سفر به سریلانکا

ویژه - ۲۹ آبان ۱۳۹۷

سریلانکا «مروارید اقیانوس هند»، در حال تجربه یک رنسانس واقعی است. پس از پخش یک برنامه درباره اقامتگاه‌های لوکس ساحلی این کشور در بریتانیا، توریست‌ها به سواحل سریلانکا هجوم آورده‌اند.


تور سریلانکا به راحتی از طریق پروازهای مستقیم به کلمبو، پایتخت این کشور، قابل دسترسی است و با روزی حدود 75 پوند می‌توانید در یک هتل ارزان یا ایر بی‌ان‌بی (تخت و صبحانه) اقامت کنید، راننده بگیرید و نهار و شام صرف کنید.


این کشور کوچک، اندکی بزرگتر از ولز، شهرهای باستانی، خرابه‌های بودایی، مزارع چای در دامنه تپه‌ها، پناهگاه‌های حیات‌وحش و سواحلی بسیار زیبا دارد.


 


1) تپه سیگیریا


قلعه صخره‌ای باستانی سیگیریا در کنار شهر دامبولا یک نمونه دیدنی از فضاهای شهری عهد باستان است. بقایای این کاخ بازمانده از قرن پنجم توسط شاه کاسپایا بر فراز یک صخره طبیعی با 200 متر ارتفاع ساخته شده است. برای رسیدن به این منطقه، توریست‌ها باید از پله‌های متعددی بالا بروند تا به یک دروازه به شکل شیر با پنجه‌های سنگی بزرگ که از دل صخره تراشیده شده، برسند. کاخ شاه کاسپایا، که به عنوان یک معبد بودائی از آن استفاده می‌شده، مملو از تمثال‌های رنگارنگ از الهگان زیبا (یا شاید زنان خود شاه) است. محیط پیرامون، با باغ‌های آبی و جنگل‌های سرسبز، به زیبایی کاخ می‌افزایند. این بنای باشکوه بخشی از میراث جهانی سریلانکا است.


 


2) قلمرو باستانی پولوناروا


شهر باستانی پولوناروا، یکی دیگر از سایت‌های ثبت شده در فهرست میراث جهانی، در قرون 11 و 12 پس از میلاد ساخته شده است. این کلان‌شهر باستانی مملو از بناهای مرتفع، پارک‌های زیبا و حتی یک دریاچه به وسعت 25 کیلومتر مربع بوده است. اما در قرن 13 به تدریج اهمیت خود را از دست می‌دهد و تبدیل به یک مکان متروکه می‌شود. هم اکنون، بقایای این شهر یکی از جاذبه های گردشگری و عکاسی اصلی سریلانکاست. بقایای شهر شامل کاخ سلطنتی با 13 متر ارتفاع می‌شود که زمانی 50 اتاق در هفت طبقه داشت. با وجود اینکه امروزه بخش عمده بنا تنها یک چهاردیواری خالی در حال فروریختن است، هنوز جذابیت‌های خود را حفظ کرده است. همچنین تعداد زیادی مجسمه بودا در اطراف پلوناروا پراکنده شده است که اکثر آنها در حال پوسیدن هستند. اما چهار مجسمه بودا در گال ویهارا، که از گرانیت یک‌تکه تراشیده شده‌اند، وضعیت خوبی دارند.

یک توصیه: یک راه خوب برای لذت بردن از گشت و گذار در میان خرابه‌های باستانی استفاده از دوچرخه است، که می‌توانید از میهمانخانه‌ها و کافه‌های نزدیک استفاده کنید.


 


3)شرکت در مراسم مذهبی در سری دالادا مالیگاوا


سری دالادا کایگاوا که به نام «معبد یادگار دندان مقدس» نیز شناخته می‌شود، معبدی بودائی در شهر کندی در مرکز سریلانکاست. این معبد در مجموعه کاخ سلطنتی حکام قبلی کندی واقع شده و در آن از بازمانده دندان بودا حفاظت می‌شود. بنا بر افسانه‌ها، این دندان توسط مرید او خلاما، پیش از سوزاندن پیکر بودا، از بدن او جدا شده است. نمای داخلی معبد با رنگ‌های سفید، سرخ و طلایی تزئین شده است. عصرها می‌توانید در معبد رقص سنتی کندی‌ها را ببینید. یک رقص آئینی که با نوای طبال‌هایی با ردای سفید و سرخ همراهی می‌شود.


 


4) ترن سواری از کندی به اِلّا


این قطار قرمز و آبی که هر روز از کندی به سمت اِلّا حرکت می‌کند، روشی عالی برای تماشای سرزمین‌های سرسبز و مناظر زیبای تور سریلانکاست. این سفر شش ساعته (با توقف‌های متعدد در طول مسیر) از کنار آبشارها، کوه‌های مه‌آلود؛ جنگل‌های انبوه و مردمان محلی می‌گذرد که در کنار مزارع سرسبز چای در حال چراندن دام‌های خود هستند. در حالیکه می‌توانید از پیش یک صندلی رزرو کنید، برای لذت بردن از مناظر بین راه بهتر است یک بلیت ارزان به قیمت تنها 240 روپیه (کمتر از 2 پوند) تهیه کنید و در کنار در ورودی یکی از واگن‌ها بایستید. منظره‌ها و نسیم خنکی که صورت شما را نوازش می‌کند بدون شک ارزش ایستادن را دارند. 


 


5) بازدید از پارک ملی اداوالاوه


اگر عاشق فیل‌ها هستید، پارک ملی اداوالاوه، یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای این موجودات غول‌پیکر در زیستگاه طبیعی آنهاست. 2000 سال تجارت عاج باعث شده تا جمعیت فیل‌های سریلانکایی به طرز فاجعه‌باری کاهش یابد. اما 200 فیل باقی مانده در پارک ملی اداوالاوه مورد حفاظت قرار دارند و از زندگی آزادانه خود لذت می‌یرند. این پارک در جنوب سریلانکا، از همسایه خود، پارک ملی یالا بسیار کوچکتر و کم اهمیت‌تر است. این پارک خانه جنگل‌ها و چمنزارهایی است که بهشت بیش از 500 گونه گیاهی و جانوری محسوب می‌شود. در این پارک می‌توانید فیل‌، گوزن و بوفالوی آبی و یا حتی پستانداران مرموزتر مانند گربه خالدار قرمز و خرس تنبل ببینید.


یک توصیه: اگر در سریلانکای مرکزی هستید سری به یتیم‌خانه فیل‌ها بزنید. جایی که خانه 80 بچه فیل یتیم و یا رها شده در حیات وحش است.


 


6) صنعت 150 ساله چای سریلانکا


چای نخستین بار در دوران استعمار بریتانیا وارد سریلانکا شد و امروزه با تولید 28 مدل مختلف چای سیلان یکی از صنایع شکوفا شده کشور محسوب می‌شود. کندی زادگاه چای سیلان است که وسعت آن سالانه بین 600 تا 1200 کیلومتر رشد می‌کند. بهترین مکان برای آشنا شدن با این نوشیدنی غنی و خوش‌رنگ، نه در خود کندی که در نووارا الیا قرار دارد. این منطقه با آب و هوایی مطبوع، بناهای دوره استعمار بریتانیا و مناظر خیره‌کننده شناخته می‌شود. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه فصل بین ژوئن و فوریه است. مزارع کاشت چای متعددی هستند که درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز کرده‌اند. ماک‌وودز یکی از این مزارع است که قدمت آن به سال 1841 باز می‌گردد. می‌توانید یک تور شامل آشنایی با مراحل مختلف تهیه چای را از نزدیک ببینید. خود تور کمی سخت و فرسایشی است اما به دیدن مناظر زیبا و رویایی آن می‌ارزد.


