11 مجسمه یادبود مذهبی عظیم در جهان

ویژه - ۳ آذر ۱۳۹۷

در سراسر طول تاریخ مردم مذهبی جهان بناهای یادبود مختلفی را ساخته­‌اند. یک نمونه از بناهای یادبود مذهبی مجسمه­‌هایی است که در مقاصد گردشگری مختلف جهان وجود دارد. هر چند هیچ کدام از این بناهای یادبود با هدف غیر مذهبی ساخته نشده‌­اند اما زیبایی و عظمت بسیاری از آنها به گونه‌­ای است که به یکی از جاذبه ­های گردشگری مهم شهرهایی که در آنها قرار دارند تبدیل شده­‌اند. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا با 11 مجسمه مذهبی عظیم در سراسر جهان آشنا شوید.1. بودای معبد بهار (Spring Temple Buddha)


مجسمه بودای معبد بهار که در استان هنان کشور چین قرار دارد بلندترین مجسمه ساخته شده در سراسر جهان است. ارتفاع کلی این بنای مذهبی بیش از 128 متر است که حدود 25 متر آن را سکویی که مجسمه بر روی آن قرار گرفته است تشکیل می­‌دهد. ابعاد این مجسمه به قدری عظیم است که ساخت آن 11 سال به طول انجامید تا اینکه در سال 2011 میلادی تکمیل شد. برای پوشش این مجسمه بودا از بیش از 1100 ورقه مس استفاده شده است. لازم به ذکر است که در این جاذبه گردشگری یک صومعه راهبان بودایی نیز قرار دارد که به وظیفه پذیرایی از عبادت‌کنندگان و گردشگران این معبد در تور چین مشغول هستند.2. مسیح صلح (Christ of Peace)


این مجسمه در اصل نسخه بولیویایی مجسمه بسیار مشهور مسیح نجات‌بخش شهر ریودوژانیرو برزیل است. این مجسمه حضرت مسیح که از جنس سیمان سفید ساخته شده است در شهر کوچوبامبا و در مرکز کشور بولیوی واقع شده است. این بنای مذهبی از مجسمه اصلی که از آن الهام گرفته است بلندتر است و بر روی یک پایه 40 متری قرار دارد. در روزهای یکشنبه گردشگرانی که برای بازدید از این جاذبه گردشگری به بولیوی سفر کرده­‌اند می‌­توانند از 1399 پله مجسمه مسیح صلح بالا بروند تا از میان پنجره­‌هایی که در دستان این مجسمه تعبیه شده است یک منظره پانارومیک از چشم‌انداز اطراف مجسمه را نگاه کنند و تور خود را به یادماندنی‌تر کنند.3. مجسمه خدای شیوا (Lord Shiva Statue)


این یادبود مذهبی دومین مجسمه عظیم خدای شیوا در جهان به شمار می­‌رود و در شهر مورودیشوار در ساحل غربی هند واقع شده است. مجسمه خدای شیوا بیش از 37 متر ارتفاع دارد و بخشی از یک مجموعه فرهنگی مذهبی به شمار می‌­رود. کل این مجموعه مذهبی در یک شبه جزیره قرار گرفته است که توسط آب­‌های ساحل احاطه شده است. این جاذبه گردشگری در تور هند شیوا را در حالی که نشسته است در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می­‌دهد.4. مجسمه ویشنو (Vishnu Statue)


مجسمه خدای هندوها که ویشنو نام دارد در یک پارک فرهنگی متعلق به پیروان مذهب هندو در جزیره بالی اندونزی ساخته شده است. این جاذبه گردشگری که در اصل با نام پارک گارودا ویشنو کینکانا شاخته می­‌شود یکی از پر بازدیدترین اماکن در تور اندونزی و جزیره بالی است. مجسمه ویشنو که در مرکز این پارک قرار دارد بیش از 23 متر ارتفاع دارد. قرار بود در اصل ارتفاع این مجسمه بیش از 120 متر باشد اما به دلایل مختلفی از آن صرف نظر شد و مجسمه کنونی به جای آن نصب گردید.5. بودای عظیم لیشان (Leshan Giant Buddha)


این مجسمه عظیم بودا مرتفع‌ترین مجسمه ساخته شده در دوران پیشا مدرن در جهان است. این بودای نمادین در محل به هم رسیدن سه رودخانه مختلف در لیشان ساخته شده است و در استان مرکزی چین سیچوان قرار دارد. ساخت این جاذبه گردشگری در سال 713 میلادی آغاز شد تا اینکه بعد از یکصد سال تلاش مستمر در قرن نهم میلادی تکمیل شد. در سال 1996 میلادی سازمان یونسکو این مجسمه تاریخی را که بیش از 71 متر ارتفاع دارد در فهرست میراث مشترک جهانی ثبت کرد. مجسمه عظیم بودا در اصل در صخره­‌های سرخ رنگ پوشیده از جنگل تراشیده شده است و به همین دلیل با نام بودای کوهستان نیز مشهور می­‌باشد.6. مسیح پادشاه (Christ the King)


