کشورهایی با بیشترین جاذبه گردشگری ثبت شده در میراث جهانی

ویژه - ۵ آبان ۱۳۹۷

در سراسر جهان جاذبه­ های گردشگری متنوعی وجود دارد که همواره مورد توجه گردشگران بین‌المللی هستند. اما در این میان همه این جاذبه­‌های گردشگری اهمیت یکسانی ندارند. تعدادی از جاذبه­‌های گردشگری به سبب ارزش تاریخی، ارزش فرهنگی، اهمیت آنها در محیط زیست و غنای گونه­‌های گیاهی و جانوری اهمیتی جهانی دارند و به همین دلیل در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت می‌­شوند یا شده‌­اند. یکی از عواملی که در جذب گردشگران به مقاصد گردشگری برتر جهانی تعیین‌کننده است تعداد جاذبه­‌های گردشگری است که در فهرست میراث جهانی ثبت شده است. تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا با ۱۱ کشوری آشنا شوید که بیشترین تعداد جاذبه گردشگری در فهرست میراث جهانی را دارا می­‌باشند.1. ایتالیا


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 48


سایت‌­های میراث جهانی طبیعی: 5


سایت­‌های میراث جهانی ترکیبی: 0


مجموع: 53کشور ایتالیا بیش از هر کشور دیگری دارای جاذبه­‌های گردشگری می­‌باشدکه در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده است. جاذبه­‌های گردشگری ثبت شده در فهرست میراث جهانی ایتالیا از خرابه‌­های باستانی به جا مانده از امپراتوری روم تا شاهکارهای دوره رنسانس را شامل می‌شود. از مهم‌­ترین جاذبه­‌های گردشگری ایتالیا که در این فهرست ثبت شده است می‌­توان به ویلا رومانا دل کاسل و کاسل دی مونتی اشاره کرد که از ارزشمندترین آثار تاریخی اروپا هستند.


2. چین


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 36


سایت­های میراث جهانی طبیعی: 12


سایت­‌های میراث جهانی ترکیبی: 4


مجموع: 52چین را محل تولد قدیمی­‌ترین تمدن به جا مانده در جهان می­‌دانند. این کشور دارای جاذبه­‌های گردشگری طبیعی و فرهنگی متنوعی است که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌­اند. از جاذبه­‌های گردشگری تاریخی و فرهنگی مهم این کشور می­‌توان به دیوار بزرگ چین و شهر ممنوعه اشاره کرد. سایت فسیل‌­های چنگ جیانگ نیز یکی از مهم­‌ترین جاذبه‌­های طبیعی کشور چین است که در این فهرست مهم ثبت شده است.


3. اسپانیا


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 40


سایت­‌های میراث جهانی طبیعی: 3


سایت‌­های میراث جهانی ترکیبی: 2


مجموع: 46اسپانیا یکی دیگر از مهم­‌ترین مقاصد گردشگری جهان است که بعد از ایتالیا بیشترین تعداد آثار میراث جهانی سازمان یونسکو را در خود جای داده است. این کشور همانند ایتالیا خود را در میراث عظیم امپراتوری روم سهیم می‌­داند چنانکه تعدادی از مهم­‌ترین جاذبه­‌های گردشگری این کشور مربوط به این دوره تاریخی هستند. البته نباید میراث ارزشمندی که از مسلمانان در اسپانیا به جا مانده است را نیز فراموش کرد. از مهم‌­ترین جاذبه­‌های گردشگری اسپانیا که شما در تور مسافرتی خود می‌توانید از آنها بازدید کنید می‌توان به دیوار رومیان، الحمرا و کلیسای ساگرادا فامیلیا اشاره کرد.


4. فرانسه


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 38


سایت­‌های میراث جهانی طبیعی: 3


سایت­‌های میراث جهانی ترکیبی: 1


مجموع: 43فرانسه مفتخر است که در کشور اروپا یکی از غنی‌­ترین و قدیمی‌­ترین فرهنگ­‌ها را به خود اختصاص داده است. این کشور از زمان حضور قبایل فرانکیش تا دوره امپراتوری قدرتمند روم و حتی تا همین اواخر شاهد خلق شاهکارهای معماری بی‌نظیری بوده است که بسیاری از آنها در فهرست میراث جهانی ثبت شده است. از مهم‌­ترین جاذبه­‌های گردشگری فرانسه می‌­توان به کلیسای جامع نوتردام و کاخ ورسای اشاره کرد که در زمره پر بازدیدترین جاذبه­‌های گردشگری­ اروپا قرار دارند.


5. آلمان


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 38


سایت­‌های میراث جهانی طبیعی: 3


سایت­‌های میراث جهانی ترکیبی: 0


مجموع: 42کشور آلمان یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که به سهم خود از میراث تاریخی و فرهنگی امپراتوری روم بهره‌مند بوده است. علاوه بر آثار به جا مانده از امپراتوری روم این کشور در دوره امپراتوری مقدس روم، امپراتوری پروس و همین اواخر نیز شاهد خلق تعدادی از زیباترین شاهکارهای معماری جهان بوده است که هر گردشگری حداقل یک بار باید از آنها دیدن کند. از مهم‌­ترین جاذبه­‌های گردشگری این کشور می­‌توان به قلعه وارتبورگ و کلیسای جامع کلن اشاره کرد.


