سفر به دبی در ماه رمضان

ویژه - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷

ماه مبارک رمضان، ماه روزه برای مسلمانان در سراسر جهان به عنوان راهی برای بزرگداشت نزول قرآن بر پیامبر اسلام است. برای گردشگرانی که میخواهند با سنت‌های اسلامی آشنا شوند، ماه رمضان بهترین ماه برای سفر با تور دبی است. با این حال، در هنگام بازدید از یک کشور مسلمان در این ماه چیزهای مختلفی را باید در نظر داشت، آگاهی از عرف و فرهنگ محلی می‌تواند جلوی توهین ناخواسته به ارزش‌های میزبان را بگیرد و نشان دهد که شما برای آداب و سنن آنها احترام قائل هستید. 


 


تهنیت


تهنیت سنتی در ماه مبارک رمضان "ماه رمضان کریم" یا "ماه رمضان مبارک" است که اغلب در ماه مقدس شنیده می‌شود. اگر می‌خواهید در این سنت محلی مشارکت داشته باشید، ماه رمضان را به اهالی بومی تهنیت بگویید.


  


غذا و نوشیدنی


یکی از ملاحظات فرهنگی اصلی در طول ماه رمضان خوردن، آشامیدن، مصرف دخانیات و آدامس جویدن در اماکن عمومی است. همه این موارد از سحر تا افطار ممنوع است و می‌تواند تا یک ماه زندان یا 2000 درهم (545 دلار) جریمه داشته باشد (ماده 313 قانون کیفری امارات متحده عربی). این قانون برای همه اقوام و مذاهب لازم‌الاجراست. بر مبنای این قانون، در فاصله میان سحر تا افطار، توریست‌ها تنها می‌توانند در اتاق هتل خود یا رستوران‌های ویژه غذا و نوشیدنی صرف کنند.


اکثر رستوران‌ها تا غروب آفتاب تعطیل هستند. هرچند، در سال‌های اخیر، دبی مسامحه بیشتری نشان داده و اجازه می‌دهد برخی اغذیه‌فروشی‌ها به افراد غیر روزه خدمات بدهند. این رستوران‌ها پنجره‌های خود را با پارچه سیاه می‌پوشانند و تنها مجاز به سرو غذا در داخل رستوران هستند. بسیاری از سینماها، پارک‌های موضوعی و دیگر امکانات سرگرمی نیز فضاهای مخصوصی برای فروش غذا به افراد غیر روزه دارند.


 


بسیاری از مسلمانان روزه خود را با چند دانه خرما باز می‌کنند.


ساعت‌های کاری


به طور کلی، روزهای کاری و مدرسه کوتاه‌تر هستند. روزهای کاری دیرتر آغاز می‌شوند و معمولاً دو ساعت بعد از ظهر نیز پایان می‌یابند. طبق قانون کار امارات متحده عربی، ساعات کاری در ماه رمضان باید با دو ساعت کاهش به شش ساعت برسد. در حالی که این قانون کارکنان روزه‌دار مسلمان را تفکیک نمی‌کند، قانون استخدام مرکز مالی بین‌المللی دبی به وضوح مقرر می‌کند که تنها کارکنان «مسلمان» مجبور نیستند بیش از شش ساعت کار کنند.


 


ساعت کار فروشگاه‌ها


این کاهش ساعات کار می‌تواند شامل کسب و کارهای کوچکتر نیز بشود. اما به طور کلی، بیشتر مراکز خرید و مغازه‌ها تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند. آنها در زمان معمول خود (حدود ساعت 10 صبح) باز می‌شوند و عملاً برای مدت طولانی‌تر از حد معمول و حتی بعد از نیمه‌شب باز هستند.


مراکز خرید، پارک‌های معروف، جاذبه های گردشگری مهم و جاذبه‌های تفریحی شهر در طول روز نسبتاً خالی هستند. رمضان یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از جاذبه‌ها در تور دبی است زیرا به دلیل دمای بالا جزء فصل توریستی محسوب نمی‌شود و می‌توانید از مراکز تفریحی و جاذبه‌های شهر در فضایی آرام‌تر و خلوت‌تر استفاده کنید. با این حال، پس از افطار ورق بر می‌گردد و ترافیک بسیار سنگین می‌شود. اگر خواستید غذا بخورید، باید از قبل میز رزرو کنید زیرا رستوران‌ها خیلی سریع پر می‌شوند و زمان انتظار می‌تواند خیلی طولانی باشد.


در طول ماه رمضان، شما همچنین می‌توانید به تماشای تغییر شهر از یک محل خلوت و آرام در طول روز به یک شهر پر جنب و جوش و فعال پس از  غروب آفتاب بنشینید. اگر تحمل شلوغی را دارید، به مراکز تجاری بروید و از رقص‌ها، اجراهای زنده موسیقی و نمایش‌های مختلف از سراسر جهان لذت ببرید. 


