سفر به آسیا‌ی جنوب شرقی در فصل بارانی

ویژه - ۱۶ دی ۱۳۹۷

اگر در فکر سفر به آسیای جنوب‌شرقی در فصل بارانی هستید این مقاله راهنمای کشور به کشور این منطقه است و به آنچه در موسم بارندگی پیش رو دارید را بررسی می‌کند.


اگر در طول فصل بارانی به آسیای جنوب‌شرقی سفر می‌کنید حتما همراه خود چتر داشته باشید اما می‌توانید بارانی خود را در خانه بگذارید مگر اینکه علاقمند به عرق کردن در باران داشته باشید. در حقیقت به گفته مردم تنها مزیت بارش گرمسیر‌ی این است که گرم می‌باشد.


صدا‌ی یک رعد و برق به اندازه کافی بلند است تا پنجره اتاق شما را بلرزاند و از خواب بیدارتان کند و این دقیقا همان چیز‌یست که از طوفان موسمی انتظار می‌رود. طبق آمار داده شده مبنی بر "یک اینچ باران در هر ساعت"، حتی مقدمه‌ای بربیان تجربه گیر افتادن در یک بارش ناگهانی نیست. این بارش‌ها به گونه ایست که انگار شخصی سطل‌های بی‌شمار آب روی سرتان می‌‌ریزد. تصویر‌ی از مچ پا که در آب فرورفته و به وضوح ارتفاع آن به اندازه یک بازو می‌باشد و یا خیس شدن تمام لباس‌هایتان در آستانه در ورودی خانه و حتی جوراب‌های پر از آب، منظره اسکنا‌س‌های نمدار در کیف پول خیس شده و خشک کردن آنها با سشوار، همه و همه نمایی از این تجربه است.البته کتاب راهنمای سفر پیشنهاد می‌کند که از بازدید یک کشور و جاذبه های گردشگری آن در طول فصل باران خودداری کنید اما این امر به دلایل مختلف همیشه امکان‌پذیر نیست. مثلا ممکن است یکی از دلایل قانع‌کننده، کسب و کار باشد یا اینکه فقط موسم باران را فراموش کرده‌اید. این بارش‌ها حتی ممکن است یکماه زودتر از موعد معمول شروع شود.


نکته علمی:چرا یک طوفان اتفاق می‌افتد


پیدایش موسم بارانی یک رویداد فصلی می‌باشد و به دلیل اختلاف دمای خشکی و اقیانوس است. باد موسمی (Monsoon) در واقع به معنی بادی است که باران زیادی به‌ همراه دارد. بادهای موسمی با تغییر موقعیت خورشید نسبت به خط استوا ایجاد می‌شوند. شدت این بادها به میزان همجواری کشور به خط استوا و دریای آزاد و وجود یا عدم وجود رشته کوه در آن کشور بستگی دارد. علاوه بر باران، طوفان نیز مشخصه بارز این باد‌های موسمی می‌باشد و نمایش‌های دیدنی از رعد و برق و سیل گسترده به همراه دارد. در این بخش راهنمای کشور به کشور وجود دارد و آنچه در فصل بارانی پیش رو دارید. تایلند


فصل بارانی در تور بانکوک از ژوئن تا اکتبر است. در چیانگ مای (Chiang Mai) از می تا اکتبر، کوی سامویی (Koh Samui) از اکتبر تا دسامبر و در تور پوکت (Phuket) از می تا اکتبر می‌باشد. طوفان‌های بارانی بسیار سریع و سهمگین هستند و با رعدهای گوشخراش و برق‌های متعدد همراه می‌باشند.


در برخی از قسمت‌های بانکوک در مدت بیست دقیقه سیل جاری می‌شود و تخلیه آن 2 الی 3 ساعت به طول می‌انجامد. انتقاد‌هایی بر سیستم نامناسب تخلیه آب وارد است اما در واقع چه کسی می‌تواند سیستم کار‌آمد تخلیه آب برای چنین حجمی از سیل را طراحی کند. همه سیل‌ها به این سرعت پراکنده نمی‌شوند. در سال 2011، زمانیکه بارش باران، 50 درصد بیشتر از حد معمول بود، سیل در اواسط سال در شمال آغاز شد و آب از رودخانه‌ها به سمت جنوب جاری شد و هفته‌ها بعد به بانکوک رسید. آب رودخانه چائو پرایا (Chao Phraya) به سطح بی‌سابقه‌ای رسید و سیل‌بندها لبریز شدند و آب از کانال‌ها به خیابان‌های پایتخت سرازیر شد. در طول چندین روز بخش‌های شرقی بانکوک 80 سانتی‌متر زیر آب فرو رفت و هزاران نفر از ساکنین، آن منطقه را تخلیه کردند و فرودگاه دُن موآنگ (Don Muang) به مدت شش ماه تعطیل شد.


