سفر به استانبول در فصول مختلف

ویژه - ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

استانبول در شمال غرب ترکیه، آب و هوایی معتدل و چهارفصل دارد. اگر می‌خواهید با تور استانبول سفر کنید و درباره زمان سفر خود مردد هستید، یا اگر زمان مشخصی برای سفر دارید و می‌خواهید استانبول را سیاحت کنید، آب و هوا می‌تواند نقشی کلیدی در انتخاب شما داشته باشد. در ادامه آب و هوای ماهانه، متوسط دما، لباس‌های مناسب و قیمت هتل ها را در هر فصل بررسی خواهیم کرد تا بتوانید مطلوب‌ترین ماه‌ها را برای دیدار از استانبول انتخاب کنید.


وضعیت کلی آب و هوا


 شهر چهارفصل استانبول آب و هوای مدیترانه‌ای خنکی دارد. در طول سال دمای شهر در سردترین زمان به 6- درجه و در گرم‌ترین روزها به 41 درجه سانتیگراد می‌رسد. بهارکوتاه و گرم است، دمای هوا در تابستان با نسیم‌های عصرگاهی به اوج می‌ر‌سد. آسمان پائیز طولانی استانبول صاف است و در نهایت روزهای زمستان اغلب برفی و بارانی است.سپتامبر – اکتبر – نوامبر (شهریور/مهر – مهر/آبان – آبان/آذر)


پائیز بهترین فصل برای سفر به استانبول شناخته می‌شود. هوا نه مانند تابستان گرم است و نه مانند زمستان سرد. پائیز بلافاصله پس از تابستان آغاز می‌شود و محبوبترین فصل توریستی استانبول است. در پائیز تمام جاذبه های گردشگری شهر شلوغ هستند و به تبع آن هزینه‌های هتل‌ها، رستوران‌ها و ورودی‌ها نیز افزایش می‌یابد. اگر قصد دارید در این سه ماه با تور ترکیه سفر کنید، کمتر از تابستان عرق خواهید کرد اما باید کمی بیشتر پول کنار بگذارید. در این سه ماه استانبول میزبان رخدادها و جاذبه‌های متعددی است. یکی از دو فستیوال اصلی فیلم ترکیه،" Filmekimi"، فستیوال بین‌المللی هنر و دوسالانه استانبول در پائیز برگزار می‌شود. 


در این فصل سال، هوا بیشتر ابری، مه‌آلود و بارانی است، اما روزهای آفتابی همراه با وزش باد را نیز تجربه خواهید کرد. احتمال اینکه شاهد ریزش برف باشید هم وجود دارد، اما زیاد طول نخواهد کشید و خیلی زود آب خواهد شد. در این فصل قیمت‌ها و جمعیت گردشگران کمتر است. دومین فستیوال فیلم مطرح ترکیه " فستیوال بین‌المللی سینمای مستقل" در فوریه آغاز می‌شود. مارچ – آپریل – می ( اسفند/فروردین – فروردین / اردیبهشت – اردیبهشت/خرداد)


تا اواسط آپریل هوا کماکان بارانی است. اما پس از آن هوا رو به گرم شدن می‌رود. اگر قیمت پرواز، هتل و رزروهای اصلی در ابتدای فصل چندان بالا نباشند اما پس از آن وارد فصل گرانی و ازدحام می‌شویم. فستیوال بین‌المللی سینمای مستقل تا انتهای هفته اول مارچ ادامه دارد. روز اول می، روز کارگر رژه‌ها و تجمعات اعتراضی در مرکز شهر برگزار می‌شود، به همین دلیل رفت و آمد به ویژه با وسایل نقلیه عمومی کمی سخت می‌شود. پنجم فروردین روز سنتی بزرگداشت تمام شدن زمستان و آغاز بهار است که با مراسم و فستیوال‌های مختلف گرامی داشته می‌شود. مشهورترین این فستیوال‌ها، فستیوال Ahırkapı Hıdırellez است.ژوئن – جولای – آگوست (خرداد/تیر – تیر/مرداد – مرداد/شهریور)


در این فصل دمای هوا به 40 درجه سانتیگراد می‌رسد. به علاوه هوا بسیار شرجی و مرطوب می‌شود.  شهر به طور کلی و به ویژه در نقاط توریستی به شدت شلوغ می‌شود و قیمت‌ها به ویژه هزینه اسکان بالا می‌رود. از این خبرهای بد که بگذریم، گزینه‌های بیشتری برای وقت‌گذرانی در تابستان دارید. به عنوان مثال صرف چای یا نوشیدنی خنک در باغ چای پر از درخت، قدم زدن در ساحل، قایق‌سواری روی بسفر، لذت بردن از منظره بر فراز تپه‌های پر باد یا شرکت در فستیوال‌های فضای باز مانند: فستیوال موسیقی استانبول، Rock’n Coke، فستیوال عشق و غیره. همچنین در سواحل اطراف استانبول، به دور از ازدحام مرکز شهر، مکان‌های متعددی برای استراحت و شنا در اختیارتان هست.


ساعت‌های کاری و تعطیلات رسمی، نکته مهم دیگر است که باید به آن توجه کنید. با کمک این اطلاعات می‌توانید ساعت کار مراکز مختلف و ساعت‌های شلوغی داخل و خارج از شهر را پیش‌بینی کنید.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.