امروزه آثار چند مقبره را می‌توان بر فراز غار مشاهده کرد.


 


شیرینچه


شرینچه (به معنای مطبوع) روستایی کوچک و شاداب با خانه‌هایی با سقف‌هایی از سفال سرخ در دامنه تپه و در دل جنگلی انبوه قرار دارد. پیش از تغییر و تحولات قومی قرن بیستم، زمانی که ترک‌های مهاجر خانه‌های خالی روستا را تصاحب کردند، شیرینچه یک روستای کاملاً یونانی بوده است. برای رسیدن به قله روستا باید کمی تپه‌نوردی کنید و از چند کوچه سنگی بالا بروید. در قله می‌توانید کلیسای سنت جان تعمید دهنده را ببینید. داخل کلیسا چند تمثال موجود است که به شدت آسیب دیده‌اند. اما دلیل اصلی که ارزش بالا آمدن از تپه را دارد، منظره‌های خارق‌العاده‌ای است که از بالای تپه مشاهده می‌شوند.


موقعیت: هشت کیلومتری سلجوق


 


تیره


اگر به دنبال نمونه‌ای از زندگی ساده روستایی در تور ارزان ترکیه هستید، دهکده کشاورزی تیره مقصد مناسبی برای شماست. این شهرک به خاطر حال هوای سنتی‌اش مشهور است. در روستا می‌توانید استادان نمدمالی را در حال کار ببینید. اگر سه شنبه به تیره بروید سه‌شنبه بازار مشهور تیره با انواع خوردنی‌های خوشمزه‌ در انتظار شماست. در مسیر رفتن به تیره، نزدیک خروجی تیره، 15 کیلومتری شمال شرق سلجوق، نزدیک به روستای بِلِوی یک قبرستان و بقایای یک بنای یادبود شبیه به مقبره هالیکارناسوس در بدروم را خواهید دید. تصور بر این است که این بقایا به شهر باستانی بونیتا در قرن چهارم پیش از میلاد متعلق باشند. قبر یافت شده در این آرامگاه در موزه اِفِه سوس به نمایش گذاشته شده است.


نشانی: 40 کیلومتری شمال سلجوق


ساحل پاموچاک


وقتی از گردش در میان ویرانه‌های باستانی سیر شدید، یک ساحل شنی در جاده بین سلجوق و کوش‌آداسی بهترین مکان برای استراحت، آفتاب گرفتن و شنا است. این ساحل، به ویژه در تابستان، آخر هفته‌های شلوغی دارد زیرا محلی‌ها برای پیک نیک به اینجا می‎‌آیند. اگر اواخر زمستان و اوایل بهار به ساحل سر بزنید، معمولاً دسته‌های فلامینگوی مهاجر را در خلیج مجاور خواهید دید.


موقعیت: هفت کیلومتری سلجوق


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.