10 شهر برتر آسیا

ویژه - ۲۶ آبان ۱۳۹۷

این مراکز فرهنگی، آشپزی و هنری به عنوان برترین شهرهای قاره کهن برگزیده شده‌اند.


در این قاره پهناور شهر می‌تواند خیلی چیزها باشد: پایتخت یک امپراتوری باستانی مانند سیِم ریپ کامبوج؛ یک مرکز معنوی برای سلامتی مانند اوبود در تور بالی؛ یا مرکز تعاملات فرهنگی و تجاری بین‌المللی، مانند توکیو. این تنوع همان چیزی است که مسافران را بارها و بارها به آسیا می‌کشاند: هیچ دو شهری مانند هم نیستند، هر شهری چهره‌ای متفاوت از این قاره پهناور را نشان می‌دهد. البته برخی از این شهرها مزیت‌هایی بر دیگران دارند. وقتی فهرست برترین‌های ما را مشاهده کردید، درخواهید یافت که این مزایا چیست.هر سال تی + ال (مجله تراول + لِیژر) از خوانندگان خود می‌خواهد تا با ارزیابی تجربه سفرهای خود در اطراف جهان، نظر خود درباره بهترین شهرها، جزایر، کشتی‌های تفریحی، مراکز اسپا و غیره را با ما به اشتراک بگذارند. خوانندگان به شهرها در مورد منظره‌ها و چشم‌اندازها، فرهنگ، اغذیه، برخورد دوستانه اهالی، کیفیت خرید و در مجموع امتیاز می‌دهند.  


تیمفو پایتخت مرتفع بوتان، برای سال دوم در رتبه 10 قرار دارد که نشانه رشد نوپای توریسم در این شهر است. بخشی از این اقبال عمومی مربوط به خبر ساخت حلقه جدید سکونت‌گاه‌های شش حس (Six Sences) است. به قول یک خواننده:
«از مناظر زیبا، اماکن تاریخی، پارک‌های حفاظت‌شده تا غذای عالی و مردمانی مهربان، تیمفو همه چیز دارد. یک گزینه عالی برای دوستداران مسافرت.»


اوبود، گزینه شاخص بعدی است. یک شهر هنرپرور با شالیزارهای برنج و معابد هندو در ارتفاعات بالی، که از رتبه هفتم در سال 2016 به رتبه 4 در سال 2017 رسیده و امسال نیز در رتبه دوم فهرست قرار دارد. یکی از شرکت‌کنندگان با اشاره به موزه‌ها و هتل‌‌های اسپای اوبود، این شهر را «مرکز فرهنگی بالی» می‌نامند. به علاوه هتل آمانداری اوبود در فهرست بهترین هتل‌های تور اندونزی قرار دارد. هتل چهار فصل بالی در سایان، در نزدیکی اوبود، در صدر فهرست جهانی قرار گرفت. اوبود یکی از شش شهر آسیای جنوب شرقی حاضر در فهرست است که نشان از اهمیت این منطقه در توریسم آسیا دارد. شهرهایی در لائوس، ویتنام، کامبوج، اندونزی و تور تایلند در فهرست دهگانه ما قرار دارند که نشان می‌دهد این منطقه از چه محبوبیتی در میان توریست‌ها از سرتاسر جهان برخوردار است.10. تیمفو؛ بوتان


امتیاز: 86.239. سیِم ریپ، کامبوج


امتیاز: 86.54   8. بانکوک


امتیاز: 86.717. توکیو


امتیاز: 86.966. چیانگ مای، تایلند


امتیاز: 87.935. هوی آن، ویتنام


امتیاز: 88.094. لوئانگ پرابانگ، لائوس


امتیاز: 88.203. کیوتو، ژاپن


امتیاز: 88.422. اوبود، اندونزی


امتیاز: 88.741. اودایپور، هند


امتیاز: 89.31بهترین شهر فهرست امسال آسیا از جایگاه خود در فهرست سال 2017 شش پله صعود کرده است تا به رتبه نخست برسد. اودایپور، مشهور به «شهر دریاچه‌ها» خانه تاریخی خاندان‌های سلطنتی راجستانی است و در هر گوشه شهر می‌توان قلعه‌ها و کاخ‌های متعلق به این خاندان‌های کهن را دید. یکی از خوانندگان به شهرت این شهر به عنوان «ونیز شرق» اشاره کرد و گفت: «برای من اودایپور سرزمین تاریخ، با بناهای زیبایی مانند جاگ ماندیر و سیتی پالاس است.» یک ویژگی دیگر اودایپور هتل‌های سطح بالای آن است. تاج لیک پالاس یکی از زیباترین هتل‌های این شهر با شهرتی جهانی، در یک قلعه متعلق به قرن هجدهم در میان دریاچه پیکولا واقع شده است.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.