 


7) یوگا در جنگل


جنگل‌های مرکزی سریلانکا خانه مرکز یوگا و درمان آیوروِدای اولپُتا هستند. جایی که می‌توانید در دل زیباترین مناظر به مرحله ذن برسید. این آسایشگاه چهار ساعت تا شهر کلمبو فاصله دارد و مساحتی بالغ بر 9 هکتار از جنگل‌ را در بر می‌گیرد. این جنگل‌ها خانه میمون‌های ماکاکو و لانگور است. سبک‌های مختلف یوگا (هاتایوگا، سیواناندا، ایِنگار و آستانگا) در مکان‌های مختلف از تالار «یوگا شالا» تا بالای صخره میمون ارائه می‌شوند. آسایشگاه مشتریانش را به بازیابی آرامش، جوانی و نزدیک‌تر شدن به طبیعت دعوت می‌کنند. در صورتی که بخواهید کمی با خودتان خلوت کنید، هیچ اجباری برای شرکت در کلاس‌های یوگا نیست. همچنین آسایشگاه یک مرکز درمان آیوروِدا برای مشتریان دارد، که از درآمد آن برای تامین هزینه‌های درمان رایگان روستاهای اطراف استفاده می‌شود.


 


8) تماشای وال‌ها و دلفین‌ها در ساحل کالپیتیا


کالپیتیا واقع در منطقه کمتر توریستی شمال سریلانکا از 14 جزیره تشکیل شده است و مکانی عالی برای تماشای وال‌ها و دلفین‌ها در محل زندگی طبیعی آنهاست. دسته‌های بزرگ دلفین اسپینر را ببینید که در هماهنگی کامل با امواج شنا می‌کنند. این موجودات کنجکاو و بازیگوش اغلب دور قایق‌ها شنا می‌کنند، از آب بیرون می‌پرند و مهارت خود در حرکت‌های آکروباتیک را به رخ می‌کشند. کمی که از ساحل دورتر شوید، این فرصت را خواهید داشت که با وال‌های اسپرم (Sperm whale)، وقتی به سطح آب می‌آیند و با دم‌ بادبزنی خود دوباره به عمق اقیانوس بازمی‌گردند را ملاقات کنید. اگر هم خیلی خوش‌شانس باشید ممکن است با یک وال آبی برخورد کنید، یک ملاقات ویژه، زیرا این وال‌ها از مناطق ساحلی احتراز می‌کنند.


 


9) موج‌سواری به سمت  آرامش خلیج آروگام


خلیج آروگام در ساحل جنوب‌شرق سریلانکا یکی از بهترین نقاط جزیره برای موج‌سواری است. این خلیج هلالی شکل موج‌سواران زیادی را به خود جلب می‌کند تا امواج اقیانوس هند به ویژه در منطقه پوینت با امواجی به طول 2 متر را تجربه کنند. البته مناطق آرام‌تری مثل صخره کروکودیل و ساحل خلوت پوتوویل پوینت با صخره‌های دریایی بزرگش نیز هستند. اگر به دنبال موج‌های بلند و سرکش نیستید، در فصل پائین رفتن آب (نوامبر تا آپریل) به خلیج بیایید تا از اوج آرامش و سکوت آن لذت ببرید. فقط به خاطر داشته باشید که برخی رستوران‌ها و فروشگاه‌ها در این فصل تعطیل هستند.


 


10) برنج و کاری: غذای محبوب سریلانکا


در سریلانکا، برنج و کاری دقیقاً همان چیزی است که روی قوطی‌های کنسرو آن توصیف شده است: مقداری برنج سفید خمیری همراه با انواع خورش‌های کاری که در فرهنگ سنتی با دست خورده می‌شوند. بسته به موقعیت و زمان روز، این بشقاب لذیذ از کاری ساده در سوپ رقیق گرفته تا برش‌های بزرگ گوشت و ماهی طعم‌دار شده با کاری به همراه بیش از ده مدل دورچین، از قبیل: ترشی لیمو و سینی سامبال شرین (نوعی دورچین با پیاز) سرو می‌شوند. در سریلانکا برنج و کاری را از کنار خیابان تا لوکس‌ترین رستوران‌ها، همه جا می‌توانید بیابید. خبر خوب برای گیاهخواران اینکه شما پایه خورش کاری کاملاً گیاهی است و گوشت و ماهی تنها در صورت درخواست به آن اضافه می‌شود.


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.