10 همسایه بدون توریست استانبول

ویژه - ۳ دی ۱۳۹۷

شهر کهن و زیبای سلطان احمد در فصل تعطیلات مملو از توریست می‌شود. اما مناطق پیرامون آن چطور؟ در ادامه با ده همسایه استانبول آشنا می‌شویم که از ازدحام توریست‌ها در امان هستند.


استانبول شهری که میان اروپا و آسیا تقسیم شده است، بیش از 13 میلیون نفر جمعیت دارد. چنین به نظر می‌رسد که در فصل‌های توریستی، همه آنها در شهر قدیمی سلطان احمد یا مشهورترین خیابان شهر، استقلال کادسی (خیابان استقلال) جمع شده‌اند.از کنار این شهر باشکوه و جذاب که بگذریم، نقاط کشف‌نشده متعددی در اطراف استانبول وجود دارند که جاذبه های گردشگری آنها از چشمان کنجکاو توریست‌ها پنهان مانده است. رفت و آمد از استانبول به این مناطق با قایق و پای پیاده بسیار ساده است.


در ادامه 10 همسایه آرام تور استانبول را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید در آنها روی صندلی کافه بنشینید و مردم را تماشا کنید (ترک‌ها عاشق نشستن در فضای باز هستند)، بدون شلوغی خرید کنید و زبان ترکی خود را بسنجید.


 


1. کیهانگیر/ چوکورکوما


شهر محبوب هنرمندان و جهانگردان (این منطقه به نام یابانسیکوی به معنای دهکده خارجی‌ها نیز شناخته می‌شود)، روستای کیهانگیر در شرق استانبول واقع شده است. به کافه‌ها و فروشگاه‌های عتیقه سر بزنید و در خیابان‌های تپه‌ای بین استقلال و بسفر گردش کنید.  آرایشگاه‌های مردانه قدیمی و حتی عتیقه‌فروشی‌های قدیمی‌تر در خیابان‌های شلوغ پلوغ چوکورکوما به وفور یافت می‌شوند. موزه بی‌گناهان را فراموش نکنید. نام این موزه از روی رمان مشهور اورهان پاموک برداشته شده است (برای لذت بردن از موزه مجبور به خواندن کتاب نیستید، اما یک بلیت رایگان موزه همراه کتاب به شما هدیه داده می‌شود).


بهترین مسیرها: از خیابان سیراسلویلر بین میدان تکسیم و مسجد فیروز آقا قدم بزنید، یا از یکی از پلکان‌های کنار جاده دریا بالا بروید. چوکورکوما پشت دبیرستان بزرگ گالاتاسرای به استقلال وصل می‌شود. می‌توانید از خیابان ینی کارسی به پائین تپه بروید.


 


2. کاراکوی/توپ‌هانه


مشهورترین جاذبه‌های این همسایه پربرکت پشت اسکله قایق‌های مسافری و بازار ماهی‌فروشان قرار دارد. کلیسا‌های پنهان همراه با کافه‌های مدرن و دو محصول محبوب محلی: کباب ترکی لوکانتا مایا و بهترین باقلوای ترکیه در کاراکوی گول‌اوغلو. توپ‌هانه در همسایگی کاراکوی خانه موزه هنر استانبول است. جایی که می‌توانید در میان آثار و گالری‌های هنری تا میدان تکسیم گردش کنید.


بهترین مسیر: با تراموا به توپ‌هانه بروید، یا از پل گالاتا پیاده و یا با قایق بروید. 


 


3. نیشان‌تاسی


منطقه مد استانبول خیلی بیشتر از بوتیک‌های طراحی و خانم‌های شیک‌پوش در حال صرف نهار است. اینجا محله نویسنده ترک برنده جایزه نوبل، اورهان پاموک، با معماری زیبای پیش از جنگ، کافه پیاده‌روها و خیاطی‌های قدیمی است. برای تجربه کافه‌ها و مغازه‌های مقرون به صرفه‌تر یا خرید در فروشگاه‌های بزرگ تور استانبول مانند بِی‌مان یا تماشای مردم در رستورانی مثل آتیه سوک به خیابان‌های فرعی سر بزنید.


بهترین مسیر: با مترو از ایستگاه میدان تکسیم به عثام‌بی بروید و خیابان روملی را به سمت تِشویکیه قدم‌زنان طی کنید.


 


4. گالاتا


پس از آنکه توریست‌ها برج را ترک می‌کنند، نوبت محلی‌هاست که در میدان شهر دور هم جمع شوند. مغازه‌های مد و «سبک زندگی» محلی مانند گالری لوموگرافیو همسایگان هنری جدید فروشگاه‌های سخت‌افزار و لوازم نورپردازی مانند گالری و کتابخانه SALT در خیابان سردار ای اکرم قرار دارند.  
بهترین مسیر: از میدان تونل در انتهای استقلال به سمت پائین تپه حرکت کنید یا از پل بالای پلکان زیبای کامودو رد شوید.


