شاندیز: منطقه نمونه اول گردشگری بین‌المللی ایران

ویژه - ۲۳ اسفند ۱۳۹۶

شهر مشهد از آن دست مقاصد گردشگری ایران است که در هر سوی خود از نظر جاذبه­‌های گردشگری هیچ کم و کاستی ندارد. این شهر همانگونه که در داخل شهر با زیرساخت­‌های غنی و عظیم گردشگری آماده پذیرایی از تورهای مسافرتی متنوع ایران است در پیرامون خود نیز مناطق گردشگری خاصی را جای داده است که هر کدام قابلیت آن را دارند تا شما را به مسافرت به این منطقه از کشور تشویق کنند. یکی از این جاذبه­‌های گردشگری که در محدوده شهر مشهد قرار دارد شاندیز است.شاندیز یک شهر کوچک با حدود 14 هزار نفر جمعیت است که در فاصله 12 کیلومتری از شمال غرب شهر مشهد مقدس قرار دارد. که از نظر جغرافیایی این شهر در یک منطقه کوهستانی واقع است که حدود 1400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. به علت وجود کوهستان­‌های بلند در اطراف این منطقه آب­ و هوای آن در طول فصول سرد سال بسیار سرد و در فصول گرم بسیار دلپذیر است. همین مسئله باعث شده است که در زمستان این شهر میزبان گردشگرانی که به ورزش‌­های زمستانی علاقه دارند، گردد و در طول ایام دیگر سال میزبان صدها هزار گردشگری شود که در تمنای فرار از گرمای هوا و شلوغی شهرهای ایران به این منطقه ییلاقی سفر می­‌کنند.ارتفاعاتی که در اطراف شهر شاندیز وجود دارند در زمستان بخش عظیمی از بارش را به صورت برف در خود ذخیره می­‌کنند و با گرم شدن هوا آنها را در قلب نهرها و رودخانه­‌های شاندیز رها می­‌سازند. وجود منابع آب فراوان یک چهره جنگلی و بسیار سرسبز به شاندیز بخشیده است و باعث به وجود آمدن پوشش گیاهی متراکم و خیره­‌کننده ای شده است که آن را در ردیف مهم­ترین منطقه ییلاقی خراسان رضوی و تور مشهد قرار می­‌دهد.


در حدود یک دهه پیش با توجه به موقعیت مناسب جغرافیایی شاندیز و طبیعت بکر و زیبای آن، هیئت دولت شاندیز را به عنوان اولین منطقه نمونه گردشگری و بین‌المللی ایران تعیین کرد و از آن سال تا کنون سرمایه‌گذاری گسترده‌­ای بر روی این منطقه شده است و امکانات متعددی نظیر هتل، رستوران‌­ها، مراکز تفریحی، اقامتی و گردشگری در آن ایجاد شده است.طبیعت بسیار زیبای شاندیز امروزه به مهم­ترین عامل اقتصادی این منطقه تبدیل شده است چرا که باعث شده است کشاورزی این شهر بسیار غنی باشد و محصولات کشاورزی بی‌نظیری نظیر گیلاس شاندیز در آن رشد داده شود.


بسیاری از گردشگرانی که به شاندیز وارد می‌­شوند در تور مسافرتی خود جاذبه­‌های گردشگری طبیعی این منطقه نظیر کوهستان جنگلی شاندیز، آبشار و رودخان­ه‌های آن و همچنین طبیعت وحشی پیرامون را برای تفریح انتخاب می­‌کنند. علاوه بر این امکاناتی که در داخل این شهر قرار دارد قابلیت پذیرایی از سلیقه­‌های گوناگونی را دارد. شهربازی سرپوشیده شاندیز، رستوران­‌های لوکس، مراکز اقامتی مدرن، دسترسی مناسب به فرودگاه بین‌­المللی مشهد و وجود امکانات ورزش­‌های زمستانی باعث شده است که بسیاری از آژانس­ های مسافرتی که برگزارکننده تور مشهد هستند بازدید از این منطقه تفریحی را به عنوان یکی از اولویت­‌های مناسب به گردشگران معرفی نمایند.پیشنهاد ما این است که در طول تور گردشگری نوروزی خود به خراسان رضوی و مشهد مقدس از این منطقه نمونه گردشگری نیز بازدید کند و از امکانات پیشرفته و طبیعت زیبای آن نهایت لذت و استفاده را ببرید.  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.