6. هند


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 27


سایت­‌های میراث جهانی طبیعی: 7


سایت­‌های میراث جهانی ترکیبی: 1


مجموع: 36یکی دیگر از مقاصد گردشگری برتر آسیا که از نظر فرهنگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است کشور هند است. این کشور در طول حیات خود شاهد حضور امپراتوری­‌های مختلف و پیدایش و گسترش مذاهب گوناگونی بوده است. به همین دلیل امروزه از آن به عنوان یک مقصد گردشگری نام برده می­‌شود که متنوع‌­ترین فرهنگ­‌های جهان را در خود جای داده است. از مهم­‌ترین جاذبه­‌های گردشگری هند می‌­توان به تاج محل و غارهای طبیعی الفانتا اشاره کرد.


7. مکزیک


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 4


سایت­‌های میراث جهانی طبیعی: 26


سایت­‌های میراث جهانی ترکیبی: 1


مجموع: 31کشور مکزیک زادگاه تمدن غنی و باستانی آمریکا به نام مایا و آزتک است. این تمدن­‌های غنی در دوره اقتدار خود تعدادی از مهم‌­ترین آثار معماری جهان را خلق کردند که تا کنون به جا مانده است. حتی در دوره‌­ای که استعمارگران اسپانیایی این سرزمین را به تصرف خود درآورند مردم مکزیک نبوغ و هنر خود را یک بار دیگر با خلق بناها و آثار معماری چشمگیر نشان دادند. علاوه بر این جاذبه­‌های فرهنگی، در کشور مکزیک چندین منظره گردشگری طبیعی نیز قرار دارد که در زمره بکرترین و بی­‌نظیرترین میراث طبیعی جهان طبقه­‌بندی شده‌­اند.


8. بریتانیا


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 4


سایت­‌های میراث جهانی طبیعی: 26


سایت‌­های میراث جهانی ترکیبی: 1


مجموع: 31هر چند از نظر تمدنی کشور انگلیس به پای ایتالیا و اسپانیا نمی­‌رسد اما باید اعتراف کرد که این کشور به سهم خود نقش مهمی در توسعه و بسط تمدن انسان داشته است. در این کشور تعداد زیادی از آثار تاریخی به جا مانده از دوران تفوق امپراتوری روم به جا مانده است که شایسته بازدید است. علاوه بر این نباید از آثار معماری چشمگیری که در دوره رنسانس، دوره انقلاب صنعتی و دوره یکه تازی این کشور در جهان در بریتانیا ساخته شده است غافل شد. یکی از مهم­‌ترین جاذبه­‌های گردشگری این کشور برج تاریخی لندن است که شما باید حتما یک روز از آن دیدن کنید.


9. روسیه


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 17


سایت­‌های میراث جهانی طبیعی: 11


سایت­‌های میراث جهانی ترکیبی: 0


مجموع: 28کشور روسیه از نظر میراث فرهنگی، میراث طبیعی و میراث ترکیبی جهانی بسیار غنی به شمار می‌­رود. کشور پهناور روسیه تعداد زیادی از بی‌نظیرترین مناظر طبیعی جهان را در خود جای داده است که همواره مورد توجه طبیعت دوستان بوده است. یکی از این جاذبه­‌های گردشگری کوهستان طلای آلتای است. علاوه بر این از نظر تاریخی این کشور دارای تعداد زیادی آثار تاریخی و فرهنگی ارزشمند است که همه آنها را باید در زمره زیباترین دست آفریده‌­های بشر قلمداد کرد. شهر تاریخی و دیدنی سنت پترزبورگ و میدان سرخ و کاخ کرملین در مسکو از جمله این آثار معماری ارزشمند هستند که هر گردشگری باید یک بار از آنها دیدن کند.


10. ایالات متحده آمریکا


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 12


سایت­‌های میراث جهانی طبیعی: 10


سایت­‌های میراث جهانی ترکیبی: 1


مجموع: 23کشور آمریکا میراث گران­بهایی از تمدن­‌های بومی آمریکا را به ارث برده است و در دوره حیات خود چندین اثر فرهنگی شاخص را نیز به آنها اضافه کرده است. یکی از این جاذبه‌های گردشگری باستانی یک سایت تاریخی به نام تائوس پوئبلو است. مجسمه آزادی که توسط مردم فرانسه به آمریکا هدیه شده است و در اواخر قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم ساخته شده است یکی دیگر از این جاذبه‌­های گردشگری تاریخی می­‌باشد. به هر صورت از نظر یک بخش مهم از میراث جهانی ثبت شده در آمریکا مناظر گردشگری طبیعی این کشور است که به جرات می‌­توان گفت بسیاری از آنها هیچ رقیبی در سراسر جهان ندارند. از جمله این مناظر گردشگری طبیعی که شما حتما یک بار باید از آنها دیدن کنید می­‌توان به دره بزرگ در آریزونا، پارک ملی یلو استون و پارک ملی یوسیمیتی اشاره کرد.


11. ایران


سایت­‌های میراث جهانی فرهنگی: 21


سایت‌های میراث جهانی طبیعی: 1


سایت­‌های میراث جهانی ترکیبی: 0


مجموع: 21در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه کشور ایران بیشترین تعداد آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو را به خود اختصاص داده است. کشور ایران در کنار چین، هند و یونان یکی از کانون­‌های مهم شکل­‌گیری تمدن بشری بوده است. این کشور میزبان تعداد زیادی از آثار تاریخی جهانی است که هر گردشگری در سراسر جهان یک بار باید از آنها دیدن کند. بنای تاریخی تخت جمشید در جنوب ایران، میدان بسیار زیبا و دیدنی نقش جهان در اصفهان و شهر خشتی یزد از جمله مهم‌­ترین جاذبه‌­های گردشگری ایران هستند که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.