راز ساحل ماسه‌های سیاه لنکاوی

ویژه - ۱۳ مرداد ۱۳۹۷

یک ساحل پوشیده از ماسه‌های سیاه کثیف، کمی دورتر از پانتای چنانگ (Pantai Cenang) نمی‌تواند چندان جذاب به نظر بیاید. اما پانتای پاسیر حیتام (Pantai Pasir Hitam) در ساحل شمالی لنکاوی مکانی رمزآلود است. افسانه‌ها، اساطیر و داستان‌های متعددی درباره این ماسه‌های سیاه بی‌نظیر وجود دارد. در سفر با تور مالزی می‌توانید از این جاذبه گردشگری رازآلود دیدن نمایید.


  


پانتی پاسیر هیتام


پانتی پاسیر هیتام در زبان مالایی به معنای «ساحل ماسه‌های سیاه» است. این ساحل کوچک در خط ساحلی شمالی، نزدیک به اقامتگاه ساحلی فوق‌العاده تانجونگ رو در 25 کیلومتری پانتای چنانگ واقع شده است. در تور کوالالامپور حتما از این ساحل دیدن نمایید. این منطقه به خاطر رنگ ماسه‌هایش محبوب عکاسان حرفه‌ای و آماتور است. ماسه‌ها سیاه یکدست نیستند اما رگه‌های ماسه سیاه در میان آنها جلوه منحصربه‌فردی به این قطعه کوچک ساحلی می‌دهد.  


ظاهر غیرطبیعی ساحل در ترکیب با باورهای خرافاتی بومی‌ها ریشه‌های ماسه سیاه پانتای پاسیر هیتام را در هاله‌ای از ابهام و افسانه فرو برده است. به باور دانشمندان این رنگ از لحاظ زمین‌شناسی به معنای وجود مواد معدنی تورمالین و لمنیتی است که با جریان آب از کوه رایا آورده شده‌اند. اما ترکیب این دو ماده معدنی خارج از لنکاوی به ندرت رنگ سیاه تولید می‌کند و همین مسئله توجیه دانشمندان را با تردید روبه‌رو کرده است. رنگ سیاه ماسه‌ها در توجیه دیگری ناشی از رنگدانه‌های اکسید آهن در ماسه یا آلاینده‌های کارخانه سیمان مجاور  قلمداد شده است.افسانه‌ها و اساطیر


اما تفسیر محلی‌ها کمی هیجان‌انگیز‌تر است: در یکی از این روایت‌ها، گارودا (Garuda)، انسان – عقاب اساطیری یک شاهدخت چینی و نامزد یک شاهزاده رومی را دزدید. شاهزاده رومی به جنگ هیولا رفت و نبرد مرگبار به تدریج به لنکاوی کشیده شد و ماسه‌های سیاه بازمانده نبردی است که قرن‌ها پیش رخ داده است.


در روایت دیگری، یک پری دریایی از قلمرو زیر دریا عاشق شاهزاده قلمرو زمین می‌شود و دریا را به مقصد زمین ترک می‌کند. این حرکت او خشم مردمان زیر آب را بر می‌انگیزد و برای بازگرداندن او به قلمرو زمین لشگرکشی می‌کنند. ارتش دریا از زمین قوی‌تر است و به همین دلیل یک خردمند تصمیم می‌گیرد با آتش روشن کردن در ساحل در دل آنها ترس بیاندازد و ارتش اهالی زمین را قدرتمندتر جلوه دهد. این حیله کارگر افتاد و مهاجمان به دریا گریختند. طبق این افسانه ماسه‌های سیاه ساحل از ترکیب با خاکستر این آتش‌ها به وجود آمده‌اند.


  


چطور به ساحل ماسه سیاه برسیم


سه مسیر برای از جالان تِلوک یو (Jalan Teluk Yu) به جزیره پانتای پاسیر هیسام می‌رود. اولین راه همراه شدن با تور گردش دور جزیره در جهت عقربه‌های ساعت از فرودگاه پانتای چنانگ، خودروهای کابلی لنکاوی و جاده 113 به مقصد ساحل ماسه سیاه است. به جای این مسیر 50 کیلومتری که با توقف‌های میان راه چند ساعتی طول می‌کشد، می‌توانید از جاده 112 در حدود 30 دقیقه تا یک ساعت به ساحل برسید. این مسیر 20 کیلومتری از Kuah، بر خلاف عقربه‌های ساعت جاده 112 را طی می‌کند، از پارک حیات‌وحش لنکاوی می‌گذرد و به ساحل ماسه‌ سیاه می‌رسد.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.