یک تور پیاده‌روی کامل در تفلیس

ویژه - ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

در تور گرجستان ، پایتخت آن تفلیس از آن شهرهایی است که قدم زدن در خیابان‌ها و کوچه‌هایش جذاب و فوق العاده است به همین خاطر تورهای پیاده‌روی زیادی در آن برگزار می‌شود. با ما همراه باشید تا مسیر این تور جذاب را با هم دوره کنیم.


آغاز تور از خیابان روستاوِلی


خیابان روستاوِلی خیابان مرکزی تفلیس، بناهای مهم زیادی را در خود جای داده است. تور پیاده روی در تفلیس را از ایستگاه مترو روستاولی آغاز کنید و مجسمه شوتا روستاولی، شاعر قرون وسطی و نویسنده شوالیه در پوست پلنگ را ببینید. مسیر خود را به سمت میدان آزادی ادامه بدهید و در طول مسیر به دنبال سالن ملی اپرا و  باله تفلیس، تئاتر روستاوِلی، ساختمان پارلمان، گالری ملی و موزه‌های مختلف بگردید.


 


توقف در میدان آزادی


میدان آزادی همیشه مرکز شهر بوده و نوسازی‌ها و تغییر نام‌های زیادی را به خود دیده است. در دوره‌ی استیلای امپراتوری روسیه بر گرجستان این میدان به نام میدان اریوان (ایروان) خوانده می‌شد. پس از انقلاب اکتبر این نام به میدان لنین تغییر کرد و با فروپاشی شوروی و استقلال گرجستان میدان آزادی نام گرفت. در مرکز میدان بنای یادبود آزادی به افتخار استقلال ملت گرجستان قرار دارد. این بنا با 35 متر ارتفاع پایه و 6/5 متر ارتفاع مجسمه سنت جرج، محافظ ملت گرجستان، از گرانیت سیاه و طلا ساخته شده است.


 


عمارت تولیدکنندگان براندی


از میدان آزادی به سمت خیابان جورجی لئونیدزه و از آنجا به خیابان ایوان ماکابلی بروید تا به خانه نویسنده گرجستان برسید. این عمارت به دیوید ساراجیش‌ویلی تعلق دارد که تولید براندی را با روشی که در فرانسه آموخته بود در گرجستان آغاز کرد. این بنا که در سال 1905 ساخته شد، اثاثیه‌ای نادر، تابلوها و خاطرات آن دوران را در دل خود جای داده است. کاشی‌های سفارشی ویلروی و بوچ در تراس یکی از مهم‌ترین اشیاء موجود در خانه هستند.


 


مدرسه هاگوارتز


راه خود را به خیابان لادو آساتیانی ادامه دهید تا به مدرسه عمومی N6 برسید محلی‌ها به این بنا، به خاطر سبک معماری‌اش، لقب «مدرسه هاگوارتز» یا «مدرسه هری پاتر» داده‌اند. این بنای سبک نئوگوتیک سابقاً یک مدرسه و پانسیون دخترانه آلمانی بوده است.


 


گشت و گذار در یکی از قدیمی‌ترین مناطق تفلیس


از اینجا به سمت انتهای خیابان بروید و وقتی به پوریس موئدانی (میدان نان) رسیدید، به خیابان بِتلِمی در سمت راست بپیچید. این منطقه سنگفرش شده مملو از بالکن‌های چوبی حکاکی‌شده و رنگارنگ قدیمی است. مسیرتان را تا خیابان گومی ادامه بدهید تا نماد کشتی جنگی آتش باستانی پاگان که هنوز در تفلیس پابرجاست را ببینید.


 


منظره تفلیس از قلعه ناریکالا


وقتی به انتهای خیابان بِلتِمی رسیدید، یک شیب تند به سمت قلعه ناریکالا (ناری‌قلعه) را خواهید دید. قدمت این قلعه به قرن چهارم و زمانی که پارس‌ها بر تفلیس حکومت می‌کردند، باز می‌گردد. این قلعه به شهرک قدیمی تفلیس مشرف است. می‌توانید روی دیوارها قدم بزنید اما مراقب باشید، دیوارها حصار ندارند.


از قلعه به سمت مجسمه کارتلیس دِدا (مجسمه مادر گرجستان) بروید. این مجسمه نماد شخصیت و میهمان‌نوازی گرجی‌هاست. او با یک جام در دست به استقبال دوستان می‌رود و با یک شمشیر در دست دیگر آماده نبرد با دشمنان است.


 


قدم زدن در باغ‌های گیاه شناسی


از قلعه ناریکالا، پلکانی به سمت باغ‌های گیاه‌شناسی می‌رود. این باغ‌ها در 161 هکتار زمین مجموعه‌ای بزرگ از انواع گل‌های زیبا را در خود جای داده‌اند.


 


پیش به سوی حوضچه‌های سولفور


در تور تفلیس از یکی از خیابان‌های بوتانی‌کوری یا میزا شافی پائین بروید تا به آبانُتوبانی، منطقه حمام سولفور شهر قدیمی برسید. اگر یک ساعت وقت اضافی دارید، وارد یکی از حمام‌های سولفور بشوید و از نهایت آرامش لذت ببرید، یا به تماشای مناظر پارک بنشینید یا راهتان را به سمت دره لِگوِتاخِوی و آبشار کوچک آن که از باغ‌های گیاه‌شناسی سرازیر می‌شود، ادامه دهید.


 


در پارک ریکه استراحت کنید


در کنار مِتِخی، یک پارک بزرگ به نام پارک ریکه با فواره، حوضچه‌های کوچک، یک صفحه شطرنج غول‌آسا و تعداد زیادی نیمکت قرار دارد. جاذبه گردشگری اصلی پارک، پل صلح (Peace Bridge) یکی از مدرن‌ترین آثار معماری تفلیس است. این پل پیاده‌رو ساخته شده از شیشه و فلز توسط آرشیتکت ایتالیایی مایکل دِ لوکی طراحی و در سال 2010 افتتاح شد. پل صلح پارک را به خیابان اِرِکله II وصل می‌کند.


 


برج ساعت


در تور گرجستان از پل صلح به خیابان اِرِکله II بروید و به سمت خیابان اوئان شاوتِلی ادامه مسیر بدهید، اگر خواستید نفسی تازه کنید، به یکی از کافه‌های سر راه بروید. عبادتگاه آنکیسخاتی، قدیمی‌ترین کلیسای پابرجای شهر را ببینید و سپس تا مجسمه برج ساعت اثر رِزو گابریادزه مجسمه‌ساز، نویسنده و نمایشنامه‌نویس گرجی قدم بزنید. اگر سر ظهر یا راس ساعت 19 اینجا باشید، عروسک کوچکی را خواهید دید که چرخه حیات را بازنمایی می‌کند. در بقیه ساعت‌ها یک فرشته کوچک از دل ساعت بیرون می‌آید و با یک چکش ناقوصی را می‌نوازد.


 


بازگشت به میدان آزادی


خیابان را تا انتها طی کنید و از خیابان نیکولوز باراتاشیویلی به سمت میدان آزادی بروید. در طول مسیر می‌توانید کُنکا (جد تراموا) و بقایای دیوار قدیمی شهر را ببینید.   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.