11 کاری که نباید در آذربایجان انجام دهید

ویژه - ۱۰ مهر ۱۳۹۷

فرهنگ آذربایجان ترکیبی از فرهنگ‌های پارسی، ترکی و روسی با سنت‌های کهن محلی است. مانند هر کشور دیگری توریست‌ها باید سعی کنند تا ناخواسته میزبانان خود را آزرده نکنند یا خود را به دردسر نیاندازند. در ادامه 11 خطایی که به هیچ قیمتی نباید در تور آذربایجان انجام دهید را مرور می‌کنیم.


 


1) ثبت نام در اداره ملی مهاجرت را فراموش نکنید


خارجی‌هایی که می‌خواهند بیش از 10 روز در آذربایجان بمانند، باید به صورت حضوری در اداره مهاجرت ثبت نام کنند. هتل‌ ها و میهمانخانه‌ها معمولاً این کار را از طرف مسافران انجام می‌دهند اما کسانی که از سرویس آنلاین Airbnb استفاده می‌کنند باید خود به اداره مهاجرت بروند. از سال ۲۰۱۸ امکان ثبت‌نام آنلاین نیز فراهم شده است. مطمئن باشید که ثبت‌نام می‌کنید. در غیر این صورت هنگام خروج از کشور باید جریمه هنگفتی بپردازید.


 


2) از ارمنستان حرفی نزنید


رابطه بین آذربایجان و ارمنستان به قدری تیره و تار است که حتی بردن نام ارمنستان باعث سوءظن و برخوردهای تلخ می‌شود. دو کشور بر سر منطقه ناگورنو – قره باغ از سال 1988 درگیری جدی داشته‌اند. این منطقه در واقع به آذربایجان تعلق دارد اما توسط اقوام ارمنی اداره می‌شود.  پس از آغاز درگیری‌ها در سال 1988 صدها هزار پناهنده آذربایجانی از روستاهای خود در قره باغ بیرون رانده شدند. مردم هنوز به تلخی به کشور همسایه خود اشاره می‌کنند و تنش‌ها آنقدر عمیق شده که بعضاً حریم آتش‌بس‌های توافقی نیز نقض می‌شود.


 


3) هیچ محصول ارمنستانی با خود به آذربایجان نیاورید


به خاطر درگیری‌ها هر دو طرف به هم مشکوک هستند. ممکن است بازدیدکنندگانی که مهر ارمنستان در پاسپورت خود دارند، توسط پلیس مهاجرت بازجویی شوند. اگر محصولی از کشور اسمش را نبر، همراه داشته باشید، ممکن است اجازه ورود به شما داده نشود.


 


4) آشغال نریزید


اولین چیزی که توجه شما را در خیابان‌ها در تور باکو جلب خواهد کرد، تمیزی است. در تمام خیابان‌ها سطل‌های زباله متعددی ردیف شده‌اند و مردم از آنها استفاده می‌کنند. علاوه بر اینکه زباله ریختن در خیابان جریمه سنگینی در پی دارد، این کار در فرهنگ آذربایجان تا حدودی تابو نیز هست. زباله‌های بیشتری در مناطق روستایی و نزدیک به بازارهای محلی مشاهده می‌شود اما خود پایتخت همیشه تمیز است.


 


5) در حضور محلی‌ها از آذربایجان بد نگویید.


آذربایجانی‌ها از بهترین میزبانان جهان هستند. با چنین میهمان‌نوازی، آنها علاقه‌ای به شنیدن شکایت توریست‌ها ندارند. محلی‌ها به نقایص و مشکلات کشورشان آگاهی دارند و نمی‌خواهند آنها را از زبان یک توریست گستاخ بشنوند. به هر حال پشت تصاویر منفی رسانه‌ای از آذربایجان کشوری زیبا و مردمانی با فرهنگی شاد و میهمان‌نواز قرار دارند.


 


6) با زنان بد برخورد نکنید


برخورد بد در فرهنگ آذربایجان کمی با فرهنگ‌های دیگر تفاوت دارد. در اینجا مردان به زنان احترام می‌گذارند و از توریست‌ها نیز چنین انتظاری دارند. زنان در مکان‌های عمومی مانند وسایل نقلیه اولویت دارند و مردها صندلی خود را به آنها می‌دهند. اگر یک مرد و زن آذری با هم بیرون بروند، وظیفه مرد است که مخارج را بپردازد.


 


7) از فرودگاه تاکسی نگیرید


اگر کیفتان پر پول نیست یا یک کارت اعتباری پر ندارید، سراغ تاکسی‌های فرودگاه نروید. از فرودگاه بین‌المللی حید‌رعلی‌اوف که خارج می‌شوید، یک ردیف تاکسی سیاه، به سبک تاکسی‌های لندن خواهید دید که منتظر شکار توریست‌ها با قیمت‌های بالا هستند. اتوبوس اکسپرس فرودگاه هر 30 دقیقه به مقصد مرکز حمل و نقل باکو در ایستگاه مترو 28 می حرکت می‌کند. تفاوت زمانی زیادی وجود ندارد و هزینه اتوبوس تنها 5% کرایه تاکسی است.


 


8) برای همه چیز به تور تکیه نکنید


نکته دیگری که میلیونرها را شامل نمی‌شود. افزایش سفرهای توریستی به خاورمیانه باعث شده تا قیمت تورها نجومی شود. یک سفر یک روزه با راننده اغلب 70 دلار به ازای هر نفر خرج بر می‌دارد. اگر دل به دریا بزنید و با وسایل نقلیه عمومی بروید، برای یک سفر رفت و برگشت تنها باید 5 دلار بپردازید.9) بدون پاسپورت بیرون نروید


طبق قانون خارجی‌ها همیشه باید پاسپورت همراه داشته باشند. پلیس گاهی از توریست‌ها می‌خواهد تا اوراق هویت خود را نشان دهند. اگر کسی مدارک شناسایی نداشته باشد، احتمالاً جریمه خواهد شد. معمولاً یک کپی از پاسپورت هم کافی است. اما مطمئن شوید که آن را همراه دارید.


 


10) تعارف را همان بار اول نپذیرید


اگر کسی چیزی به شما تعارف کرد، مودبانه این است که دو بار رد کنید و بار سوم بپذیرید. همین مسئله در مورد زمانی که به یک آذری تعارف می‌کنید نیز صدق می‌کند. مودب باشید، تشکر کنید و از اینکه باعث زحمت آنها شده باشید ابراز نگرانی جدی کنید.


 


11) علامت اوکی نشان ندهید


در غرب، حلقه ساختن با انگشت شست و اشاره نشانه خوب بودن وضعیت است. خوب! در آذربایجان این طور نیست. همانند ترکیه این علامت در آذربایجان نیز توهین‌آمیز است. نشان دادن کسی یا جایی با انگشت اشاره نیز توهین جدی است، به جای آن باید با دست کامل به سمت محل مورد نظر اشاره کنید.


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.