فرود 4 هواپیمای ATR نو در مهرآباد تهران

ویژه - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

 این هواپیماها روز گذشته در فرودگاه بلانیاک شهر تولوز فرانسه به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به طور رسمی تحویل داده شدند.


ایران ایر 20 فروند هواپیمای ای تی آر 72 نفره خریداری کرده که 4 فروند آن امروز (27 اردیبهشت ماه) به تدریج وارد ناوگان هوایی ایران ایر می‌شود.


سازمان هواپیمایی کشوری روز سه‌شنبه (دیروز) گواهینامه‌های این هواپیماهای کوچک مسافری را برای پرواز در مسیرهای داخلی صادر کرد.


برای انتقال این هواپیماها و انجام روند اداری تحویل به ایران ایر، «فرهاد پرورش» مدیرعامل ایران ایر 3 روز پیش و گروه کارشناسی فنی و خلبانی این شرکت از چند هفته پیش در شهر تولوز فرانسه حضور داشته‌اند.با تحویل این 4 فروند هواپیمای ای تی آر (شرکت زیرمجموعه ایرباس) در مجموع پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و لغو تحریم‌ها علیه کشورمان که با تلاش دولت محقق شد 7 فروند هواپیمای نو و با فناوری روز از معتبرترین شرکت‌های هواپیماسازی جهان وارد ناوگان هوایی کشورمان شد.


در اسفند ماه سال 1394 قرارداد خرید 100 فروند هواپیمای ایرباس بین شرکت ایران ایر و شرکت هواپیماسازی فرانسه منعقد شد و با نهایی شدن این قرارداد، نخستین فروند از هواپیماهای 321 خریداری شده از ایرباس در اواخر دی ماه 1395 وارد ناوگان هوایی ایران ایر شد. پس از آن یک فروند هواپیمای 330 در اسفند ماه 1395 و یک فروند دیگر از این نوع در پنجم فروردین ماه سال 1396 وارد کشور شد تا در مسیرهای داخلی و بین‌المللی پروازهای خود را آغاز کنند.


امروز با ورود چهار فروند هواپیمای ای تی آر به ناوگان هوایی ایران ایر، در مدت 5 ماه هفت فروند هواپیمای نو و مدرن وارد ناوگان هوایی این شرکت شده که جان تازه‌ای به ناوگان قدیمی هوایی کشور بخشیده است.اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل گفت: این چهار فروند هواپیما با رجیستر EP-ITA و BCD وارد کشور می‌شوند و پس از سوختگیری در فرودگاه آتن یونان در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشسته‌اند. 16 فروند هواپیمای باقیمانده طی دو سال آتی وارد ایران می‌شوند.


ای تی آر 72 هواپیما دو موتوره توریوپراپ میان برد منطقه‌ای است و توانایی طی کردن مسافت 1500 تا 1600 کیلومتر را دارد و می‌تواند در پروازهای داخلی میان فرودگاه‌های کوچک ایران مورد استفاده قرار گیرد. شرکت ایران ایر در نظر دارد از این هواپیماها برای پرواز به فرودگاه‌های نزدیک استفاده کند.


این هواپیماها قرار است در خطوط هوایی داخلی جایگزین برخی از فرسوده‌ترین هواپیماهای موجود در جهان نظیر انواع فوکر و MD (مکدانل داگلاس) شوند که سال‌هاست در خطوط پروازی داخلی مشغول رفت‌وآمد هستند. از جمله مشخصات عملکردی سری ATR600 می‌توان به سرعت کروز (پیمایش طولانی) 509 کیلومتر در ساعت، برد پروازی 1500 کیلومتر و نیاز به مسافت 1333 متری برای پرواز (طول مسیر تیک‌آف) اشاره کرد.


سری 600 ای تی آر از تجهیزات امنیتی و رفاهی بیشتری نسبت به مدل‌های گذشته این شرکت برخوردار است و به لطفا موتورهای PW127M در حدود 5 درصد توان کششی بیشتری را در زمان تیک‌آف یا بلند شدن از روی باند پرواز در اختیار خلبان قرار می‌دهد.


موتور هواپیماهای ATR توسط یک کارخانه کانادایی به نام Pratt and Whitney تولید شده که یکی از مدرن‌ترین و ایمن‌ترین موتورهای هواپیماهای دنیا را تولید می‌کند.


مرجع: ایرنا


NextHoliday.ir مرجع تور تایلند | تور آنتالیا  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر