کوچکترین کشورهای جهان

ویژه - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

آشنایی با کوچکترین کشورهای جهان (10 کشور اول)


 


10–  مالدیو (Maldives):


جزایر مالدیو در اقیانوس هند قرار دارند و با داشتن مساحت 298 کیلومتر مربع کوچکترین کشور آسیا است. جمعیت مالدیو فقط در حدود 300 هزار نفر می باشد. این کشور بطور متوسط فقط یک و نیم متر از سطح دریا بالاتر است. پایتخت این کشور مالی بوده و حدود یک سوم جمعیت کل کشور در این جزیره زندگی می کنند. دین رسمی این کشور اسلام است. در حال حاضر مهمترین منبع درآمد مالدیو صنعت توریسم می باشد.9- سی شلز (Seychelles) :


این کشور با مجموع مساحت 451 کیلومتر مربع از 115 جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده و با جمعیت 84 هزار نفر در اقیانوس هند قرار دارد. این کشور همیشه رو به پیشرفت بوده و با صادرات دارچین، مغز نارگیل و وانیل درآمد خوبی داشته است. جذب گردشگران یکی دیگر از مهمترین منابع درآمد این کشور به حساب می رود. سی شلز در گذشته مستعمره بریتانیا بوده ولی در سال 1976 استقلال خود را بدست آورد.8- سنت کیتز و نویس (St Kitts and Nevis):


این کشور که جمعیت آن در حدود 51 هزار نفر است در دریای کارائیب قرار دارد. این کشور از دو جزیره تشکیل شده و 261 کیلومتر مربع مساحت دارد. این دو جزیره اولین جزایر منطقه کارائیب هستند که غربی ها در آن ها سکونت کردند و در سال 1983 از سلطه بریتانیا استقلال یافتند. مهمترین منبع درآمد این کشور توریسم، کشاورزی و صنایع سبک است.7- جزایر مارشال (Marshall Islands):


این مجموعه جزایر که عمدتا از جزایر مرجانی تشکیل شده اند، در اقیانوس آرام قرار دارند. مساحت کل آن ها حدود 181 کلیومتر مربع است و جمعیت جزایر مارشال کمی بیش از 68 هزار نفر می باشد. این کشور استقلال خود را در سال 1979 از آمریکا گرفت و تا به امروز کمک های آمریکا اصلی ترین منبع درآمد این مجمع الجزایر است، زیرا هیچ منبع درآمدی ندارد و بیش از آنچه صادر می کند به واردات می پردازد.6- لیختنشتاین (Liechtenstein):


لیختنشتاین کشوری در اروپاست که راه به دریا ندارد و با کشورهای سویس و اتریش احاطه شده است. مساحت این کشور کوهستانی 160 کیلومتر مربع بوده و یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود. این کشور یکی از پرطرفدارترین مناطق اروپا برای ورزش های زمستانی می باشد اما این دلیل اصلی کسب درآمد آن نیست. این کشور یک مرکز تجاری مهم است و تعداد شرکت هایی که در آن به ثبت رسیده از تعداد ساکنین آن بیشتر است!5- سن مارینو (San Marino):


این کشور با مساحتی حدود 61 کیلومتر مربع پنجمین کشور کوچک جهان است. این کشور همچنین کم جمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا نیز می باشد. سن مارینو یکی از قدیمی ترین کشورهای مستقل جهان است و پایه گذاری آن به سال 301 میلادی باز می گردد، قانون اساسی آن نیز در سال 1600 میلادی تصویب شد. این کشور همچنین یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و صنعت توریسم یکی از مهمترین منابع درآمد آن به شمار می آید. سن مارینو مازاد بودجه داشته و هیچ گونه بدهی ملی نیز دارند!4- تووالو (Tuvalu):


کشور تووالو در اقیانوس آرام قرار دارد و در حقیقت مرکب از چندین جزیره کوچک است که وسعت آن 26 کیلومتر مربع می باشد ارتفاع تووالو بطور متوسط فقط 5 متر از سطح دریا بالاتر است و گفته می شود تا 50 سال دیگر بطور کامل به زیر آب می رود. این کشور که جمعیت آن در حدود 10 هزار نفر است، مستعمره بریتانیا بوده و تنها 35 سال است که استقلال خود را بدست آورده.3- نااورو (Nauru):


این کشور در میکرونزی در اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد. جمهوری نااورو جزیره ای با مساحت 21 کیلومتر مربع، کوچکترین کشور جزیره ای در جهان است. در حال حاضر جمعیت این جزیره حدود 9 هزار نفر است و هیچ ارتش مستقلی ندارد و تنها منبع درآمد آن صادرات فسفات است. جالب است بدانید مردم این کشور یکی از چاق ترین مردم دنیا هستند که وزن اکثر آن ها از میانگین وزن سایر کشورها بیشتر است و به همین دلیل به آن ها لقب چاق ترین مردم دنیا را داده اند.2- موناکو (Monaco):


این کشور با 2 کیلومتر مربع مساحت دومین کشور کوچک جهان محسوب می شود. موناکو از 3 جهت با کشور فرانسه و از یک جهت نیز با دریای مدیترانه احاطه شده است. جمعیت آن حدود 36 هزار نفر است و به این ترتیب یکی از متراکم ترین کشورهای جهان به حساب می آید. این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و مهمترین منبع درآمد آن از صنعت توریسم است. هر ساله مردم بسیاری از سراسر جهان برای استفاده از آب و هوای بسیار خوب به این کشور کوچک سفر می کنند و جالب است بدانید که مردم این کشور از پرداخت مالیات بر درآمد معافند. آلبرت دوم، پرنس موناکو نیز یکی از ثروتمندترین افراد دنیاست.1- واتیکان سیتی (Vatican City):


واتیکان کوچکترین کشور جهان است و داخل شهر رم قرار گرفته است. این کشور که مساحتش کمتر از نیم کیلومتر مربع است، کشور چندان قدیمی ای نیست و 84 سال پیش پایه گذاری شده است. حکومت این کشور به عهده اسقف رم یا همان پاپ است. کلیسای سن پیر در این کشور بزرگترین کلیسای جهان است. نکته جالب درباره این کشور این است که سکنه آن از پرداخت مالیات معاف هستند و کمک های مالی مردم کاتولیک سراسر جهان یکی از منابع درآمد واتیکان است. جمعیت این کشور حدود 800 نفر است ولی روزانه هزاران توریست از این کشور بازدید می کنند.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.


NextHoliday.ir مرجع تور کیش | تور روسیه