10 فستیوال هندی از دیوالی تا ویشنو

ویژه - ۲۸ آذر ۱۳۹۷

در تور هند هر روز، روز جشن است. با کمی برنامه‌ریزی می‌‌توانید در یک سفر هیجان‌انگیز جشن‌ها و فستیوال‌های مختلفی را تجربه کنید و از جاذبه های گردشگری بازدید نمایید و یا به جاهایی بروید که پیش از این نرفته بودید. می‌توانید از دیوالی تا ویشو، از راجستان تا کرالا، از حرکات موزون تا لباس‌های سنتی و از شتر‌سواری تا رنگ بازی، همه را تجربه کنید.


 


1. فستیوال صحرا


موضوع: سافاری با شتر در تپه‌‌های شنی سام‌ساند.
زمان: ژانویه - فوریه
مکان:  جایسالمر
این سرزمین خشک و بی‌حاصل، سه روز در سال غرق رنگ، موسیقی و جشن می‌شود. رقصندگان مشهور آب و آتش (Gair and Fire) با موسیقی سنتی، فرهنگ و میراث گذشتگان را به تصویر می‌کشند. مسابقه توربان بندی (کلاه عمامه‌ای هندی) و مسابقه آقای صحرا (mr. desert) در این سه روز برگزار می‌شوند. سفر به تپه‌های شنی سام ساند همراه با تجربه شترسواری؛ حرکات موزون و موسیقی محلی پایان‌بندی باشکوهی برای این جشن سه روزه است.


 


2. بایساخی/ویشو


موضوع: جشن برادری سیک‌ها
زمان:آپریل
مکان: آسام و کرالی
گورو گوبیند سینگ، خالسا (پیمان برادری سیک) را پایه‌گذاری کرد. در این جشن صفوف منظم سیک‌ها در حالیکه کتاب مقدس آئین سیک، گرانت صاحیب را به دست دارند به دنبال پنج پیاراس (پنج سیک ارشد) حرکت می‌کنند. پنج سیک ارشد نماد رهبران آئین سیک هستند. سپس نوبت به غذا و تفریح می‌رسد. در کرالا، به این فستیوال ویشو می‌گویند و در آن با نمایش غلات، طلا، لباس‌های نو، گل، میوه و پول، آرزوی سالی پربار و سلامت برای هم می‌کنند.


 


3. ماکار سانکرانتی


موضوع: جشن بهار در زمان طلوع خورشید بر فراز شمال اوترایانا. سانکراتی واژه‌ای سانسکریت به معنای پایان یک رخداد است.
زمان: ژانویه
مکان: ماهاراشترا، کارناتاکا و آندهارا پرادِش
حرکت خورشید برای ساکنان زمین اتفاق مهمی است. تقویم خورشیدی هندی بر این حرکت مبتنی است. اواسط ژانویه خورشید وارد ماکار راشی (برج جدی) دهمین برج زودیاک (منطقه البروج) می‌شود. در این زمان، خورشید اوتارایون یا سفر خود به نیمکره شمالی را آغاز می‌کند. اولین روز این سفر ماکار سانسکراتی نامیده می‌شود. در این روز مردم در کنار رودخانه‌های مقدس جمع می‌شوند تا از غسل مقدس برخوردار شوند. این روز سرتاسر شادی، حسن نیت و دوستی با شیرینی کنجدی لادو و نقل به نشانه لزوم بخشندگی و مهربانی به همه تکمیل می‌شود.


 


4. هولی


موضوع: جشن هندو
زمان: مارچ
مکان: شمال هند
جشن هولی در تور هند، جشنی است برای بزرگداشت پایان زمستان و آغاز بهار. شب قبل از کامل شدن قرص ماه، مردم به دور آتش بزرگی جمع می‌شوند تا برگ‌ها و شاخه‌های خشک زمستانی را بسوزانند. آنها به روی هم آب و پودر رنگی می‌پاشند (گولال و کوم‌کوم)، آواز می‌خوانند و پایکوبی می‌کنند. در آناندپور صاحیب، سیک‌ها جشن ویژه هولا موهالا را یک روز پس از هولی برگزار می‌کنند و در آن به نمایش هنرهای رزمی باستانی و مبارزات راهبان می‌پردازند.


 


5. دوسهرا


موضوع: فستیوال هندو
زمان: اکتبر
مکان: سرتاسر هند
یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های هندو که در سرتاسر هند، به مناسبت روز پیروزی لرد راما بر پادشاه شیاطین رایانا و پیروزی خیر بر شر برگزار می‌شود. در روز دهم (روز ویجایاداسمی) تمثال‌های عظیم‌الجثه راوانا، برادرش کومبهارنا و فرزند او مگهنات در فضای باز نصب می‌شوند. راما به همراه مصاحبش سیتا و برادرش لاکشامانا از راه می‌رسند و با تیرهای آتشین این تمثال‌های پر شده با مواد آتش‌بازی را منفجر می‌کنند.


 


6. هِمیس


موضوع: فستیوال حرکات موزون در معبد مشهور لاداخ
زمان: ژوئن
مکان: لاداخ
معبد همیس به مدت دو روز از دهمین روز ششمین ماه تقویم لاداخی، به صحنه‌ای بزرگ بدل می‌شود که در آن کاهنان و توریست‌های مشتاق برای حرکات موزون با نقاب در بزرگداشت تولد گورو پادماسامبهاوا دور هم جمع می‌شوند. پرفورمرها با لباس‌ها و نقاب‌های عجیب شبیه حیوانات اساطیری و خلق و خوی خدایان به روی صحنه‌ می‌آیند. در این جشن‌ها نوای ترومپت، کیمبالا (نوعی ساز کوبه‌ای)، درامز و زنگوله‌های کوچک به همراه رقص‌های آرام به روایت داستان نبرد کهن بین خیر و شر می‌پردازند. همیس یکی از بزرگترین معابد لاداخ و احتمالاً ثروتمند‌ترین آنهاست. معبد در دره‌ای در ساحل چپ رودخانه ایندوس در 40 کیلومتری شهر لِها واقع شده است. باورهای محلی چنین می‌گویند که همیس در قرن 17 توسط استاگتشانگ راسپا و با حمایت شاه سنِگه نامگیال بنا شده است. این معبد از آن زمان به بعد یکی از مراکز اصلی آئین دروگپای بودیسم بوده است. حدود 4000 متر بالاتر از معبد، غاری قرار دارد که مخصوص کسانی است که می‌‌خواهند ریاضتی طولانی و دشوار را اجرا کنند.


 


7. راث یاترا


موضوع: فستیوال ارابه
زمان: ژوئن – جولای
مکان: اوریسا
کلمه جاگرنات (به معنای مهیب) از نام لرد جاگاناثا، خدای نگاهبان ایالت اوریسای هند گرفته شده است. لرد جاگاناثا، (ویشنو) از معبد باشکوهش در پوری، توسط خواهرش سوبهادرا و برادر کوچکترش بلابهادرا بیرون رانده می‌شود. در ماه‌های ژوئن و جولای، هر سه خدایگان در یک ارابه بزرگ ویژه بنام راثاس توسط جمعیتی عظیم مشایعت می‌شوند. می‌توان گفت که راثاس پوری مشهورترین ارابه‌ای است که یک خدا در هند سوار آن شده و جمعیتی که هر ساله در این جشن شرکت می‌کنند، در سرتاسر هند زبانزد است. ازدحام جمعیت به حدی است که برخی از شیفتگان این سنت کهن در تلاش برای تنها لمس کردن طناب مقدسی که برای کشیدن ارابه به کار می‌رود، در میان جمعیت و زیر چرخ‌های ارابه تا پای از دست دادن جان خود نیز پیش رفته‌اند.


 


8. اونام


موضوع: یک جشن برداشت
زمان: آگوست/ سپتامبر
مکان: کرالا
این جشن برداشت به افتخار بازگشت روح پادشاه وارسته مهابالی از تبعید و ابراز وفاداری و حسن نیت مردمش به او برگزار می‌شود. فیل‌ها در صفوف منظم رژه می‌روند و زنان پاکدامن با مسابقات قایقرانی به استقبال پادشاه می‌روند.9. دیوالی (دیپوالی، دیپاوالی، دِوالی)


موضوع: فستیوال نورها که نام آن از کلمه سانسکریت دیپاوالی گرفته شده است: دیپا به معنای نور و والی به معنای شعاع یا تلالو است. این تعطیلات 5 روزه آئین هندو بزرگترین و رنگارنگ‌ترین جشن سرتاسر هند به شمار می‌آید. خانه‌ها سرتاسر با نور چراغ‌های نفتی (دیپ) در سرتاسر شب روشن و نورانی می‌مانند.
زمان: 15 آشوین (بین اکتبر و نوامبر)
مکان: سرتاسر هند
در شمال هند، دیوالی جشن بازگشت لرد راما به آیودهیا پس از 14 سال تبعید است. سیک‌ها دیوالی را به مناسبت بازگشت هارگوبیندجی، گوروی ششم، از یک فتح بزرگ گرامی می‌دارند. در جنوب هند دیوالی بزرگداشت غلبه کریشنا خدای هندو بر شاه شیاطین ناراکاسورا است و در شرق هند، این جشن به افتخار تخریب باکاسورا به دست الهه قدرت کالی برگزار می‌شود.


 


10. کونارک


موضوع: فستیوال سالانه حرکات موزون
زمان: دسامبر
مکان: کونارک، اوریسا
این فستیوال بیشتر به معرفی و اجرای حرکات موزون کلاسیک هندی مربوط می‌شود. معبد کونارک به عنوان خاستگاه این حرکات موزون زیبا در دوران کهن، میزبان سالانه این جشن است.
  •   استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.