سوغاتی های شیراز، خوردنی ها و خریدنی ها (قسمت اول)

ویژه - در تور شیراز - ۱۹ مهر ۱۳۹۶

شیراز مقصد دوست داشتنی سفرهای عاشقان شعر و ادب است. در تور شیراز بخش مهمی از گشت و گذارها در بازارها و خرید خوراکی و سوغاتی خلاصه می‌شود. همراه نکست هالیدی باشید تا با خوردنی‌ها و خریدنی‌های شیراز آشنا شوید.


اگر در بهار تور شیراز را انتخاب کرده‌اید، حتما از عطر بهارنارنج مدهوش خواهید شد. در تابستان فالوده بی‌نظیر شیرازی میزبان‌تان خواهد بود و پاییز را می‌توانید با عطر لیموی شیراز خاطره‌انگیزتر کنید. در ادامه با سوغاتی‌های شیراز آشنا خواهید شد.


لیموی شیرازیلیموی شیراز در تمام شهرها معروف است و حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام خرید لیمو در هر شهری، فروشنده برای تعریف از جنس خود، آن را به شیراز نسبت دهد. دلیل آن هم این است که شیراز پر از باغ‌های مرکبات است و لیموی آن عطر و طعم متفاوتی دارد. از لیمو برای تهیه شربت و استفاده در غذاها غافل نشوید. همچنین لیمو، همراه همیشگی فالوده معروف شیرازی است.


فالوده شیرازیمگر می‌شود به شیراز سفر کنید و فالوده شیرازی نخورید. شاید خریدن و بردن فالوده به شهر خودتان منطقی نباشد، اما قطعا می‌توانید تا در این شهر هستید یک دل سیر فالوده میل کنید. فالوده دسری خنک و خوشمزه است که به روش خاصی و از نشاسته تهیه می‌شود. رشته‌های فالوده را سپس با شربتی از آب و گلاب و شکر و همچنین شربت آبلیموی خوش عطر شیرازی سرو می‌کنند.


البته اگر بخواهید فالوده را سوغاتی ببرید می‌توانید از شیرینی فروشی‌های شیراز، رشته‌های آماده و خشک شده آن را تهیه کنید.


مسقطی شیرازیمسقطی یکی از شیرینی‌های معروف شیراز است که با نشاسته تهیه می‌شود‌. برای تولید آن نشاسته را به همراه آب مخلوط می‌کنند و حرارت می‌دهند. در آخر گلاب و شکر به آن اضافه می‌شود. مسقطی طعم‌های مختلفی چون زعفرانی، پسته‌ای، گل محمدی و ... دارد‌.


یوخهیوخه هم مانند مسقطی نوعی شیرینی مختص شیراز است. یوخه از خمیر نازک به همراه پودر شکر و دارچین تهیه می‌شود. خمیر را می‌پیچند و رول می‌کنند. سپس آن را برش می‌زنند. مشابه این شیرینی در کرمانشاه نیز طبخ می‌شود که آن را به اسم کاک می‌شناسند.


کلوچه شیرازیکلوچه شیرازی معمولا به همراه مسقطی سرو می‌شود. این شیرینی بیشتر شبیه به شیرینی برنجی است ولی به آن کلوچه می‌گویند. کلوچه شیرازی بسیار خوش طعم و لطیف است.


قسمت دوم این مطلب را از دست ندهید.


مرجع: کارناوال  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر