مراکز خرید بمبئی

ویژه - ۱۳ آبان ۱۳۹۷

در بمبئی کجا خرید کنیم و چه بخریم


خرید در تور هند و بمبئی می‌تواند یک تجربه بی‌نظیر باشد. با 20 دلار می‌توانید یک لباس برند زیبا بخرید و در بساط دستفروشی خیابان پائین‌تر همان لباس را 5 دلار ارزان‌تر ببینید. یا یک گردنبند گچی از کنار خیابان 12 دلار بخرید که در مرکز خرید 50 دلار قیمت خورده است.
راه حل این است که بدانید کجا خرید کنید و کی چانه بزنید. فروشندگان بمبئی انتظار دارند که شما سر هر برچسب قیمتی چانه بزنید. اما در مراکز خرید بزرگ از چانه خبری نیست اما اگر بخواهید به روش بمبئی خرید کنید احتمالاً سراغ مراکز خرید نخواهید رفت.1. چور بازار


بازار اجناس دست دوم؛ نسخه هندی بازار خیابانی. «چور بازار» به معنای «دزد بازار» است و خیلی از کالاهایی که در آن می‌‌بینید، قیمت‌های پائین دارند چون دزدی هستند. البته این شامل تمام اجناس نمی‌شود و اگر در میان انبوه کالاهای بی‌ارزش که روی هم تلنبار شده بگردید ممکن است گنج پیدا کنید.
بسیاری از عتیقه فروشان در جستجوی گنجینه‌ها به این بازار می‌آیند تا بعد آنها را به چندبرابر قیمت در فروشگاه‌های لوکس بفروشند. برخی محلی‌ها حاضر به پارک کردن خودروی خود نزدیک بازار نیستند زیرا از دزد‌های بازار می‌ترسند! حتی برخی از آنها به کودکان خیابانی پول می‌دهند تا مراقب خودرویشان باشند.


نشانی: 30 دقیقه از سنترال بمبئی، بمبئی جنوبی2. بازار کراوفورد


نام رسمی این بازار «مهاتاما جیوتیراو پوله» است اما کماکان به نام قدیمی آن بازار کراوفورد شناخته می‌شود. آرتور کراوفورد اولین صاحب‌منصب شهرداری بمبئی بود. یک فروشگاه حیوانات خانگی، بازار عمده‌فروشی سبزیجات، میوه و ماکیان در کنار فروشگاه‌های لوازم خانگی، آرایشی و سوغاتی به قیمت عمده ساکنان بازار کراوفورد را تشکیل می‌دهند.
بنایی متعلق به سال 1869 در بازار قرار دارد که توسط کوواسیج جهانگیر به شهر اهدا شده و اولین بنای بمبئی است که در سال 1882 روشنایی برقی داشت. حتی اگر قصد خرید در بازار را نداشته باشید هم بالاخره دست پر از آن خارج خواهید شد.


نشانی: نزدیک به ترمینال چاتراپی شیواجی، روبه‌روی دفتر مرکزی پلیس بمبئی3. دهاراوی


دهاراوی بزرگترین زاغه‌نشین آسیا، به خاطر مغازه‌های صنایع چرم خود نیز شهرت دارد. انواع کالاهای چرمی با قیمتی بسیار کمتر از مغازه‌ها و مراکز خرید بالای شهر در این منطقه یافت می‌شوند. حتی در صورت خرید زیاد می‌توانید تخفیف هم بگیرید. پس منطقی است که با یک دوست برای خرید کالاهای چرمی به دهاراوی بروید.
انواع کیف، کیف پول، کمربند، ژاکت، دامن، چمدان، کیف لب‌تاپ، جعبه عینک، جاسوئیچی و اشیا کوچک متعدد یادگاری و سوغاتی در این بازار یافت می‌شوند. فروشگاه‌های به صورت زنجیره‌ای در کنار جاده اصلی ردیف شده‌اند. اگر ‌می‌خواهید در این فروشگاه‌ها خرید کنید و به تولیدی‌های خانگی داخل دهاراوی سر نزنید، قیمت‌ها چندان تفاوتی نمی‌کند.


نشانی: بیست دقیقه رانندگی از سنترال بمبئی، دهاراوی4. خیابان فشن


درست در کنار برج تجارت جهانی، یک «بازار خیابانی» مشهور با سازه‌های موقت خیمه‌ای شکل قرار دارد؛ اینجا مشهورترین و محبوب‌ترین بازار بمبئی در تور هند برای کسانی است که بودجه‌ای محدود دارند. تقریبا هر نوع لباسی در این بازار، از دستمال گرفته تا انواع بلوز، از جوراب تا پیراهن‌های ابریشمی، از لباس خواب تا جین‌های کتانی پیدا می‌شود.
رسما می‌توانید قیمت جنس خود را تعیین کنید. اصلاً اگر از فروشنده تخفیف نخواهید پکر می‌شود. با بیش از 100 دکه فروش شانس خوبی برای خرید به قیمتی مناسب دارید. مراقب باشید تا با اشیا اضافی که فروشندگان به همراه خرید قالب می‌کنند، فریب نخورید.


نشانی: در 40 دقیقه‌ای مرکز بمبئی، جاده مهاتما گاندی، جنوب بمبئی، روبه‌روی آزاد مایدان5. لینکینگ رود


این جاده زمانی باندرا و جوهو را به هم متصل می‌کرد و در گسترش بمبئی به سمت شمال نقش زیادی داشته است. جاده امروزه ویتالبهای پاتل مارگ نام دارد اما اگر این نام را به راننده تاکسی بگوئید احتمالا جواب درست و حسابی نخواهید گرفت زیرا محلی‌ها همان نام قدیمی لینکینگ رود را ترجیح می‌دهند. اینجا بهشت خرید است؛ جایی که در آن همه چیز از کالاهای وارداتی گرفته تا کپی‌های ظریف پیدا می‌شود.
کالاهای چینی، محصولات برند و لباس‌ها و زیور‌آلات از هر نوع که بخواهید در اینجا موجود است. حتی چند کافه معروف نیز در جاده یافت می‌شوند.  تعدادی ویترین برندهای شناخته شده و چند شعبه بانکی از دیگر ساکنان لینکینگ رود هستند.


نشانی: 5 دقیقه از سنترال بمبئی، لینکینگ رود6. مالز گالوره


در این محوطه‌های خرید اصلی تمامی برندهای مطرح در بمبئی مانند پانتالونز، رلیانس، سوبحی‌کاشا، شاپرز استاپ، بمبئی سنترال، مکس و غیره را پیدا می‌کنید. این محوطه‌ها به همراه فودکورت‌ها و مولتی‌پلکس‌هایشان، چهره جدید خرید در تور بمبئی محسوب می‌شوند.اگر به هند سفر کردید از جاذبه های گردشگری آن نیز غافل نشوید.  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.