 


کامبوج


فصل باران در کامبوج از ژوئن تا نوامبر ادامه دارد و ماه‌های سپتامبر تا اکتبر عموما با باران‌های شدید همراه می‌باشد. درپنوم‌پن (Phnom Penh) صبح‌ها بدون ابر و به طرز متحیرکننده‌ای گرم است اما بعد از ظهر، ابر‌های بارانی اجتماع کرده و حوالی غروب آفتاب اولین قطرات باران برسقف‌ها و سایبان‌ها فرود می‌آید. گارسون‌های کافه‌های رو به خیابان، میزها را با کاور پوشانده و کوسن‌های صندلی‌ها را با مهارت خاصی جابه‌جا می‌کنند. سپس باران از راه می‌رسد. در چشم برهم زدنی خیابان‌ها تبدیل به رود‌های پر از آب می‌شوند و به طرز سحر‌آمیزی حرکت بی‌وقفه موتورسیکلت‌ها متوقف می‌شود و رانند‌گان آنها در زیر سایبان‌های فروشگاه‌ها پناه می‌گیرند. نور رعد و برق، تصاویر قاب شده از یک شهر درخشان بر روی شبکیه چشم ایجاد می‌کند. صبح هنگام اما، آسمان بار دیگر صاف و بدون ابر است و خورشید باز هم مثل همیشه بی‌رحمانه می‌تابد.


 


ویتنام 


فصل بارانی ویتنام از ماه می تا نوامبر در شهر هوشی‌مین (Ho Chi Minh) و از می تا سپتامبر در هانویی (Hanoi) می‌باشد. باران‌های این فصل به شدت بقیه کشورهای جنوب‌شرقی آسیا نیست البته که بارش شدید وجود دارد اما طوفان‌های موسمی بیشتر از یک‌ساعت نیست و اغلب در شب اتفاق می‌افتد و جاری شدن سیل نیز به ندرت خواهد بود.


 


سنگاپور


 آب و هوا در تور سنگاپور غیرقابل پیش‌بینی می‌باشد. فصل بارانی کوتاه و از نوامبر تا دسامبر می‌باشد اما در طول سال حدود 150 میلی‌متر بارش در هر ماه وجود دارد. در روزهای بارانی رطوبت هوا به 100 درصد هم می‌رسد.


 


اندونزی


موسم باران در تور اندونزی از اکتبر تا مارس می‌باشد. آب و هوای اندونزی از یک منطقه به منطقه دیگر و سال به سال متغییر است به گونه‌ای که برخی فصل‌ها کاملا خشک است و بارش باران، شکر‌گزاری و جشن به همراه دارد و در سال‌های دیگر، بارش‌های موسمی به طور‌ منظم در بعد از ظهرها و در کل سال وجود دارد. در جاکارتا، بارش باران بسیار متمرکز و محدود به مکان مشخصی می‌باشد. به طور مثال شما در یک سمت خیابان آفتابی ایستاده‌اید در حالیکه در سمت دیگر خیابان به شدت باران می‌بارد.


 


مالزی


آب و هوای تور مالزی تحت تاثیر دو باد موسمی می‌باشد. باد جنوب‌غربی که در فاصله ماه‌های نوامبر تا مارس رخ می‌دهد و دیگری باد شمال‌شرقی است که از ماه نوامبر تا مارس وجود دارد. البته که بخش‌های مختلف کشور فصل بارانی و خشک در زمان‌های مختلف سال دارند. در کرانه غربی پرباران‌ترین ماه‌ها، می تا اکتبر است در حالیکه در کرانه شرقی، بارش در ماه‌های سپتامبر تا دسامبر بیشتر می‌باشد. تور کوالالامپور دو فصل بارانی متمایز و مجزا دارد: مارچ تا آوریل و سپتامبر تا نوامبر. با گرم شدن کره زمین که باعث تغییر آب و هوا شده و روبه‌رو شدن با پدیده ال نینو  (El Niño)، ممکن است زمان این بارش‌ها که در بالا گفته‌ شده خیلی دقیق نباشد زیرا پیش‌بینی الگوهای آب و هوایی بسیار سخت شده است. اما در جواب این سوال که آیا در طول فصل بارانی باید خود را از این کشورها دور کنید می‌توان گفت: نه لزوما. اگر قصد دارید در سفر خود، در یک ساحل کل روز را به استراحت بپردازید پس قطعا به این مکان‌ها سفر نکنید اما اگر به دنبال سفر اکتشافی هستید قطعا سفر خوبی خواهد بود. فصل‌ها، بخش و قسمتی از مجموعه‌ای است که نمایانگر کشورها می‌باشد و پس از همه این حرف‌ها، طبق گفته‌های الا فیتزگرالد (Ella Fitzgerald) در هر زندگی باران‌هایی باید فرود آید.


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.