این جاذبه گردشگری یکی از جدیدترین یادبودهای مذهبی عظیمی است که در جهان ساخته شده است. مجسمه مسیح پادشاه که در غرب کشور لهستان واقع شده است در سال 2010 میلادی تکمیل شده است و با بیش از 33 متر ارتفاع به مرتفع‌ترین مجسمه یادبود مذهبی در قاره اروبا تبدیل شده است. این جاذبه گردشگری که به سبک معماری آرت دکو ساخته شده است یک تاج 3 متری را بر بالای سر مجسمه قرار داده است که با رنگ طلایی خود جلوه خاصی به این جاذبه گردشگری بخشیده است.7. مانگال ماهادیف (Mangal Mahadev)


یکی دیگر از کپی­‌های مسجمه شیوا که در گوجرات هند قرار دارد مجسمه مانگال ماهادیف است که در بخش جنوبی جزیره مائوریتوس ساخته شده است. این مجسمه 33 متری سومین تمثیل مرتفع شیوا در جهان است. قرارگیری این مجسمه در کنار دریاچه گانگا و تعدادی دیگر از معابد و مجسمه‌های مذهبی باعث شده است که این بنای یادبود به یکی از مهم­‌ترین جاذبه­‌های گردشگری کشور هند مبدل شود.8. مسیح نجات دهنده (Christ The Redeemer)


مشهورترین مجسمه‌­ای که در سراسر جهان ساخته شده است مجسمه مسیح نجات‌دهنده است. این بنای یادبود مذهبی که به مهم‌­ترین جاذبه گردشگری کشور برزیل نیز مبدل شده است بیش از 38 متر ارتفاع دارد و بر بالای قله کوروکوادو شهر ریودوژانیرو که بیش از 700 متر ارتفاع دارد ساخته شده است. این مجسمه که امروزه در سراسر جهان از تصویر آن به عنوان نماد دین مسیحیت استفاده می­‌شود در سال 1931 میلادی تکمیل شده است. نکته جالب آن است که پیش از آغاز ساخت این مجسمه یک طرح رقیب نیز وجود داشت که در آن حضرت مسیح به گونه‌­ای نمایش داده شده بود که یک گوی را در دستان خود نگاه داشته بود. اما در نهایت طرح کنونی که حضرت مسیح را با دست­‌های گشوده نشان می­‌دهند انتخاب شد و همین ویژگی آن را به نماد صلح و آرامش در جهان مبدل کرده است.9. لایکیون ستکیار (Laykyun Setkyar)


یکی دیگر از مجسمه­‌های عظیم بودا که در این فهرست به معرفی آن می‌پردازیم مجسمه‌ای است که در مرکز کشور میانمار و در نزدیکی شهر مونیوا بنا نهاده شده است. این بنای یادبود مذهبی بعد از مجسمه بودای معبد بهار دومین مجسمه مرتفع جهان نیز به شمار می­‌رود. ساخت مجسمه لیکیون سیتکیار در سال 2008 میلادی به پایان رسید. برآورد می‌شود که این مجسمه عظیم 116 متر ارتفاع دارد. روکش این مجسمه از جنس طلا است و داخل آن دارای 32 طبقه می­‌باشد.10. گوآن یین (Guan Yin)


گوآن یین چهارمین مجسمه مرتفع در سراسر جهان است و نمایشگر بخشش بودا می­‌باشد. این مجسمه 108 متر ارتفاع دارد و در یکی از جزیره‌­های استان هاینان چین ساخته شده است. نکته جالب در مورد این مجسمه آن است که این تمثیل دارای سه صورت مختلف است که یکی از آنها به سمت چین نگاه می‌­کند و دو تای دیگر رو به روی دریا می­‌باشند. سازندگان این جاذبه گردشگری بر این باور هستند که این مجسمه نمادی از حفاظت چین و سایر جهان توسط بودا می‌­باشد. ساخت این جاذبه گردشگری در سال 2005 میلادی تکمیل شد و در ساخت آن بیش از 100 راهب بودایی از سراسر جهان مشارکت داشتند.11. بودای خوابیده (Reclining Buddha)


آخرین مجسمه‌­ای که قصد داریم به شما معرفی کنیم یکی از جاذبه­‌های گردشگری مهم کشور مالزی است که شما می­‌توانید در تور مسافرتی آینده خود از آن دیدن کنید. این مجسمه عظیم یک تفاوت اساسی با سایر مجسمه­‌های این فهرست دارد چرا که بر خلاف آنها بودا به حالت خوابیده ساخته شده است و به همین علت از این مجسمه و معبدی که در آن قرار دارد با نام بودای خوابیده یاد می­‌شود. طول این مجسمه بیش از 33 متر است و ساخت آن در سال 1845 میلادی تکمیل شده است. این جاذبه گردشگری منحصر به فرد در شهر پنانگ تور مالزی واقع شده است.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.