مرتفع ترین پل های جهان

ویژه - ۲۱ آبان ۱۳۹۷

پل­‌های عظیمی در گوشه و کنار جهان برای برقراری ارتباطات زمینی و تسهیل رفت و آمد کالا و مسافران ساخته شده است که به سبب دانش مهندسی و عظمت بناهای آنها به جاذبه گردشگری شهری که در آن ساخته شده­‌اند تبدیل شده است. یکی از مشهورترین این پل­‌ها که برای ما ایرانیان شناخته شده است پل راه آهن ورسک است که هر ساله چندین هزار گردشگر را به سمت خود جذب می­‌کند. نظیر این پل­‌های هیجان‌انگیز در گوشه و کنار جهان وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی 10 پل بسیار مرتفع جهان بپردازیم که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می­‌کنند. با ما همراه شوید.1. میلائو ویادوکت، فرانسه (Millau Viaduct, France)


ارتفاع پل 343 متر


این پل عظیم در سال 2004 میلادی افتتاح شد و دارای 4 مسیر برای عبور خودروها می­‌باشد. این پل بسیار زیبا به سبک پل­‌های کابلی و بر روی دره رودخانه تران و در نزدیکی شهر میلائو در جنوب فرانسه ساخته شده است. هر کدام از پایه‌­های این پل دارای ارتفاع متفاوتی می­‌باشند. دومین پایه مرتفع این پل بیش از 244 متر ارتفاع دارد. به هر صورت امروزه از این جاذبه گردشگری به عنوان مرتفع‌­ترین سازه مهندسی کشور فرانسه یاد می‌شود.2. پل روسکی، روسیه (Russky Bridge, Russia)


ارتفاع 320.9 متر


این پل بسیار عظیم که در شهر ولادی وستوک روسیه ساخته شده است در سال 2012 میلادی تکمیل گردید. از این پل به عنوان یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌­های مهندسی کشور روسیه یاد می‌­شود که با هدف توسعه شهر بندری ولادی وستوک و متصل ساختن این شهر با جزیره روسکی ساخته شده است.3. پل ساتونگ، چین (Sutong Bridge. China)


ارتفاع 306 متر


این پل کابلی در سال 2008 میلادی افتتاح شده است. هدف از ساخت این پل بزرگ که بر روی رودخانه یانگ تسه بنا نهاده شده است مرتبط به ساختن دو شهر نانتونگ و چانگشو می­‌باشد. امروزه بسیاری از گردشگرانی که قصد بازدید از جاذبه‌­های گردشگری رودخانه یانگ تسه را دارند بخشی از برنامه تور خود را به بازدید از این پل عظیم اختصاص می‌­دهند.4. پل آکاشی - کایکیو. ژاپن (Akashi – Kaikyo Bridge, Japan)


ارتفاع 298.3 متر


این پل بسیار زیبای معلق در سال 1998 میلادی ساخته شده است تا ارتباط سرزمین اصلی شهر کوبه در جزیره هونشو را با شهر آیوایا در جزیره آواجی را برقرار سازد. درباره این پل باید این نکته را یادآوری کرد که پل آکاشی – کایکیو مرتفع­‌ترین پل معلق جهان نیز به شمار می­‌رود و به همین علت در فهرست یکی از جاذبه­‌های گردشگری برتر شهر کوبه قرار گرفته است.5. پل استون کاترز، هنگ کنگ (Stonecutters Bridge. Hong Kong)


ارتفاع 298 متر


این پل کابلی مرتفع بر روی کانال رامبلر شهر هنگ کنگ و با هدف متصل ساختن نام وان کوک، جزیره تسینگ یی و جزیره استون کاترز ساخته شده است. این پل که در فهرست یکی از پر هزینه­‌ترین پروژه‌­های مهندسی تاریخ هنگ کنگ نیز قرار دارد در سال 2009 میلادی برای استفاده عموم مردم گشایش یافت.6. پل یی سان سین، کره جنوبی (Yi Sun Sin Bridge. South Korea)


ارتفاع 270 متر


علاوه بر این که این جاذبه گردشگری ششمین پل مرتفع جهان می­‌باشد باید این نکته را اضافه کرد که پل یی سان سین دومین پل معلق مرتفع جهان و همچنین چهارمین پل طولانی معلق جهان هم به شمار می­‌آید. به هر صورت این پل امروزه در فهرست جاذبه‌های گردشگری کره جنوبی و به عنوان یکی از نشانه­‌های دانش فنی مهندسان این کشور به گردشگران معرفی می­‌شود.7. پل جینگیویی، چین (Jingyue Bridge, China)


ارتفاع 265 متر


این پل کابلی در شهرستان جیانلی چین و بر روی رودخانه یانگ تسه ساخته شده است و در سال 2010 میلادی افتتاح شده است. یانگ تسه همان‌گونه که یکی از مهم‌­ترین رودخانه‌های کشور چین به شمار می­‌رود سال­‌ها به عنوان یک مانع در ارتباط میان شهرهای مختلف این کشور در نظر گرفته می­‌شد تا اینکه در سال‌های اخیر با ساخت چندین پل بزرگ بر روی آن حمل و نقل و ارتباطات زمینی در کشور چین تسهیل شد.8. پل کمربند بزرگ شرقی، دانمارک (Great Belt East Bridge, Denmark)


ارتفاع 254 متر


این پل بسیار عظیم که در سال 1998 میلادی افتتاح شده است ارتباط میان جزیره‌­های زیلاند و فون را برقرار می­‌کند. این پل همچنین رتبه سومین پل مرتفع قاره اروپا را نیز به خود اختصاص داده است و در میان گردشگرانی که به کشور دانمارک سفر می‌­کنند از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.9. پل بزرگراه ژونگژیان هویو، چین (Zhongxian Huyu Expressway Bridge, China)


ارتفاع 2475.5 متر


این پل یکی دیگر از پروژه­‌های عظیم مهندسی است که در کشور چین با هدف متصل ساختن دو طرف رودخانه عظیم یانگ تسه اجرا شده است. این پل در سال 2010 میلادی و در شهرستان ژونگ کشور چین ساخته شده است و یکی از سریع­‌ترین مسیرهای حمل و نقل زمینی در کشور چین را برای مردم این کشور به وجود آورده است.10. پل بزرگراه جیوجیانگ فویین، چین (Jiujiang Fuyin Expressway Bridge, China)


ارتفاع 244.3 متر


این پل کابلی که در سال 2014 میلاد کامل شده است بیش از 244.3 متر ارتفاع دارد و دهمین پل مرتفع جهان به شمار می‌­رود. طول عرشه اصلی این پل بیش از 818 متر است و به همین دلیل در فهرست طولانی­‌ترین پل­‌های ساخته شده در جهان نیز قرار می­‌گیرد. به همین دلیل به یکی از جاذبه‌­های گردشگری محبوب کشور چین در میان جهانگردان خارجی تبدیل شده است.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.