 


5. بشیکتاش


هزاران مسافر هر شب با قایق‌های مسافربری از بشیکتاش روانه بخش آسیایی ترکیه می‌شوند، بازار ماهی و محصولات دریایی محلی عالی برای خرید برای شام یا چشیدن خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های محلی ترک در کُرووس واین اند بایت نزدیک هتل W است. در شب‌های مسابقه فوتبال گالاتاسرای، جمعیت فراوانی در خیابان‌ها ازدحام می‌کنند. این گردهمایی  بسته به طرف برنده بازی می‌تواند شاد، غمگین و یا حتی خشن باشد.


بهترین مسیر: در جاده ساحلی از ایستگاه پایانی تراموا در کاباتاش 10 دقیقه پیاده‌روی کنید یا با اتوبوس به بسفر بروید.


 


6. کادی‌کوی/مودا


خیلی‌ها به خاطر تراکم پائین‌تر جاذبه‌های توریستی از این منطقه غافل شده‌اند، اما دوستداران غذا از دو قاره به کادی‌کوی می‌آیند تا در چیا غذا بخورند. اگر به دنبال مناظر زیبا هستید تا بندر مودا پیاده بروید، در کوچه‌های بازار گردش کنید و از قایق‌سواری لذت ببرید. این منطقه هنوز هم یکی از ارزان‌ترین جاذبه‌های پیرامون تور ترکیه است. فضاهای هنری / پرفورمنس مانند کارگا در کادیف سوک، نیز تجربه جالبی هستند.


بهترین مسیر: سرویس‌های رفت و آمد با قایق متعددی از بشیکتاش، کاراکوی و امینونو به سمت بندر مودا حرکت می‌کنند.


 


7. فِنِر/بالات


این مجموعه آثار تاریخی و معماری با دیگر همسایگان استانبول تفاوت‌های اساسی دارد.  مرجع کلیسای ارتدوکس یونان در فِنِر واقع شده است، نه خود یونان و بالات یک محله یهودی است. لباس‌های کوتاه نپوشید و انتظار نداشته باشید رستوران‌ها، به ویژه در اعیاد دینی مانند دیگر مناطق باشند.


بهترین مسیر: از گلدن هورن با قایق یا با اتوبوس از تکسیم یا امینونو.


 


8. تارلاباشی


شاید تارلاباشی در سمت «نامناسب» بی‌اوغلو رو به ویرانی باشد، اما در طول چند سال آینده این منطقه به اندازه کیهانگیر شهرت خواهد یافت. در کتاب‌های راهنما نوشته شده است که از رفت و آمد شبانه به این منطقه احتراز کنید، اما روزها،  بناهای قدیمی جذابیت خاص خود را دارند و یکشنبه بازار فضای باز تارلاباشی برای تمام ساکنان میدان تکسیم و حومه آن نامی آشناست. این منطقه یونانی سابق، هم‌اکنون خانه مهاجران مختلف از سرتاسر جهان است؛ دست کم تا وقتی که منطقه به اسم نوسازی شهری زیر و رو شود.


بهترین مسیر: بلوار تارلاباشی از میدان تکسیم با بلوار استقلال موازی است. اما بهترین مسیر به یکشنبه‌بازار از مسیر زیرگذر کنار کنسولگری بریتانیا در پِرا می‌گذرد.


 


9. اورتاکوی


یکی از مناطق محبوب استانبول برای گذراندن تعطیلات آخر هفته، این منطقه مناظر بیشتری نسبت به پل بسفر دارد (اولین پل جهان که دو قاره را به هم متصل می‌کند) و مسجد اورتاکوی (در حال بازسازی) شب‌های این منطقه را نورانی می‌کند. اگر گرسنه شدید، اورتاکوی بهترین جا برای امتحان کردن کومپیر (سیب‌زمینی پخته) است. همچنین می‌توانید به یکی از کافه‌های کنار ساحل بروید. یک‌شنبه‌ بازار کتاب، جواهرات و صنایع دستی کوچک نیز در اورتاکوی برگزار می‌شود.


بهترین مسیر: اتوبوس از کاباتاس، یا بهتر از آن، 20 دقیقه پیاده‌روی برای فرار از ترافیک10. اِمیرگان


اِمیرگان کمی دورتر از محله‌های مرکزی دیگر بِی‌اوغلو است، اما بازدید از موزه استثنایی سابانکی ارزش طی این مسیر بیشتر را دارد. این عمارت قدیمی که زمانی به یک پرنس مصری تعلق داشته، هم‌اکنون میزبان نمایشگاه‌ها و گالری‌های متعدد در سطح بین‌المللی است. پارک اِمیرگان یکی از معدود فضاهای سبز شهر، در بهار میزبان یک فستیوال کم‌نظیر گل‌های لاله است.


بهترین مسیر: اتوبوس از میدان تکسیم در امتداد جاده دریا، اگر هوا خوب بود، در مسیر بازگشت تا آنجا که می‌توانید پیاده‌روی کنید .


   •   استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.