  


مرکز خرید دبی، بزرگترین مرکز خرید جهان.


رفتار اجتماعی


ماه مبارک رمضان برای مسلمین ماه مهمی است و باید به آن احترام گذاشته شود. یکی از راه‌های احترام به روزه‌داران خودداری از پخش موسیقی با صدای بلند است. پخش موسیقی بلند، خواه در خودرو خواه در مراکز خرید ممنوع است. اما می‌توانید از هدفون استفاده کنید.


توصیه می‌شود در طول ماه رمضان پوشش خود را بیشتر رعایت کنید. در حالی که قوانین دبی در این مورد بسیار ملایم است، بهتر است از پوشیدن لباس‌های تنگ و کوتاه خودداری کنید تا با اعتراض مردم محلی مواجه نشوید. خواه مرد باشید یا زن، بهتر است از شانه تا زانو را بپوشانید. 


ترافیک


یکی دیگر از مسائل مهم ترافیک است. همانطور که پیشتر اشاره شد، پس از غروب آفتاب، ترافیک می‌تواند بسیار سنگین باشد زیرا مردم عجله می‌کنند تا به مراسم افطار برسند. عوارض ناشی از گرسنگی و گرما باعث می‌شود که جاده‌ها در طول روز نیز ناامن باشند. در نتیجه، در ماه رمضان حوادث جاده‌ای به اوج می‌رسد. خوشبختانه، سازمان ایمنی جاده‌ای امارات متحده عربی راهنمایی در مورد چگونگی رفت و آمد امن در جاده‌ها در این ماه منتشر کرده است.


 


ترافیک دبی در طول ماه رمضان می‌تواند بسیار سنگین و خطرناک باشد.


تخفیف و فروش


علاوه بر بازارها و جاذبه‌های توریستی نسبتا خالی، می‌توانید از آفرهای منحصربه‌فرد ماه رمضان نیز استفاده کنید. برای مثال، اقامتگاه‌ها و پارک‌های موشن‌گیت و دبی،در طول ماه رمضان، روی بلیت یا کوپن‌ها تخفیف می‌دهند. اکثر مغازه‌ها تخفیف‌های ویژه‌ای روی لباس، اسباب بازی، لوازم جانبی و غیره دارند، به ویژه در پایان ماه رمضان و عید فطر، رستوران‌های مختلف، آفرهای ویژه ماه رمضان و افطار دارند.


 


افطار


افطار شکرانه پایان یافتن یک روز روزه‌داری با لذت بردن از یک وعده غذا با دوستان و خانواده است. بسیاری از رستوران‌ها منوهای منحصر به این ماه از سرتاسر جهان و برنامه‌ها و آفرهای ویژه‌ای برای افطار دارند. همچنین رسم بر این است که مردم محلی سخاوتمندانه از غیر مسلمانان دعوت می‌کنند تا در مراسم افطار شرکت کنند. اگر شما به یک مراسم افطار دعوت شدید، این فرصت فوق‌العاده برای آشنایی بیشتر با فرهنگ اماراتی و  آداب و سنن مربوط به ماه مقدس را از دست ندهید.


 


حق‌الیلة


حق‌الیلة یک سنت ماه رمضان منحصر به امارات است. همانند قاشق‌زنی شب چهارشنبه سوری یا Trick or Treat شب هالووین، کودکان در شب عید فطر در محله‌ها دوره می‌گردند و شیرینی و آجیل جمع می‌کنند. در زمان افطار، خانواده‌های محلی از کودکان غیر محلی دعوت می‌کنند تا در شادی و هیجان این شب زیبا شریک شوند.


 


عید فطر


عید فطر جشن شکرانه پایان یافتن یک ماه روزه‌داری است. این جشن پرهیجان و البته همراه با ولخرجی و افراط از تعطیلات ملی است و در امارات سه روز به طول می‌انجامد. برای مسلمانان، عید فطر فرصتی است تا خانواده‌ها بهترین لباس‌هایشان را بر تن کنند و با هدیه و میوه به دیدار دوستان، فامیل و همسایگان بروند.


در تور ارزان دبی مراکز خرید، پارک‌های موضوعی و دیگر جاذبه‌ها باز هستند و تخفیف‌های ویژه‌ای برای این سه روز ارائه می‌دهند. اما با توجه به تعطیلی مدارس و ادارات، ترافیک در خیابان‌ها و جمعیت در مراکز تفریحی امری عادی است.


عید فطر فرصتی است تا افراد جامعه در کنار هم به جشن و سرور بپردازند، بازی کنند و به هم هدیه بدهند.


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.