کاخ پترهوف سنت پترزبورگ

مکان - ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

اگر قصد خرید تور روسیه را دارید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.


کاخ پترهوف سنت پترزبورگ یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ و روسیه است. پترهوف درواقع کلمه‌ای آلمانی به معنای دربار پیتر است. علاقه‌ی شدید پیتر کبیر به فرهنگ غرب، در سبک و سیاق معماری پترهوف کاملاً خود را نشان می‌دهد، البته پیتر پیش‌ازاین هم با استفاده از تقویم جولین (تقویمی که در سال 46 میلادی توسط ژولیوس سزار تنظیم شد) به‌جای تقویم مرسوم کشورش این ارادت را نشان داده بود. شباهت پترهوف با بناهای اروپایی به حدی است که بسیاری لقب "ورسای روسیه" را به آن داده‌اند، البته بسیاری معتقدند شکوه و عظمت این مجموعه‌ی جادویی نیازی به مقایسه با هیچ مکان دیگری ندارد. پترهوف با نام‌های پترگوف یا Petrodvorets نیز شناخته می‌شود.

پترهوف در منطقه Petrodvortsovy در بخش فدرال سنت پترزبورگ و در ضلع جنوبی سواحل خلیج فنلاند قرار دارد. این شهر کوچک به خاطر مجموعه‌ی بی‌بدیل باغ‌ها و قصرهایش بانام کاخ پترهوف شناخته می‌شود. پترهوف یکی از میراث جهانی یونسکو نیز محسوب می‌شود. ساخت این قصر شگفت‌انگیز از سال 1714 و با نظارت مستقیم پیتر کبیر آغاز شد و پس از مرگش نیز ادامه یافت. پیتر کبیر در سال 1721 و دقیقاً در کنار این قصر، تولیدی پترهوف را راه‌اندازی کرد که بعدها به کارخانه ساعت‌سازی Petrodvorets–Raketa تغییر یافت، و از سال 1962 تا به امروز در حال تولید ساعت‌های روسی معروف Raketa است.
بعد از پیتر نیز تغییرات زیادی در ساختار قصر صورت گرفت که بیشتر آن‌ها توسط ملکه الیزابت، دختر پیتر صورت گرفت: گسترش محوطه‌ی قصر اصلی، افزایش فضای باغ‌ها و بهبود سیستم فواره‌های معروف باغ که شامل آبشار اصلی باغ نیز می‌شود. این تغییرات در طول قرن 18 و 19 نیز ادامه یافت. کاترین کبیر مقر فرمانروایی خود را به پوشکین تغییر داد، اما زودتر ازآنچه بتوانید فکرش را بکنید، پترهوف، در زمان نیکلاس اول دوباره به اقامتگاه سلطنتی تبدیل شد.
 


مانند بسیاری از بناهای سنت پترزبورگ، پترهوف نیز توسط آلمان‌ها در جریان جنگ جهانی دوم مورد چپاول قرار گرفت. با کمک مهندسین ارتش، و بیش از 1000 داوطلب، پترهوف در سال 1947 به میزان زیادی بازسازی شد.

مهم‌ترین بخش‌های پترهوف، که نباید دیدنشان را از دست داد:


 


کاخ بزرگ


این قصر درواقع خیلی بزرگ‌تر از سایر بناهای پترهوف نیست، اما معماری آن و دکوراسیون اتاق‌های آن بی‌نظیر است. درواقع کاخ اصلی، پترهوف را به دو قسمت تقسیم می‌کند: باغ بالایی و باغ پایینی. پترهوف دارای کاخ‌های دیگری نیز هست که هریک از آن‌ها زیبایی‌های خاص خود رادارند: Monplaisir، قصر Marly، هرمیتاژ پترهوف، و قصر Cottage. برای بازدید از هریک از کاخ‌ها هزینه ورودی مشخصی باید پرداخت شود. اگر به معماری علاقه‌مندید و از دیدن کاخ‌ها لذت می‌برید، این فرصت را از دست ندهید.
 


باغ‌ها و پارک‌های پترهوف


محوطه‌ی سبز پترهوف، شبیه دایره المعارفی از سبک‌های مختلف باغ سازی در دنیاست. فضای سبز بزرگ در طراحی‌های مختلف که به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می‌شوند. قدم زدن در پارک بالایی رایگان است، اما بازدید از پارک پایین و فواره‌های بی‌نظیر آن 450 روبل است که کاملاً به قیمتش می‌ارزد.
 


فواره‌های پترهوف


به اعتقاد بسیاری از گردشگران، فواره‌های پترهوف جالب‌ترین بخش‌های این مجموعه هستند. فواره‌های کوچک و بزرگی که در جهات مختلف آب را به هوا می‌پراکنند و نهایتاً به کانال دریا و خلیج فنلاند سرازیر می‌شوند. این فواره‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری روسیه محسوب می‌شوند.

  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.


NextHoliday.ir مرجع تور لحظه آخری | تور دبی