شهرهایی که از گردشگران استقبال گرم نمی‌کنند!

ویژه - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

وقتی به این مناطق زیبا در جهان سفر می‌کنید، خیلی توقع استقبال گرم از سوی ساکنان آن را نداشته باشید.


ایندیپندنت گفته است ونیز ایتالیا تنها شهر گردشگری جهان نیست که ساکنان آن از ورود بی‌رویه توریست‌های خارجی به ستوه آمده‌اند، چندین منطقه زیبای دیگر نیز همچون ونیز به دنبال تعیین سقف برای ورود گردشگران هستند.


جزایر تایلندیتایلند یکی از کشورهایی است که همواره بیشترین استقبال را از حضور گردشگران می‌کند، اما برخی از مناطق این کشور آسیایی به سبب نگرانی‌های زیست محیطی از پذیرش توریست‌ها معذور هستند.


جزایر «Koh Khai Nai»، «Koh Khai Nu» و «Koh Khai Nok» که به سبب سواحل مرجانی بسیار زیبای خود شهرت دارند و پیش از این روزانه پذیرای خیل عظیم گردشگران از شهر پوکت بودند، از ماه می به شدت از ورود گردشگران ممانعت می‌کنند. اداره منابع دریایی و مرجانی تایلند اعلام کرده تا 80 درصد از صخره‌های مرجانی در این مناطق نابود شده‌اند و به همین دلیل تصمیم به ممنوعیت ورود گردشگران گرفته‌ایم.


بوتانصنعت گردشگری تنها از سال 1974 در کشور بوتان شروع به فعالیت کرده و از آن زمان نیز تصمیم‌هایی برای تنظیم بازار گردشگری در جهت حفظ مناظر بکر و فرهنگ منحصربه‌فرد این کشور گرفته شده است. این کشور که در لبه کوه هیمالیا قرار دارد، سیاست "گردشگران با ارزش بالا و تاثیرات کم" را در پیش گرفته و به همین دلیل شمار گردشگران خود را محدود کرده و اغلب گردشگران برای ویزا باید روزی 190 پوند هزینه کنند.


بارسلون، اسپانیازمانی که «آدا کولائو» به عنوان اولین شهردار زن بارسلون انتخاب شد، وعده‌های خود درباره جلوگیری از زیان رساندن گردشگری به شهر مورد علاقه‌اش را فراموش نکرد. وی با اشاره به شهر ونیز به عنوان درس عبرت گفت نمی‌خواهیم شهر ما به یک مغازه سوغات‌فروشی ارزان تبدیل شود.


وی از زمان قبول مسئولیت جلوی همه مجوزهای ساخت هتل و آپارتمان‌های اقامتی را گرفته و سایت AirBnb (وبسایتی است که مردم در آن مکان‌های اقامتی را کرایه می‌دهند) را 30 هزار پوند جریمه کرده است. وی همچنین خواستار اعمال مالیات جدید گردشگری و محدود کردن شمار گردشگران شده است.


آمستردام، هلند«فرانس فن در اورت» مسئول بازاریابی گردشگری شهر آمستردام اخیرا اعلام کرده که این شهر کمی توریست‌زده شده و گردشگری شهرها را به کام مرگ می‌فرستد. هیچ‌کس دیگر در منطقه تاریخی آمستردام زندگی نمی‌کند و بسیاری دیگر از شهرهای تاریخی کوچکتر در اروپا نیز در حال نابودی به دست گردشگران هستند.


وی همچنین عنوان کرده که دیگر حتی یک پوند نیز برای بازاریابی گردشگری آمستردام هزینه نمی‌کند، چرا که دیگر در پی جذب گردشگر نیستند. ما گردشگرانی را می‌خواهیم که به شهر علاقه‌مند باشند. ما شاهد گردشگرانی هستیم که هیچ احترامی برای شخصیت‌های شهر قائل نیستند. قایق‌های ارزان برای شهر ایجاد مشکل کرده است.


چشمه‌های آب‌گرم، ژاپنیکی از دلایل مهم سفر به ژاپن برای بسیاری از گردشگران تجربه چشمه‌های آب گرم (onsen) و حمام‌های طبیعی آن است. بیشتر گردشگران بدون اینکه سوالی را پاسخ دهند به این چشمه‌ها می‌روند اما اگر روی بدنتان تتو داشته باشید ماجرا فرق دارد. آمار سال 2015 آژانس گردشگری ژاپن نشان میدهد از ورود بیش از نیمی از بازدیدکنندگان از این چشمه‌های آب گرم طبیعی به دلیل داشتن تتو ممانعت می‌شود و یا از آنها خواسته می‌شود روی قسمت خالکوبی شده خود را بپوشانند. خالکوبی در کشور ژاپن تابو محسوب می‌شود و مردمان این کشور را به یاد تبهکاران یاکوزا می‌اندازد. در 10 سال اخیر و با افزایش شمار گردشگران در ژاپن مسئله خالکوبی به یک مشکل فزاینده تبدیل شده است.


سینک‌تر، ایتالیااین منطقه ساحلی زیبا که یکی از میراث ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو نیز است از اولین پیشگامان جلوگیری از هجوم بی‌رویه گردشگران است. پس از افزایش فشارها به دنبال ورود بیش از حد گردشگران، مسئولان این منطقه در فوریه 2016 اعلام کردند که سیستم بلیت‌فروشی را برای ورود به منطقه راه‌اندازی خواهند کرد و با رسیدن شمار گردشگران به 1.5 میلیون نفر، گردشگر جدیدی پذیرفته نمی‌شود. در تابستان سال 2015 در مجموع 2.5 میلیون نفر از گردشگران خارجی از روستاهای ساحلی و زیبای این منطقه دیدن کرده بودند.


جزیره سانتورینی، یونانجزیره سانتورینی که با نام «ترا» نیز شناخته می‌شود، پرازدحام‌ترین بندر در یونان است که در سال 2016 اعلام کرد شمار کشتی‌های مسافرتی در این بندر باید کاهش یابد. این جزیره زیبا که در 200 کیلومتری جنوب‌شرقی یونان قرار دارد و بیشتر برای خانه‌های سفید و گنبدهای آبی‌اش معروف شده، روزانه پذیرای 10 هزار گردشگر است که همگی از طریق کشتی‌های گردشگری به این جزیره می‌آیند. اکنون تعداد گردشگران روزانه این جزیره به 8 هزار نفر کاهش پیدا کرده است و قرار است این طرح به صورت کامل در تابستان امسال برگزار شود.


مرجع: ایسنا


  NextHoliday.ir مرجع تورتور کیش | تور مشهد  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر