زیباترین کلیساهای بلغارستان

ویژه - ۲۲ فروردین ۱۳۹۷

بلغارستان به عنوان یک کشور مسیحی ارتدکس، جاذبه‌های گردشگری زیادی از جمله کلیساهای زیبایی با سبک معماری مذهبی خاص خود دارد. برخی از این کلیساها به خاطر قدمت زیاد و برخی دیگر به خاطر نقش خاصی که در رویدادهای تاریخی داشته‌اند، مورد توجه هستند. در ادامه با داستان برخی از زیباترین کلیساهایی که می‌توانید در سفر خود با تور بلغارستان از آن‌ها بازدید نمایید، آشنا می‌شوید.


1. کلیسای جامع الکساندر نِوسکی (St Alexander Nevsky)، صوفیه


کلیسای الکساندر نوسکی کلیسای اصلی پیروان مذهب ارتدکس در بلغارستان و یکی از نمادهای شهر صوفیه است. این کلیسا به یاد ارتش روسیه در جنگ با امپراطوری عثمانی ساخته شد.(1878-79) جنگی که منجر به رهایی بلغارستان از پنج قرن استیلای امپراطوری عثمانی شد. به همین دلیل کلیسا را به نام محافظ امپراطور وقت روسیه الکساندر دوم نامگذاری کردند.


نشانی: بلغارستان، صوفیه، میدان الکساندر نِوسکی (St Alexander Nevsky)


 


2. کلیسای روسی (The Russian Church)، صوفیه


کلیسای سنت نیکلاس در صوفیه به خاطر سبک معماری مذهبی روسی به نام کلیسای روسی شناخته می‌شود. این کلیسا در مرکز شهر صوفیه واقع شده است. گذشته از دکور داخلی چشم‌نواز کلیسا، افسانه‌ای در مورد این کلیسا شایع است که اگر هرکس آرزویش را روی یک تکه کاغذ بنویسید و در سرداب کلیسا بیاندازد، آرزویش برآورده می‌شود. چرا شما آن را در تور بلغارستان امتحان نمی‌کنید؟


نشانی: بلغارستان، صوفیه، بلوار تزار اسووبودیتل (Tsar Osvoboditel)


 


3. کلیسای سنت صوفیا (St Sofia)، صوفیه


کلیسای سنت صوفیا یکی از قدیمی‌ترین کلیساها در پایتخت بلغارستان است که نام شهر نیز از آن گرفته شده است. قرن‌ها پیش، زمانی که شهر بسیار کوچک‌تر بود و پایتخت هم نبود، کلیسا روی تپه‌ای در حومه شهر بنا شد و نامش را روی شهر گذاشتند. در آن دوره این کلیسا چنان شاهکاری تلقی می‌شد که مردم به تدریج شهر را به نام کلیسا صدا می‌زدند: "من به شهر (کلیسای سنت) صوفیا می‌روم". اگر به کلیسا رفتید حتما به سرداب‌های کلیسا سر بزنید و از یک گورستان مسیحی متعلق به قرن‌ها پیش بازدید کنید.


نشانی: بلغارستان، صوفیه، خیابان پاریس، 2


 


4. کلیسای یادبود میلاد مسیح (The Memorial Church of the Birth of Christ)، شیپکا


یک کلیسای دیگر به سبک معماری روسی. کلیسای یادبود میلاد مسیح کلیسای اصلی صومعه شیپکا در کوهستان استارا پلانینا، نزدیک به گذرگاه تاریخی شیپکا است که در آن یکی از مهم‌ترین جنگ‌های روسیه و ترکیه (78-1877) صورت گرفت. گنبدهای طلایی کلیسای روسی از دور قابل مشاهده هستند، در حالی که زیر کلیسا، مدفن استخوان‌های 9000 بلغاری و روس که در نبرد جان سپردند، می‌باشد. 


نشانی: بلغارستان، شیپکا، صومعه شیپکا


 


5. کلیسای سنت کنستانتین و سنت هلن (St Constantine and St Helen)، پلوودیف (Plovdiv)


کلیسای سنت کنستانتین و سنت هلن یکی از معروف‌ترین مراکز در شهر قدیمی Plovdiv. این ساختمان در سال 1832 توسط معماران برجسته بومی ساخته و با نقاشی‌های روشن و رنگارنگ تزئین شده است. نقاشی‌هایی که تا به امروز به خوبی حفظ شده‌اند.


نشانی: بلغارستان، پلوودیف (Plovdiv)، میدان Hisar Kapiya


 


6. صومعه تجلی (Transfiguration Monastery)، ولیکو تارنوفو (Veliko Tarnovo)


چهارمین صومعه بزرگ بلغارستان، که به خاطر نقاشی‌های زاهاری زوگراف، یکی از نقاشان معروف قرن نوزدهم مشهور است. خود صومعه در قرن سیزده یا چهارده بنا شده است. کلیسا در 7 کیلومتری شهر Veliko Tarnovo در جاده روستای Samovodene واقع شده است.


نشانی: بلغارستان، Veliko Tarnovo، صومعه تجلی


 


7. کلیسای جامع مادر خدا (Dormition of the Mother of God Cathedral)، وارنا


این کلیسا یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدکس بلغارستان با تزئینات ظریف و پیچیده مرسوم در کلیساهای بلغارستان می‌باشد. در کلیسای جامع مادر خدای وارنا پنجره‌های زیبایی با شیشه‌های رنگی تعبیه شده‌اند که به قدیسانی تعلق دارند که الفبای سیرلیک را ابداع کردند و به انسان‌ها آموختند.


نشانی: بلغارستان، وارنا، میدان Sveti Sveti Kiril i Metodii ، 2


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.