مسابقات، رخدادها و فستیوال‌های پنانگ

ویژه - ۳۰ دی ۱۳۹۷

پنانگ مجموعه‌ای هیجان‌انگیز از فستیوال‌ها و رخدادها در سرتاسر سال دارد. همانند دیگر ایالات مالزی، اهالی پنانگ نیز تمام اعیاد مذهبی، از قبیل عید فطر و عیدالادها (عید قربان)، سال نوی چینی و روز وِساک (بودیسم) و دیپاوالی و تای‌پوسام (هندو) را جشن می‌گیرند.


پنانگ با جمعیت چینی فراوانی که دارد، اغلب میزبان بسیاری از فستیوال‌ها و رخدادهای رنگارنگ چینی است که، معمولاً، در دیگر جاهای دنیا جشن گرفته نمی‌شوند.


در روز وِساک، هزاران چینی به معابد می‌روند تا ریشه‌های بودیسم را جشن بگیرند، همان شب صفوف منظم قایق‌ها، دسته‌های گل و پرچم‌ها از جاده برمه راه می‌افتند.


برخی فستیوال‌ها، مانند فستیوال بین‌المللی قایق اژدها منحصر به تور پنانگ هستند. در این فستیوال شرکت‌کنندگان در مسابقه دراگون بوت (قایق اژدها) از  سرتاسر دنیا  به پنانگ می‌آیند. فستیوال سالانه جامبوری نیز میراث رنگارنگ و کهن جزیره را گرامی می‌دارد. 


 


1. جشن بالون پنانگ 2016


جشن بالون‌های هوای داغ 2016 رخدادی دو روزه در پادانگ پولو جرج تاون است، جایی که بازدیدکنندگان می‌توانند از فعالیت‌های تفریحی و تماشای بالون‌های زیبا در آسمان لذت ببرند. همانند فستیوال بالون‌های هوای داغ در ایروندانک ایالات متحده آمریکا، اینجا نیز طراحی بالون‌ها به اشکال عجیب مانند یک بستنی غول‌پیکر، یک پرتغال و یک موشک فضایی مرسوم است.


این جشنواره در روزهای نهم و دهم فوریه، با نمایش 15 بالون از ایالات متحده آمریکا، بلژیک، تایلند، کره جنوبی و هلند برگزار می‌شود. به علاوه می‌توانید از سواری هیجان‌انگیز و سرگیجه‌آور با یکی از سه بالون مخصوص لذت ببرید یا داخل یک بالون هوای سرد را ببینید.


زمان برگزاری: نهم و دهم فوریه، 6:00 تا 21:00
مکان: پادانگ پولو، جرج‌تاون، پنانگ
قیمت‌ها: ورودی رایگان، 25 رینگوت برای سواری با بالون، 25 رینگوت برای بالون هوای سرد.


 


2. فستیوال جرج‌تاون (1 تا 31 آگوست)


پر مخاطب‌ترین رخداد فرهنگی جزیره پنانگ، فستیوال هنر، فیلم و موسیقی جرج‌تاون، در تمام طول ماه آگوست ادامه دارد!


فستیوال هنر جرج‌تاون (شنبه تا دوشنبه، از اول تا 31 آگوست) یک فستیوال هیجان‌انگیز برای گرامیداشت هنر، موسیقی، تئاتر و سینمای بومی در تور پنانگ است. این فستیوال از سال 2009 به عنوان مجموعه‌ای از رخدادهای هنری و فرهنگی به منظور بزرگداشت تاریخ ثبت جرج‌تاون در فهرست میراث جهانی یونسکو آغاز شد و به تدریج به یکی از پرمخاطب‌ترین رخدادهای فرهنگی سال بدل گشت.


 


3. فستیوال بون اودوری


این فستیوال که توسط جامعه ژاپنی‌های مالزی برگزار می‌شود، نمونه ژاپنی جشنواره چینی هانگری گوست (ارواح گرسنه) چینی است. در این مراسم ژاپنی‌ها از پیر و جوان راهی این کارناوال می‌شوند تا به اجداد خود ادای احترام کنند. فستیوال معمولاً در روز پانزدهم ماه هفتم لونار (برابر با آگوست) برگزار می‌شود.


 


4. فستیوال 9 خدای امپراتور


پرستش 9 خدای امپراتور (کیو اونگ یا در هوکی و کِه وونگ یِه در کانتونز) در تور مالزی، تور تایلند و تور سنگاپور بسیار رایج است.


هر سال فستیوال 9 خدای امپراتور در 9 روز اول ماه نهم لونار (برابر با ماه اکتبر)، زمانی که ارواح 9 خدای امپراتور به زمین آمدند و روح واسطه‌ها را تسخیر کردند، برگزار می‌شود.


در طول فستیوال، بسیاری از معتقدین از مصرف محصولات حیوانی پرهیز می‌کنند. دکه‌ها در سرتاسر محل فستیوال غذاهای گیاهی عرضه می‌کنند. همچنین یک اپرا به نشانه احترام به خدایان برگزار می‌شود.


در طول 9 روز، می‌توانید به تماشای رخدادهایی مانند مراسم اسپیر اسکیوینگ (نیزه‌گذاری)، ساخت داروهای گیاهی و مراسم فایر والکینگ (راه رفتن روی آتش) بروید. این مناسک خاص، خارق‌العاده و در عین حال چالش‌برانگیز هستند.


 


5. مسابقه بین‌المللی دراگون بوت (قایق اژدها)


از 1979 هر سال شرکت‌کنندگان متعددی از کشورهای مختلف در فستیوال‌های مخصوص اژدهای آسمانی چینی شرکت می‌کنند. فستیوال‌های دراگون بوت ریشه چینی دارند اما هم‌اکنون در نقاط دیگر جهان نیز برگزار می‌شوند. در این فستیوال می‌توانید به تماشای  قایق‌های پارویی رنگارنگ به شکل سر اژدها بنشینید که با ریتم طبل به رقابت می‌پردازند. تاریخ مسابقات هر سال متفاوت است.


 


6. فستیوال بین‌المللی گل پنانگ


این فستیوال زمانی برگزار می‌شود که باغ‌های گیاه‌شناسی پنانگ غرق گل‌هایی با اندازه‌ها، رنگ‌ها و شکل‌های مختلف می‌شوند (ماه آگوست) مشهورترین رخداد این فستیوال رژه قایق‌های تزئین شده با تاج‌های گل است.


 


7. فستیوال سنت آنِ


فستیوال سنت آنِ هر سال در روز 29 جولای در کلیسای سنت آنِ و برای گرامیداشت این قدیس نگهبان برگزار می‌شود، شب فستیوال، هزاران معتقد با شمع‌های روشن در حیاط کلیسا جمع‌ می‌شوند.


 


8.  روز وِساک


این روز توسط مجمع بودیست‌های مالائی گرامی داشته می‌شود. بودائی‌های پنانگ در اطراف یالان بورما (خیابان برمه) در یک راهپیمایی شبانه به بزرگداشت بنیانگذاری و بنیانگذار مذهبشان می‌پردازند. این مراسم هر سال برگزار می‌شود و تاریخ آن بسته تقویم لونار چینی متغیر است.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.