محیطی برای تلطیف روح و جسم در کرالا هند

ویژه - ۱۰ آذر ۱۳۹۷

اوایل سال جاری برای نخستین‌ بار در جنوب هند در شهر کرالا، مرکزی افتتاح شد با هدف آموزش هنر زندگی کردن.


مرکزی آرام و با صفا که در یک مزرعه تولید محصولات ارگانیک از قبیل نارگیل و ادویه‌جات در کنار رود‌خانه چالاکودی واقع شده که بهترین جا برای کسب آرامش و ارتباط با زمین است.بازدیدکنندگان و افرادی که با تور هند سفر می‌کنند در اینجا یاد می‌گیرند که غذاهای محلی این منطقه را بپزند، با کشاورزان به مزرعه بروند و به آنها در باغبانی کمک کنند، یوگا انجام بدهند، با گرفتن ماساژ‌‌های آیورودا لذت ببرند، مراقبه و مدیتیشن بکنند، خوب و درست غذا بخورند و نهایتا سرشار از انرژی خوب و عالی به خانه‌هایشان بازگردند.


این ایده خارق‌العاده محصول تفکر داس‌سردهاران است او در یک روستای کوچک در کرالا متولد شد. او مادرش را در جمع‌آوری سبزیجات و پخت‌ و پز آشپزخانه همراهی می‌کرد.هنگامی که به انگلستان مهاجرت کرد شور و شوق آشپزی را نیز با خودش به آنجا برد و توانست رستوران زنجیره‌ای راسا را در لندن راه‌اندازی کند و هر ساله در لندن جشنواره غذاهای محلی کرالا را ارائه می‌کرد.


با این حال دنبال ارائه چیزی بیشتر از این بود، در واقع می‌خواست میهمانانش می‌توانستند طعم واقعی محصولات ارگانیکی که در محل تولدش کشت می‌شود را می‌چشیدند و امتحان می‌کردند.اگر با تور هند سفر کنید متوجه می‌شوید که اصولاً زندگی در جامعه هند همراه با سر و صدا و هیاهو زیاد است، جالب است بدانید که بلعکس در این مزرعه از هیچ گونه وسیله‌ی موتور داری که ایجاد صدا می‌کند استفاده نمی‌شود. تمام کارهای اینجا طبق سنت دیرینه توسط انسان و به کمک حیوانات انجام می‌گیرد، مانند زمانی که می‌خواهند زمین را شخم بزنند و آماده کشت بکنند، از گاو‌آهن استفاده می‌کنند. چرخ‌دنده‌های گاوآهن هنگامی که روی زمین کشاورزی به حرکت در می‌‌آیند و آن را آماده کاشت می‌کنند، منظره جالبی درست می‌شود انگار سفالگری شده و کار دست است.


محل اقامت مسافران می‌تواند کلبه یک‌خوابه و یا دو‌خوابه باشد اما تمام اتاق‌ها از متریال سنتی و مثل خانه‌های محلی کف چوبی دارند و البته همگی‌شان منظره زیبای رودخانه را دارند.


شب‌ها بسیار سخت است که منظره زیبای غروب خورشید و نورش که چگونه روی زمین و آب فرود می‌آید را ببینید و مدهوش این صحنه بی‌نظیر نشوید.صبح‌ها در مزرعه با مدیتیشن و مراقبه آغاز می‌شود. با اینکار شما پر از انرژی هستید و آماده انجام فعالیت‌های روزانه و انجام چالش‌ها. همگی از جمله کارکنان و حتی محلیان در این مراسم صبحگاهی شما را همراهی خواهند کرد. شما خیلی زود متوجه خواهید شد که چقدر سلامت روحی و ذهنیتان در سلامت جسمانی مؤثر است و این دو از هم جدا شدنی نیستند، اگر نتوانید درونتان را به صلح و آرامش برسانید متاسفانه دیر یا زود باید منتظر بیماری‌های جسمی نیز باشید.


مفهوم کلی این فلسفه در قلب کلمه آیورودا نهفته است. این کلمه ریشه در زبان باستانی سانسکریت دارد و از دو بخش تشکیل شده، زندگی و علم، می‌توان این نتیجه را به دست آورد که فلسفه‌ی آیورودا همان علم زندگی کردن است و گفته می‌شود این علم را خدایان باستان به جای گذاشته‌اند.


قدمت استفاده از طب آیورودا حداقل دوهزار سال است و هنوز برخی از پزشکان راسا‌گورکول از این شیوه باستانی در درمان هایشان کمک می‌گیرند.
طبق اصول آیورودا بدن انسان از تعامل و تعادل پنج عنصر آب، هوا، خاک، آتش و فضا تشکیل شده هنگامی که تعادل این‌ها در بدن برهم‌ بخورد انسان نیز مریض می‌شود و برای درمان و بازگرداندن این تعادل بدن نیاز به غذای خوب و درمان فیزیکی مناسب به همراه مراقبت‌های ذهنی مناسب توأمان دارد.آشپزخانه به صورت کارگاه است به طوری که هم آشپزهای جوان و کم سابقه و هم اگر مهمانان مقیم بخواهند می‌توانند کنار آشپزهای حرفه‌ای و سرآشپزها آشپزی کنند و کسب مهارت و تجربه کنند.


می‌توانند یاد بگیرند که ترتیب درست استفاده از ادویه‌جات و چاشنی‌های هر غذا باید چه میزان و کی و چه زمان باید به غذا اضافه شود تا بتوان بهترین طعم و قوی‌ترین عطر را از غذا به دست آورد.و اما ماساژ آیورودا،شامل طیف گسترده‌ای است از قبیل ماساژ Abhyangam، ماساژی است که برای رفع گرفتگی‎های عضلات استفاده می‌شود و آنها را ریلکس می‌کند،ماساژ Thalapothichil، ماساژ مخصوص سر است و تنش‌های سر را رفع می‌کند، sweedana ماساژ مخصوص با ترکیب بخار آب و روغن‌های درمانی است و در منافذ پوست رخنه کرده و آنها را باز و تمیز می‌کند، Mud packs ماساژ عالی مخصوص صورت به کمک گیاهان مخصوص که بر روی صورت و به خصوص چشم و نواحی اطراف آن استفاده می‌شود به طوری که آنها را شاداب می‌کند و خشکی و چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهد.گردش در باغ‌ها و آشپزی، بازدید از جاذبه های گردشگری، خوردن غذاهای سالم و تازه همگی دست به دست هم می‌دهند تا درونتان سرشار شود از حس شعف و شادمانی ،یادگیری مهارت‌های جدید باعث می‌شود حس خوب موفقیت را تجربه کنید و در این بین به اشتراک گذاشتن این تجربیات است که حس زیبای کامیابی را درونتان زنده می‌کند.


در تور ارزان هندوستان می‌بینید که هند پر است از فلسفه‌های متفاوت برای مراقبه‌های معنوی که اغلب بر این اعتقادند که از طریق سختی دادن به جسم مثل گرسنگی و سختی‌های جسمی می‌توان باعث شد که تمرکز انسان بر روی ذهن بیشتر شود و حاصل آن ارتقای قدرت درونی و روحی می‌شود.


اما دقیقا در ساراکورگول، داس کاملا روشی برعکس را به اجرا گذاشته است، او بر این اعتقاد است هنگامی که شما به خوبی غذا خورده‌اید، در هوای پاک تنفس می‌کنید و آرام و خوشحالید سلامت جسمیتان و روحیتان را افزایش می‌دهید. شما نمی‌توانید یک نفر را بدون دیگران داشته باشید. راسا‌گورکول تجلی درست این فلسفه است و توانسته به آن جامه عمل بپوشاند.


 


اطلاعات مورد نیاز برای سفر به این مکان زیبا:


پرواز: از فرودگاه هیترو لندن به کچین با پرواز Jet Airways flies از طریق ابوظبی انجام می‌گیرد و حدود 504 پوند رفت و برگشت هزینه می‌برد.


ویزا: کسانی که پاسپورت بریتانیا را دارند می‌توانند به راحتی و از طریق اینترنتی درخواست ویزا کرده و یک ویزا الکترونیکی دریافت کنند آن را چاپ کرده و هنگام پرواز همراه داشته باشند.


از فرودگاه کچین تا اقامتگاه حدودا نود دقیقه با ماشین راه در پیش است.


اقامتگاه جدیدالتاسیس راسا‌گورکول در بهار سال ۲۰۱۷ افتتاح شده و بهای اتاق‌ها در این مهمانسرا از (۱۲۰پوند) یا (۱۰,۰۰۰روپیه) شروع می‌شود که البته شامل سه وعده کامل غذای ارگانیک روزانه نیز می‌شود.  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.