10 جاذبه کرملین مسکو

ویژه - ۷ تیر ۱۳۹۷

دیدن کاخ کرملین در قلب پایتخت روسیه رویای هر توریستی است که با تور روسیه سفر می‌کند. اگر زیبایی کارت‌پستالی کرملین برایتان کافی نیست، داستان‌های نهفته پشت درهای بسته اقامتگاه تزارها، تاج و تخت امپراطوری قدرتمند اروپا و مقر فرماندهی فعلی پوتین شما را به اندازه کافی مشتاق خواهد کرد.


 


قصرهای کرملین


اقامتگاه‌های قدرتمندترین مردمان روسیه با معماری بدیع و نمای بیرونی با تزئینات خارق‌العاده، شکوه و جلال گذشته را زنده می‌کند. گراند پالاس کرملین، مشهورترین کاخ مجموعه در سال 1838 با هزینه سرسام‌آور 11 میلیون روبل ساخته شد. بازسازی کاخ در دهه 90 حدود یک میلیارد دلار هزینه به همراه داشت. محوطه اتاق‌های خصوصی تزارها، شاهد امضای معاهده‌های مهمی بوده و هم اکنون محل اقامت رئیس‌جمهور فعلی روسیه است: تاریخ در بند بند این بنای باشکوه می‌درخشد. 


 


اسلحه‌خانه


واژه «کرملین» به معنای دژ است و این مجموعه تاریخی زمانی خانه مرگبارترین سلاح‌های امپراتوری روسیه بوده است. هم اکنون قدیمی‌ترین موزه مسکو با مجموعه‌ای از سلاح‌ها، جواهرات و لوازم شخصی پرزرق و برق تزاری در این مکان قرار دارد. این گنجینه حاوی 10 تخم مرغ فابرژه بسیار قیمتی، آثار هنری از قرن پنجم تا بیستم، خلعت تاجگذاری تزارها، تخت عاج ایوان مخوف، کالسکه جواهرنشان سلطنتی و آثار قیمتی دیگری است که از دوران تزارها باقی مانده است.


 


کلیسای جامع عروج (Assumption)


این کلیسا که به نام کلیسای رحمت (Dormition) نیز شناخته می‌شود در سال 1479 افتتاح شد و تمامی تزارهای روسیه در آن تاجگذاری کرده‌اند. از سال 1326 تاکنون، مهم‌ترین و قدیمی‌ترین کلیسای کرملین، مقر اصلی کلیسای ارتدوکس روسیه بوده است. مکانی که نقشی مهم در تاریخ مذهب دارد. مراسم انتصاب پاتریارچ‌های (رهبران کلیسای روس) جدید در این مکان صورت می‌گرفته است. به علاوه بسیاری از شخصیت‌های شاخص مذهبی روسیه در محوطه این کلیسا دفن شده‌اند. پنج گنبد پیازی شکل طلایی درخشان کلیسا یکی از بدیع‌ترین نمونه‌های معماری در جهان هستند که می‌توانید از آن‌ها در تور مسکو بازدید نمایید.


 


خزانه الماس


خزانه الماس مجموعه جواهرات نادر و سنگ‌های قیمتی تزارها را شامل می‌شود که در اصل از خزانه خصوصی پتر کبیر آغاز شده است. این مجموعه حاوی 33 کیلوگرم قطعه طلا و بزرگترین الماس‌های جهان به وزن 342.5 قیراط (68.5 گرم) است. تاج سلطنتی، بزرگترین یاقوت جهان، ده تخم مرغ فابرژه، الماس مشهور اورلوف و دیگر جواهرات با شهرت بین‌المللی مانند دو گوشواره و نیم‌تاج زنانه چشمه آبی (The Blue Fountain) نیز در این مجموعه قرار دارند.


 


کلیسای جامع تبشیر (Annunciation) و کلیسای جامع آرچ‌انجل (Archangel)


گذشته از نمای خارجی طلایی و جواهرنشان، کلیسای جامع تبشیر (بشارت جبرئیل به مریم که مسیح را به دنیا خواهد آورد) به خاطر تمثال‌های منحصربه‌فرد روسی مورد توجه بسیاری است. برخی از آثار هنری برجسته زمان مانند تمثال‌های بی‌نظیر آندره رابلوف، مشهورترین نقاش شمایل تمام دوران‌ها، در این کلیسا قرار دارند.کلیسای جامع آرچ‌انجل (به معنای فرشته مقرب) آرامگاه بزرگترین رهبران روسیه است. نمای بیرونی کلیسا با دو کلیسای جامع دیگر کرملین تفاوت‌های اساسی دارد. دکوراسیونی پر زرق و برق و تزئینات به شکل صدف و گل نمای خارجی کلیسا از بزرگترین نمادهای معماری ایتالیایی هستند که در تور مسکو می‌توان دید.


 


برج ناقوس ایوان کبیر


افسانه‌ها می‌گویند که برج ناقوس ایوان کبیر به شکل یک شمع روشن طراحی شده است و دقیقاً در مرکز مسکو قرار دارد. از بالای این برج 81 متری می‌توان تمام مسکو را در یک قاب دید. این منظره باشکوه را از دست ندهید. این بنا از زمان تکمیل در سال 1600 تا انقلاب روسیه بلندترین بنای مسکو بود، زیرا مقامات ساخت بنایی بلندتر از آن را ممنوع کرده بودند. ناقوس مشهور تزار، بزرگترین ناقوس جهان، با بیش از 6 متر ارتفاع، 6 متر قطر و 200.000 کیلوگرم وزن در پای برج قرار دارد. پس از کنده شدن یک تکه در زمان قالب‌گیری، این ناقوس هرگز به صدا درنیامد اما با توجه به مقیاس بزرگی که داشت از آن به عنوان یک نمازخانه استفاده شد و شکاف ایجاد شده در قالب‌گیری نیز تبدیل به در نمازخانه شد. ظاهراً سازنده ناقوس پس از شنیدن خبر ناقص شدن آن از غصه دق کرد. به هر حال ناقوس او هنوز هم یک سازه خارق‌العاده است.


 


میدان سرخ


دیگر محوطه‌های پیرامون کرملین نیز ارزش دیدن دارند. میدان سرخ، یکی از مشهورترین نمادهای روسیه با دیوارهای قرمز از فراز کلیسای جامع سنت باسیل و گنبدهای درخشان کرملین قابل دیدن است. میدان سرخ منظره‌ای از مسکوی اصیل است که هیچ گردشگری نباید دیدن آن را از دست بدهد. در اطراف این میدان که محل اعلام قوانین جدید تزاری بوده است، بناهای یادبود برخی از قهرمانان بزرگ روسیه مانند پرنس دمیتری پوژارسکی و فرمانده نظامی کوزما مین قرار دارند. برج‌های کاخ کرملین و مشهورترین مرکز خرید مسکو، GUM را در یک قاب ببینید. همچنین میدان سرخ میزبان بازارها، فستیوال‌ها و جشن‌های مختلف است.


 


کلیسای جامع سنت باسیل


کلیسای جامع سنت باسیل، یکی از جذاب‌ترین بناهای مسکو است که به شکل شعله‌های آتش طراحی شده است. گنبد رنگین‌کمانی سنت باسیل افسانه‌ای است. نمای داخلی کلیسا با فضایی آرام و چشم‌اندازهای زیبای رودخانه ولگا از بالکن نیز بی‌نظیر هستند. گردشگران زیادی از سرتاسر جهان برای عکس گرفتن با این بنای عجیب با معماری منحصربه‌فرد به مسکو می‌آیند. به روایت افسانه‌ها، ایوان مخوف پس از اتمام کار کلیسا دستور داد معمار کلیسا را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به این زیبایی خلق کند.


 


آرامگاه لنین


یک فرصت دلهره‌آور و در عین حال استثنایی برای بیشتر شناختن یکی از آشفته‌ترین دوره‌های تاریخ: انقلاب اکتبر روسیه. بازدید از آرامگاه لنین به گردشگران فرصت می‌دهد تا به ملاقات مردی بروند که روسیه را تبدیل به کشوری سوسیالیست کرد. آرامگاه لنین و دیگر رهبران بزرگ شوروی سابق در اطراف آن، نشانگر اهمیت این برهه تاریخی است. در این آرامگاه می‌توانید بدن مومیایی شده مشهورترین سوسیالیست روسیه را ببینید.


 


باغ الکساندر


با نمادهایی مانند آرامگاه سرباز گمنام و شعله ابدی، که از نبرد لنینگراد آورده شد، باغ الکساندر هشداری از دل تاریخ را برای زمان ما نقل می‌کند. یادگاری تکان‌دهنده از تراژدی جنگ، بنای یادبودی با فهرست سربازان کشته شده، شهرهای ویران شده و تباهی‌های دیگر خشونت‌های قرن بیستم. سربازان در تمام مدت روز در این محل نگهبانی می‌دهند و آمدن به این محل برای ادای احترام یکی از رسوم محبوب محلی است. در مقبره سرباز گمنام، پیکر سربازی از جنگ جهانی دوم قرار دارد و آخرین نقطه پیشروی نیروهای نازی به سمت مرکز مسکو را نشان می‌دهد. مجسمه‌های شگفت‌انگیز، یک ستون هرمی و یک غار از دیگر جاذبه های گردشگری این پارک تاریخی هستند.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.