راهنمای گردش در موزه مولانا

ویژه - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

گنبد سبز مخروطی بر فراز مقبره فیلسوف، شاعر و عالم مذهبی مولانا جلال‌الدین بلخی نماد قونیه و یکی از مهم‌ترین  جاذبه های گردشگری  تور ترکیه است. مقبره وی در کنار تکیه مشهورترین دراویش صوفی که او بنیانگذاری کرد قرار دارد، هم اکنون موزه مولانا جایی است که مسافران و گردشگران هر روز برای ادای احترام به او و بزرگترین فرقه صوفیه به آن می‌آیند.مولانا


هرچند که مولانا خارج از ترکیه به خاطر اشعارش (شامل 25000 بیت مثنوی) مشهور است، ولی از نظر پیروانش او یک قدیس است که مقبره او مکانی مقدس است. کلام او، که همگان را به صبر و پذیرش دعوت می‌کند در طول تاریخ طنین‌انداز شده است:


بآزآ! بازآ! هرآنچه هستی بازآ گر كافر و گبر و بت‌پرستی بازآ


این درگه ما درگه نومیدی نیست صدبار اگر توبه شكستی بازآ


 


تکیه


قدمت بنای تکیه به قرن شانزدهم و سه قرن پس از مرگ مولانا باز می‌گردد. تنها بخشی که از قرن سیزدهم و دوران حیات مولانا باقیمانده مقبره اوست. در این تور با ورود به تکیه از میان باغی پر از فواره‌ها، بوته‌های رز، درختان و سنگ قبرها عبور خواهید کرد تا وارد ساختمان مقبره شوید. در مقبره تابوت او را خواهید یافت که بر روی آن با خطی خوش حکاکی شده:


روی زمین در جستجوی مزار ما نباش، مزار حقیقی ما در قلب روشن بینان است.


علاوه بر مقبره خود مولانا، مقبره همسر او کرا خاتون و فرزندان او ملیحه خاتون و مظفرالدین امیرعلی چلبی به همراه مقبره‌های شش درویش مشهور به "سربازان خراسان" که با مولانا از بلخ به قونیه آمده بودند نیز در این بنا واقع شده است.موزه و مجموعه


مجموعه‌ای بزرگ از لوازم شخصی مولانا، فرش‌ها و قالیچه‌ها، آثار هنری چوبی و فلزی و کتاب‌ها من جمله تصویری از یک قرآن نفیس در موزه کوچک که بخشی از سماع‌خانه را به خود اختصاص داده است، نگهداری می‌شوند که می‌توانید در سفر خود با تور قونیه از آن‌ها بازدید نمایید. این موزه کتابخانه‌ای مشتمل بر 1700 کتیبه و 500 کتاب دارد.


حیاط بیرونی محیطی آرام دارد. فواره مرمر (1512) در مرکز حیاط خودنمایی می‌‎کند و دورتادور حیاط حجره‌هایی قرار دارند که زمانی محل درس و زندگی شاگردان مکتب او بوده‌اند. امروزه در این حجره مجموعه‌ای از اشیاء بازمانده از زندگی دراویش مانند لباس‌ها، کتیبه‌های خوشنویسی و سازها به نمایش گذاشته شده‌اند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر و درک عمیق‌تری از تاریخ و فرهنگ تصوف هستید می‌توانید از بردهای اطلاعاتی عالی نصب شده در موزه شروع کنید.


نشانی: ترکیه، قونیه، خیابان مولانا شماره 1، محله عزیزیه


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.