میراث هادریان، امپراتور قدرتمند روم باستان

ویژه - ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

تا کنون فقط سه سر برنزی از مجسمه­‌های هادریان کشف شده است که در موزه بیت المقدس به نمایش گذاشته شده است. اما هادریان که بود و ما چگونه می­‌توانیم با او آشنا شویم؟ هادریان در سال 76 پیش از میلاد در یک خانواده رومی- اسپانیایی زاده شد و نام اصلی او پابلیوس آئلیوس هادریان است. پدر و مادر هادریان زمانی که او ده سال داشت در گذشتند و او را با برادر و خواهر کوچکترش تنها گذاشتند. هادریان توسط یکی از بستگان خانواده پدری به نام تراجان به فرزندی قبول شد و بزرگ شد. متاسفانه از سرنوشت برادر و خواهر هادریان هیچ اطلاعی در دست نیست. اگر چه هادریان در شهر رم متولد و بزرگ شده است اما در طول تاریخ از این امپراتور با عنوان یک فرد طرفدار فرهنگ و هنر یونان یاد شده است. مهم‌ترین سندی که در این زمینه وجود دارد تلاش­‌های هادریان برای تبدیل کردن شهر آتن به پایتخت اروپایی امپراتوری بزرگ روم است.شما در تور آنتالیا می‌­توانید از دروازه هادریان دیدن کنید، در شهر رم از میراث گرانبهای تاریخی دوران حکومت هادریان دیدن کنید و نتیجه سال‌ها حکومت او را در کشورهایی که زمانی زیر مجموعه روم بودند را مشاهده کنید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با یکی از مهم­ترین امپراتوران آشنا شوید که به لطف او جاذبه­ های گردشگری متنوعی برای ما به میراث گذاشته شده است.هادریان زمانی که 14 سال داشت به عضویت ارتش امپراتوری روم در آمد. او به شکار و زندگی مجلل علاقه بسیار زیادی داشت. همین مسئله برای تروجان به یک کسر شان مبدل شد و باعث شد که هادریان توسط او به شهر رم فراخوانده شود. تراجان در طی حکمی هادریان جوان را به عنوان یکی از ده قاضی اصلی دادگاه رم منصوب کرد. شغلی که اعتبار و اهمیت زیادی برای هادریان به ارمغان آورد. این اعتبار انگیزه آن را به وجود آورد تا هادریان دوباره به ارتش روم بپیوندد و مسیر موفقیت خود را در ارتش امپراتوریایی پیگیری کند. او در نهایت اعتبار و موفقیت زیادی در ارتش روم به دست آورد و به عنوان یکی از سناتورهای روم برگزیده شد. سنای روم یک نهاد مهم در امپراتوری روم باستان بود که در اصل شورای حکمرانی و مشورت امپراتوری بود.هادریان به سرعت مدارج ترقی را در امپراتوری روم پشت سر گذاشت تا اینکه به مقام پریتور (قاضی ارشد) امپراتوری منصوب شد که به او قدرت زیادی می­‌داد. هادریان مسئول برگزاری بازی‌­های عمومی روم بود و اختیارات زیادی در دولت امپراتوری روم داشت. در ادامه او موفق شد که به مقام کنسولی امپراتور روم که دارای اختیارات بسیار گسترده ای بود دست پیدا کند و در حلقه مرکزی قدرت امپراتوری قرار گیرد.


در این دوران شرایط سیاسی امپراتوری روم بسیار نا پایدار بود و میان رهبران سیاسی این کشور رقابت­‌های زیادی وجود دارد. در این دوران هادریان تمام تلاش خود را به عمل آورد تا موقعیت سیاسی خود را حفظ کند و همزمان به سوی مطالعه فرهنگ و هنر یونان روی آورد. امری که در نهایت و بعد از گذشت 10 سال او را در میان سایر رقبا به یک سیاست مدار دانا مبدل کرد.ستاره اقبال هادریان وقتی شروع به درخشش کرد که تراجان به مقام امپراتوری روم رسید و او قدرت سیاسی خود را باز یافت. هادریان دریافت که تراجان او را به عنوان عامل اصلی رسیدن او به مقام امپراتوری می‌­شناسد. خیلی زود تراجان در گذشت و هادریان به عنوان امپراتور بر تخت سلطنت روم نشست.


هادریان جلوی بحث­‌های زیادی که در سنا جریان داشت و مانع از کارکرد حکومت می­شد را گرفت. او تعدادی از افراد وفادار را در سمت­‌های کلیدی منصوب کرد و سعی کرد اوضاع را سر و سامان دهد. او برای سه سال امپراتور روم بود تا اینکه به این نتیجه رسید که برای باز اندیشی درمورد تفکرات سیاسی خود نیاز به زمان دارد. او رم را ترک کرد و به مطالعه و بازنگری دیدگاه­‌های موجود در مورد حکومت‌داری پرداخت. هر چند هادریان به گشت و گذار و اکتشاف علاقه زیادی داشت با این وجود همه او را به عنوان یک امپراتور بالقوه نگاه می‌­کردند.او برنامه­‌های توسعه‌­ای در امپراتوری را پیگیری کرد و به بازدید از همه سرزمین­‌هایی پرداخت که زیر انقیاد امپراتوری روم قرار داشتند. چرا که بر این باور بود که هر امپراتوری باید از جنبه­‌های مثبت و منفی هر سرزمینی که بر آن حکومت می­‌کند آگاهی یابد. او علاقه داشت که از دشواری­‌های زیادی که در هر بخش از روم وجود داشت آگاهی یابد. یکی از نتایج این دیدگاه ساخت دیوار بزرگ هادریان است که برای جلوگیری از هجوم پیوسته بربرها به روم ساخته شد و امروزه در فهرست جاذبه­‌های گردشگری مهم جهان قرار دارد.هادریان تصمیم گرفت شهر بیت المقدس را که در سال 71 پیش از میلاد توسط امپراتور تیتوس نابود شده بود را بازسازی کنید. پس از باسازی این شهر را به عنوان مرکز ایالت آئیلیا برگزید. یکی از جاذبه­‌های گردشگری که او در منطقه شام امروزی بنا نهاد معبد ژوپیتر است که از روی معبد ونوس روم ساخته شده است.هادریان در نهایت در جایی به نام بار کوچبا در گذشت. نکته جالب در مورد هادریان آن است که برای آنکه جنازه او به دست دشمنان نیافتد در دو جای مختلف او را دفن کردند. در نهایت تصمیم گرفته شد که جنازه او سوزانده شود و خاکستر او به مقبره‌ای که هادریان در شهر رم ساخته بود منتقل شود. به هر صورت بسیاری بر این باور هستند که هادریان همانگونه که یک امپراتور علاقمند به فرهنگ و هنر بوده است، همزمان یک قاتل بی‌رحم بوده است که افراد زیادی در جنگ­‌های او کشته شده‌اند.شما در تور مسافرتی آنتالیا، یونان و ایتالیا فرصت آن را خواهید داشت تا از تعدادی از جاذبه­‌های گردشگری و آثار هنری به جا مانده از دوران حکومت هادریان دیدن کنید. دروازه هادریان در شهر قدیمی آنتالیا مهم­‌ترین این آثار تاریخی است که به مناسب بازدید او از این شهر آسیایی ساخته شده است. مقبره هادریان در شهر رم دومین جاذبه گردشگری است که در میان گردشگران بسیار مشهور است. دیوار هادریان، معابد یونانی بازسازی شده، معبد ژوپیتر و ... نیز از دیگر جاذبه­‌های گردشگری هستند که امروزه از آنها با عنوان میراث هادریان یاد می­‌شود.
  •   استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.