10 شهر برتر جهان برای قدم زدن و پیاده‌روی

ویژه - ۲۷ آذر ۱۳۹۷

در لس‌آنجلس (LA) هیچ کس راه نمی‌رود. اگر به مردم این شهر بگویید که قصد دارید چند بلوک را قدم بزنید طوری تعجب می‌کنند که انگار به آن‌ها گفته‌اید که می‌خواهید تا هاوایی شنا کنید و به شما می‌گویند که تاکسی بگیرید.


لس‌آنجلس شهر فاصله‌های زیاد بر روی زمین داغ و سوزان است. ماشین‌ها در این شهر حکم رانی می‌کنند و کسی نمی‌تواند مانع آن بشود.این موضوع برای کسانی مثل من که قدم زدن و پیاده‌روی را دوست دارند ناامید کننده است. من در شهرهایی که می‌توانم از جایی به جای دیگر راه بروم احساس راحتی می‌کنم، به این دلیل که می‌دانم مجبور نیستم بر سیستم حمل و نقل عمومی و تاکسی‌های شهری تکیه کنم.


در ادامه به نقاطی از جهان، برای مسافرانی که قدم زدن را دوست دارند می‌پردازیم.


 


استانبول، ترکیه


کلان شهر ترکیه جای مناسبی برای قدم زدن است. جاذبه های گردشگری در تور ترکیه از جمله مسجد کبود، ایاصوفیه (Hagia Sofia)، بازار بزرگ و پل گالاتا (Galata Bridge)، همه با فاصله‌های بسیار کمی از هم قرار گرفته‌اند. اطراف و حومه شهر قدیمی سلطان احمد، پر از کوچه‌ها و پیاده‌ رو‌های کوچک با مغازه‌های چای و قهوه، رستوران و کافی شاپ است. جایی بسیار مناسب برای قدم زدن.


 


بارسلون، اسپانیا


جیب بری در شهر بارسلون بسیار شهرت دارد و مطمئنا قسمت‌هایی از این شهر وجود دارد که شما از رفتن به آن خودداری می‌کنید. اما اگر کمی این شهر را بشناسید آن را برای قدم زدن مناسب می‌بینید. در قسمت‌های جدیدتر این شهر، درخت‌کاری‌های عظیم دو طرف خیابان‌ها و کوچه‌های باریک واقع درگوتیک کوارتر (Gothic Quarter) و ال بورن (El Born) به شما قدم زدنی بسیار لذتبخش ارائه می‌دهد.


 


فس، مراکش


در تور مراکش شهر‌هایی وجود دارند که امکان گم شدن در آن زیاد است. در فس، شهر باستانی با کوچه‌های پر پیچ و خم قدیمی، شما گم خواهید شد. بدون یک راهنما، احتمال گم شدن شما 100 درصد است! اما به این معنا نیست که تلاش‌های شما بی‌ارزش است، زیرا گم شدن در این شهر یعنی غرق شدن در فرهنگی دیگر و زمان و دوره‌ای دیگر و در میان فروشندگان ادویه، قصابان شتر، دباغان چرم و خیلی موارد جالب دیگر.


 


نیویوک، آمریکا


یک احساس عجیب و غریب در شناخت شما نسبت به این شهر وجود دارد، همه چیز آشنا به نظر می‌آید و دلیل آن بیشتر به خاطر این است که بسیاری از فیلم‌هایی که از بچگی تا به حال دیده‌ایم در این شهر و در نقاط خاصی از آن فیلمبرداری شده است. با این که نیویوک شهر شلوغ و پر ترافیکی است اما فضایی هیجان‌انگیز و دوستانه دارد. شهری بسیار بزرگ که سیستم متروی آن بسیار گسترده است، اما بهترین راه برای دیدن این شهر قدم زدن در آن است.


 


بوینس آیرس، آرژانتین


از رنگ و شادابی لا بوکا (La Boca) تا خیابان‌های کلاسیک سن تلمو (San Telmo)، پیاده‌رو‌های شلوغ رکولتا (Recoleta) تا خیابان‌ها و بلوار‌های درخت‌کاری شده پالرمو (Palermo)، بوینس آیرس برای قدم زدن و پیاده‌روی ساخته شده است. در این شهر، کافه‌های کوچک را پیدا کنید، به فروشگاه‌های خوب آن سر بزنید، نقاطی را برای خوردن شام انتخاب کنید و به خیابان‌های جذاب آمریکای جنوبی حتما سری بزنید.


 


مکزیکو سیتی، مکزیک


با وجود جرم و جنایت گسترده و شهرت آن در این شهر، ممکن است خنده‌دار به نظر آید اما تور مکزیکو سیتی یک مکان شگفت‌انگیز برای پیاده‌روی و قدم زدن است. از زوکالو (Zocalo)، میدان اصلی شهر شروع کنید و آرام آرام از آن محدوده خارج شوید. به گالری بلا آرت (Bellas Artes) و خیابان‌هایی که تاکو می‌فروشند حتما سر بزنید. خیابان‌های مکزیکو سیتی محیطی زنده و هیجان‌انگیز دارند. البته با غروب خورشید امنیت کم شده و باید احتیاط کنید.


 


لندن، انگلیس


از آن جایی که سیستم مترو لندن بسیار گسترده است و شما می‌توانید با آن به هر نقطه‌ای بروید، باعث شده که مسیرهای ساده‌ای که می‌توان پیاده رفت را با مترو برویم. با متروی مونوپولی، می‌توانید از پیکادلی سیرکس (Piccadilly Circus) به میدان لستر (Leicester square)، از میدان ترافالگار (Trafalgar Square) به خیابان آکسفورد (Oxford Street) و یا از می‌فر (Mayfair) به پارک لین (Park Lane) بروید. البته اگر باران نبارد!


 


رم، ایتالیا


مثل تور استانبول، جاذبه‌های گردشگری رم هم با فاصله‌های کمی از هم قرار دارند. در این شهر حتی نیاز به نقشه هم ندارید. فقط با قدم زدن در این شهر قدیمی می‌توانید خود را کنار مکان‌هایی مانند کولوسئوم (Coliseum)، پانتئون (Pantheon)، پیاتزا ناونا (Piazza Navona)، فواره تروی (Trevi Fountain)، اسپانیش استپز (Spanish Steps) و شهرواتیکان (Vatican City) پیدا ‌کنید. اگر هم خسته شدید این شهر پر از مغازه‌های بستنی فروشی است که حتما باید به آن‌ها سر بزنید.


 


اصفهان، ایران


سی و سه پل در اصفهان مکانی مناسب برای قدم زدن است، مخصوصا هنگام غروب آفتاب. البته مکان‌های بی‌شماری در این کشور وجود دارد که برای قدم زدن مناسب است، مثل مسجد بزرگ و چشمگیر امام تا بازار قدیمی و سنتی نزدیک آن که همه چیز از چادر گرفته تا کفش پاشنه بلند و ادویه و چای در آن به چشم می‌خورد.


 


آنتیگوا، گواتمالا


کشورگشایان اسپانیایی فرشته نبودند اما می‌دانستند که چگونه یک شهر جذاب و زیبا را بسازند. آنتیگوا یکی از بهترین شهرک‌های مستعمره آمریکای مرکزی است که دارای خیابان‌های طویل سنگ‌فرش شده و خانه‌هایی با رنگ روشن است. بهترین راه برای گشتن و شناخت این شهر، قدم زدن در آن است.


به نظر شما کدام شهر‌ها بهترین مکان برای قدم زدن هستند؟


   •   استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.