ریویِرای ترکی یا ساحل دریای اژه

ویژه - ۵ آذر ۱۳۹۷

اگر ساحل دریای اژه پر از نقاط تاریخی تماشایی است، سواحل ترکیه هم (ساحل تورکویز) زیباترین خط ساحلی دریای اژه را به خود اختصاص داده است.


ازمیر و ساحل دریای اژه


برای اقامت در شهر و بندر باستانی ازمیر دلایل زیادی وجود دارد. نزدیکی آن به فرودگاه  و قرار داشتن در مجاورت جاذبه های گردشگری تاریخی و اقامتگاه‌های ساحلی متعدد در کنار دریای اژه، باعث می‌شود تا برای یک گشت و گذار کوتاه مدت مکانی مناسب باشد.این کلانشهر در اطراف یک خلیج پهناور با رودخانه‌های متعدد از یک سو و رشته‌کوه‌ها از سوی دیگر محدود می‌شود. با وجود سابقه تاریخی و میراث فرهنگی کهن، بلوارهای پهن، ساختمان‌‌هایی با معماری مدرن و مراکز خرید حال و هوایی اروپایی به شهر می‌بخشد. اما در دل این فضای مدرن مکان‌هایی مثل مسجد حصار (قرن 16)، کلیساها و بناهای باقیمانده از دوران روم و یونان باستان در منطقه باستانی آگورا خبر از گذشته شهر می‌دهند.
هنوز هم ترکیه اصیل را می‌توان در منطقه کمرالت، خانه یک بازار عتیقه بزرگ، پرجنب و جوش و رنگارنگ پابرجا از قرن هفدهم مشاهده کرد.


اما زمان غروب آفتاب در تور ترکیه باید در کوردون‌بویو باشید، تا از تماشای غروب آفتاب در دل دریا و رشته‌کوه‌های پشت آن در محوطه چمن یک کافه اروپایی یا تفرجگاه ساحلی لذت ببرید.


با وجود اینکه شهر به یک ساحل راه دارد اما یک اقامتگاه ساحلی نیست. اما نزدیکی آن به شهرهای مختلف ساحلی، به شما فرصت می‌دهد تا از ترکیب شهر/ساحل لذت ببرید.در جنوب شبه‌جزیره چشمه با مزارع آرتیشوت (نوعی کنگر) و آنی‌سید (رازیانه)، درختان انجیر و بیشه‌زارهایی که به نوار ماسه‌های طلایی با خلیج‌های کوچک و رومانتیک متعدد در دریای اژه می‌پیوندند، انتظارتان را می‌کشد.


ایلیکا، با چشمه‌های آب گرم مشهورش که گاهی، به ویژه در اطراف خلیج سیفنه در میان خود دریا ظاهر می‌شوند، نیز مکانی عالی برای گذراندن تعطیلاتی در یک ساحل طولانی با ماسه‌های سفید و دریای آبی و گرم است.


ایلیکا به همراه همسایه خود شهر آلکاتی، با تاکستان‌ها و آسیاب‌های بر فراز تپه‌ها و بادهای قوی و همیشگی یکی از بهشت‌های محبوب طرفداران اسکی روی آب با کایت (ویندسورفینگ یا بادسواری) است.


سه ساحل آرام‌تر نیز در آلتینکو و پیرلاندا پیدا می‌شوند و کاپوتا ساحل خاصی که مسیر آن از یک تنگه می‌گذرد و امکانات در آن به قدری اندک است که حتماً باید یک سبد پیک‌نیک همراه داشته باشید.


 


دالامان و ساحل تورکویز (ریویِرای ترکی)


اقوام باستانی لیکیائی در جنوب‌غرب تور ترکیه زیباترین منطقه ترکیه در حاشیه دریای مدیترانه با سواحل ماسه‌ای و دامنه‌های جنگلی و ناهموار پشت آنها را برای سکونت برگزیدند.


برای آرامش محض به ساحل 12 کیلومتری پاتارا و خلیج پنهان چیرالی بروید که با درختستان‌های مرکبات و سه کیلومتر ساحل سنگی احاطه شده است.


دالیان یک ساحل بلند ماسه‌ای با درخت‌های کاج مشرف بر آن دارد. انتظار رستوران‌های متعدد را نداشته باشید. آب در این منطقه کم‌عمق و برای اعضای جوان‌تر خانواده ایمن است. همچنین این ساحل خانه و محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی است. پس به جای پاهای کوچک روی ماسه‌ها دقت کنید. کمی دورتر از جتی (حدود یک ساعت پیاده‌روی) یک پناهگاه لاک‌پشت دیدنی قرار دارد.ساحل اولودنیز کمی سرزنده‌تر است و خلیج خوش فرم و پر پیچ‌ و تاب آن به همراه تصویر کوه‌های سرسبز در پس‌زمینه منظره‌های زیبایی برای عکاسی خلق می‌کنند. بخش عمده ساحل بلند اولودنیز سنگی است، اما به یک دریاچه آبی زیبا ختم می‌شود که بخشی از آن در یک پارک ملی حفاظت شده قرار دارد. به طور کل این منطقه آنقدر زیبا هست که دلتان بخواهد توقف کنید و برای مدتی به مناظر آن خیره شوید، گلایدرسوارها را ببینید که از فراز کوه‌ها به پائین می‌پرند و در هوا شناور می‌شوند یا قایق‌های یاکت که در دریا رقص‌کنان پیش می‌روند و خانواده‌هایی که در کنار ساحل از ترکیب خورشید، ساحل و دریا لذت می‌برند.


شهرهای تپه‌ای زانتوس، لتون و آریکاندا نزدیک هستند و اگر از آن بالا به افق خیره شوید، تشعشع آبی‌رنگی را خواهید دید که ساحل تورکویز را احاطه کرده است.


حالا که هنوز در سرزمین لیکیائی‌ها هستید، بهتر است بدانید که آنها پیکرهای مردگان خود را در تابوت‌های سنگی تزئین شده در صخره‌های پیرامون دفن می‌کردند. همچنین در مسیر 509 کیلومتری از فتحیه تا تور آنتالیا می‌توانید تابلوهای علامت‌گذاری مربوط به دوران لیکیه را ببینید. این مسیر پر پیچ و خم از میان جنگل‌های کاج به سمت ویرانه‌های باستانی و ساحل الیمپوس یا فانوس دریایی در دماغه گلیدونیا منتهی می‌شود، جایی که می‌توانید شب را در آن بگذرانید.آسان‌ترین راه برای رسیدن به ساحل فرود آمدن در فرودگاه دالامان و استفاده از بزرگراه 400 بین ماماریس و آنتالیا است تا بتوانید از تمام مناظر طول راه لذت ببرید.   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.