کشف اسرار کاخ توپکاپی

ویژه - ۲۲ آبان ۱۳۹۵

کشف اسرار کاخ توپکاپی


برای دیدن این کاخ تور استانبول را تهیه کنید.کاخ مجلل توپکاپی در شهر استانبول، بیشتر از هر قصر شاهنشاهی دیگر در جهان، موضوع داستان‌های رنگارنگ بوده است. این کاخ اقامتگاه افراد بسیاری بوده، مانند سلطان سلیم که خود را غرق نوشیدن مشروبات الکلی کرده بود، ابراهیم دیوانه که 22 سال توسط برادرش مراد چهارم زندانی بود و مشاعر خود را از دست داد و همچنین خرم سلطان بدذات که معشوقه سابق سلطان سلیمان بود، و همسر این شاه قدرتمند شد. اینها فقط سه نمونه از افراد خانواده‌ی عثمانی بودند که بین سال‌های 1465 و 1830 در این کاخ زندگی کردند. به هر کجای این کاخ که بنگرید آثار قرن‌ها حماقت، فتنه، جنگ و افراطی‌گری قابل مشاهده است. این کاخ باغ‌های وسیع و زیبایی دارد که پیشتر با شمع روشن می‌شدند، خانه‌های تابستانی با کاشیکاری‌های نفیس که در آن مراسم ختنه سوران خاندان سلطنتی برگزار می‌شد و بالکن طلایی که پادشاهان از فراز آن به خلیج طلایی نگاه کرده و شاید از این سبک زندگی منزوی خود پشیمان بودند. در اینجا پیروز های بزرگ در جنگ‌ها در میهمانی‌های بسیار تجملاتی جشن گرفته می‌شده است.کلکسیون‌های کاخ بسیار قابل توجه هستند. این مجموعه‌ها که جمع‌آوری آنها از زمان محمد فاتح آغاز شده، توسط سلاطین جانشین گسترش پیدا کرده که همانقدر که به فتوحات و حرمسراهایشان علاقه‌مند بودند، به فلسفه و هنر نیز اهمیت می‌دادند.


جواهرات درخشان از تمام نقاط امپراطوری عثمانی در خزانه نگهداری می‌شود، من جمله خنجر با روکش جواهر که یکی از اشیای باارزش و مورد علاقه در فیلم توپکاپی 1964 بوده است. لباس‌های فاخر نیروهای نظامی در بخش خوابگاه به‌نمایش گذاشته شده است، آثار مهم اسلامی در اتاق‌های مقدس نگهداری می‌شوند و نمونه های ظریف خوشنویسی و خطاطی عثمانی و پرتره در Quarters of Pages اتاق‌های مقدس به نمایش گذاشته شده است.اگر فرصت داشتید حتما به حرمسرای باشکوه سلطنتی سر بزنید. درحال قدم زدن می‌توانید به این بیاندیشید که زنان بسیاری تمام طول زندگی خود را در اینجا زندانی بوده‌اند ، با توجه به افسانه‌ها، ابراهیم دیوانه در این حرم 280 زن داشت، که هر زمان از آنها خسته می‌شد، آنها را در کیسه گذاشته و در تنگه‌ی بسفر می‌انداخت. حرم مکانی بود که پادشاهان در آن عیاشی می‌کردند، مراد سوم از همین عیاشی‌ها صاحب 112 فرزند شد. در واقع، این محله‌ی خانواده سلطنتی بودند، و تمام جزئیات زندگی حرم از طریق سنت، تعهد و مراسم اداره می شد. کلمه "حرمسرا" به معنای واقعی کلمه به معنی "محل خصوصی". می‌باشد.زنان حرامسرای توپکاپی حتما باید خارجی بودند، زیرا اسلام بردگی مسلمانان را حرام کرده بود. دختران بعنوان برده به این مکان آورده می‌شدند (اغلب توسط پدر و مادرشان به قیمت گزافی فروخته می‌شدند) یا از طرف اشراف و حکام به پادشاه هدیه می‌شدند.


دختران در بدو ورود، آموزش های لازم درخصوص دین اسلام ، فرهنگ و زبان ترکی، همچنین هنر، آداب لباس پوشیدن، موسیقی، خواندن و نوشتن، رقص، طرز رفتار و گلدوزی را می‌دیدند. سپس وارد یک بخش شایسته سالاری می‌شدند و در آنجا به خدمت معشوقه‌ها و فرزندان سلطان در آمده، سپس به خدمت مادر شاه می‌رسیدند و در نهایت اگر استعداد کافی از خود نشان می‌دادند و به اندازه کافی زیبا بودند، به خود سلطان معرفی می‌شدند.اداره‌ی حرم بر عهده‌ی والده سلطان بود. او معمولا مالک املاک بزرگی بود و از طریق خادمان خواجه سیاه پوست خود، آنها را اداره می‌کرد. والده سلطان که می‌توانست مستقیما به وزیر اعظم دستور دهد ، تاثیر بسزایی بر سلطان، انتخاب همسران و معشوقه‌های سلطان و موضوعات مربوط به مایملک پادشاه داشت.بنابراسلام شاه می‌توانست چهار همسر قانونی داشته باشد که به آنها kadın (خانم، همسر) می‌گفتند. همچنین می‌توانست هرچند معشوقه‌ای که می‌خواست داشته باشد – برخی از آنها تا 300 معشوقه داشتند، اگرچه ممکن است همه‌ی آنها در یک زمان در حرمسرا زندگی نکنند. اگر همسر پادشاه پسر بدنیا می‌اورد به او haseki sultan و اگر دختر بدنیا می‌آورد به او haseki kadın می‌گفتند. حق ارشدیت در سلسله‌ی عثمانی رعایت نمی‌شد (یعنی به تاج و تخت رسیدن پسر اول)، بنابراین در اصل، تاج و تخت در دسترس هر پسر امپراتوری بود. تمامی زنان حرم تلاش می‌کردند تا پسر خود را به عنوان وارث تاج و تخت اعلام کنند که این باعث تضمین نقش آنها بعنوان والده سلطان در اینده می‌شد.بخش‌های زیبای حرمسرا شامل صحن کوچک خواجه‌های سیاه پوست، کوشک سلطان احمد، صحنه معشوقه‌ها و همسران سلطان، محل والده سلطان، اتاق سلطنتی و پر زرق و برق مراد سوم و کوشک ولیعهد می‌باشد.


حداقل یک نیم روز را به بازدید از کاخ اختصاص دهید. و حتما به حیاط چهارم سری بزنید که ساختمان آن بسیار مجلل و با تزیینات عالی می‌باشد و تصویر آن نیز در استخر زیبا منعکس می‌باشد.


NextHoliday.ir مرجع تور | تور چین | تور کوش آداسی | تور ترکیه  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.