هفت عجایب استانبول؛ کشف تپه‌های قدیمی شهر (قسمت دوم)

ویژه - در تور استانبول - ۱۷ آبان ۱۳۹۶

استانبول شهری زنده و پر از دیدنی‌ها و عجایب مختلف است. تور استانبول فرصت مناسبی است تا از هفت مورد از عجایب این شهر دیدن کنید. این عجایب هفتگانه، هفت تپه هستند. همراه نکست هالیدی باشید تا در ادامه قسمت اول با باقی آنها آشنا شوید.


تپه‌ی چهارم: مسجد فاتیحدر دوران بیزانس، اینجا کلیسای رسولان مقدس بود که دومین کلیسای مهم شهر، بعد از ایاصوفیه محسوب می‌شد. گفته می‌شود که این محل، محل دفن امپراطوری بیزانس نیز بود. چندین تابوت از این کلیسا کشف شده است که از آن‌ها در موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول محافظت می‌شود. چند سال بعد از پیروزی عثمانی، این کلیسا مقر اسقف اعظم بود اما بعدها سلطان محمد دوم، با تخریب آن، مسجد امپراطوری را ایجاد کرد. این مسجد اولین مجموعه‌ی اسلامی از نوع خود در این شهر بود که شامل مدرسه، مراکز پزشکی، کتابخانه و حمام نیز می‌شد. آرامگاه سلطان محمد دوم، همراه با بسیاری از قبرهای نویسنده‌ها، سربازان و دیپلمات‌های عثمانی، کنار مسجد قرار دارد.


تپه‌ی پنجم: مسجد یاووز سلطان سلیماین تپه به طور برجسته، در محله‌ی بالات قرار دارد و نزدیک‌ترین تپه به شاخ طلایی است. ساختمان کلیسای اسقف اعظم، دبیرستان فنر یونان و بسیاری از کلیساها و  کنیسه‌هایی که در این محله  قرار دارند، همگی نشان می‌دهند که اینجا تا زمان‌های نه چندان دور، عمدتا محله‌ای غیرمسلمان نشین بود. در بالاترین نقطه‌ی این تپه، مسجد یاووز سلطان سلیم قرار دارد که به دستور سلطان سلیم اول ساخته شد وی به دلیل به کارگیری تاکتیک‌های خشن در جنگ، سلیم ترسناک نامیده می‌شد. معمار این بنا، معماری آذری به نام عجم علی بود که پس از پیروزی سلطان سلیم مقابل ایرانیان، از تبریز به این شهر آورده شده بود.


تپه‌ی ششم: مسجد مهرماه سلطاناین تپه بالاترین نقطه‌ی شبه جزیره است که در کنار Theodosian Walls قرار دارد که شهر قدیمی را نیز دربرمی‌گیرد. تاج آن مسجد مهرماه سلطان است که توسط معمار سنان، برای تنها دختر سلطان سلیمان بزرگ ساخته شده است. زیبایی این بنا مدیون ساخت و ساز باظرافت، نازک و بدون ستون‌های بزرگ یا بالکن است. ردیفی از پنجره‌هایی با شیشه‌های کوچک و رنگارنگ، نقش مهمی در نورهای رنگارنگی که بر سراسر سالن برپایی نماز می‌تابد، دارد. البته به یاد داشته باشید که در استانبول، یک مسجد دیگر با همین نام در بسفر، واقع در اوسکودر قرار دارد.


تپه‌ی هفتم: کوجا مصطفی پاشا و جراح پاشااین تپه تنها تپه‌ای است که بیشتر به دریای مرمره نزدیک است تا شاخ طلایی. در این تپه چند مسجد تاریخی مثل مسجد کوجا مصطفی پاشا قرار دارد. با وجود ظاهر کاملا ترک این بنا، هنوز هم ستون‌ها و دیوارهای بیزانسی آن از داخل قابل مشاهده است. در فاصله‌ی کوتاهی از این بنا، مسجد جراح پاشا قرار دارد که قصر دکتر جراح محمد افندی، پزشک قصر بود و معماری آن را شاگرد استاد سنان در سال ۱۵۹۳ انجام داده بود. مقرنس‌کاری‌های پیچیده‌ای در بالای ورودی مسجد وجود دارد. منبر مرمری این مسجد، بیشتر به دلیل محجرکاری هندسی آن قابل توجه است.  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر