راهنمای سفر به موناکو

راهنمای سفر - ۵ دی ۱۳۹۴  • پیش شماره: +377

  • زبان رایج: فرانسوی

  • واحد پولی: یورو

  • شهرهای مهم: مونت کارلو

  • اخلاف ساعت با ایران: 2:30-


موناکو یک دولت‌شهر و بعد از واتیکان دومین کشور کوچک غیر وابسته جهان است. موناکو از سال ۱۲۹۷ مستقل شده است. روز ۲۷ ژوئیه ۱۲۹۷ روز ملی کشور موناکو می باشد. از سال ۲۰۰۵ موناکو توسط پرنس البرت دوم موناکو اداره می‌شود.مشهورترین شهر آن مونته کارلو است. این کشور از سه طرف هم‌مرز با فرانسه و از سوی دیگر در کرانه دریای مدیترانه در راستای ریویرا یا ساحل فیروزه ای (کوت دازور) و در بیست کیلومتری غرب شهر نیس قرار دارد.


موناکو همچنین از نظر تراکم جمعیت در رده دوم کشورهای متراکم قرار دارد.زبان مردم موناکو از شاخه زبان لیگوری است و گویش های اینتملی و مونگاسک در موناکو رایج است.فرانسه حکم زبان رسمی را دارد.


اطلاعات لازم برای سفر به موناکو


بهترین زمان سفر به موناکو :


بهترین زمان سفر به موناکو فصل های بهار و یا پاییز می باشند، به خصوص ماه های آوریل و اکتبر که هوا بسیار ملایم و مطبوع است. بهتر است در تعطیلات تابستان به موناکو سفر نکنید، زیرا در این فصل هوا گرم ، ساحل بسیار شلوغ و رستوران ها صف های طولانی دارند.


آب و هوای موناکو :


از آنجاییکه موناکو در منطقه مدیترانه قرار دارد، مانند سایر کشورهای این منطقه تابستان های بسیار گرمی دارد که حتی آب و هوای اقیانوسی منطقه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. میانگین دمای هوا در بعد از ظهر های تابستان 30 درجه سانتی گراد است. زمستان ها نیز اغلب مواقع بارندگی دیده می شود. میانگین دمای هوا در زمستان حدود 10 درجه سانتی گراد است.


ساعات اداری در موناکو :


عموما، ساعت کاری در موناکو در روزهای بین دوشنبه تا جمعه از 9 تا 12 شروع شده و در ساعت 14 تا 17 پایان می یابد.


فروشگاه های موناکو در روزهای دوشنبه تا شنبه بین ساعت 9 تا 12:30 شروع به کار می کنند و در ساعات 15 تا 18:30 به کار خود پایان می دهند. بانک ها روزهای دوشنبه تا جمعه بازند و ساعت کاریشان به این صورت است: بین ساعات 9 تا 12 باز می کنند و تا ساعت 14 تا 16:30 فعالیت می کنند.


خدمات پزشکی در موناکو :


خدمات پزشکی موناکو از استاندارد بین المللی برخوردار است اما مخارج مقداری از حد معمول بیشتر است که علت آن خصوصی بودن مراکز درمانی است.


مهمترین مرکز درمانی موناکو The Princess Grace Hospital Centre است.


برق در موناکو :


ولتاژ برق مصرفی درموناکو 230 ولت بوده و پریز های برق آنها به دو صورت دو شاخه و سه شاخه می باشند.


انعام در موناکو :


مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، انعام در صورت حساب رستوران ها گنجانده می شود. اگر سرویس استثنایی و بی نظیر باشد انعامی برابر 10 تا 15 % صورت حساب مناسب است.


به باربرها باید برای هر چمدان 1 تا 2 یورو انعام داد. راننده تاکسی ها انتظار انعام ندارند.


برای آشنایی بیشتر با موناکو می تواتید از لینک های زیر استفاده کنید:

NextHoliday.ir مرجع تور تایلند | تور آنتالیا