دیدنی های آنکارا، پایتخت زیر سایه! (قسمت دوم)

ویژه - در تور آنکارا - ۲۵ تیر ۱۳۹۶

تور آنکارا، سفر به پایتختی است که دست کم از منظر گردشگری زیر سایه دیگر تورهای ترکیه همچون تور استانبول، تور آنتالیا، تور کوش آداسی و دیگر تورهای ازران و پرطرفدار فلات آناتولی قرار گرفته است. با این همه، آنکارا، چه از دیدگاه باستانی و چه از بهره جاذبه‌های فرهنگی و گاه مدرن زیبایی‌های بسیاری برای تماشا دارد. در قسمت اول این مقاله، با شماری از زیبایی‌های پایتخت ترکیه آشنا شدیم، با نکست هالیدی همراه باشید تا به استقبال دیگر زیبایی‌های این شهر دیدنی برویم.


موزه  هنر و باستان شناسی اریمثانیوکسل اریثمان، باستان‌شناسی که عمر پربار خود را به جمع‌آوری تعداد پرشماری از آثار باستانی و کشف و کاوش در اماکن باستان‌شناسی ترکیه صرف کرد، یافته‌هایش را در موزه‌ای که امروز موزه‌ی هنری و باستان‌شناسی اریمثان نام گرفته، گرد هم آورد. این موزه گنجینه ارزشمندی است که آثارش بیشتر به زمان حکمرانی رومی‌ها و امپراتوری بیزانس اختصاص دارد. افزون بر این، چندین اثر کاوش شده گرانبها که قدمت آن‌ها به عر برنز می‌رسد نیز در میان گنجینه آثار این موزه به چشم می‌خورد.


موزه فرهنگ شناسی آنکاراموزه‌ی فرهنگ‌شناسی آنکارا دارای گردآوریی دیدنی از آثار تاریخی فلات آناتولی است که روایت‌گر هنر و سنت تاریخی ترکیه و نمایان‌گر فرهنگ این کشور است، را در خود جای داده است. این هنرهای ارزنده از صنعت فرش‌بافی و سرامیک‌سازی تا تولید قهوه را زیر سایه خود جای داده است. این موزه در فضای داخلی ساختمانی مرمری و سپید فام که قدمتش به دوران عثمانی می‌رسد، جای گرفته است. موزه فرهنگ‌شناسی آنکارا پیش از ساخت بنای آنیت کبیر در سال 1950، آرامگاه آتاتورک رهبر محبوب ترکیه‌ای‌ها بود.


حمام رومیچنان که از بقایای به جا مانده از حمام رومی آنکارا بر می‌آید، این حمام که در مرکز اولوس واقع شده، به فرما کاراکالا امپراتور حکمران بر قلمرو آناتولی و در حوالی سال‌های 212 تا 217 میلادی بنا شده است. بر اساس نظر محققان حمام رومی به اسقلبیوس الهه تندرستی تعلق داشته است. امروزه بقایای این حمام، کم و بیش به آغوش خاک باز گشته، اما رد پای حمام رومی همچنان به چشم می‌خورد.


شهر قدیمی یا ارگ آنکارااگر در کوچه پس کوچه‌های شهر قدیمی آنکارا قدم نزنید، سفرتان به آنکارا رنگ سفری تمام عیار به خود نمی‌گیرد. ارگ آنکارا با دیوارهای دژهای که دورتادور آن را محافظت می‌کنند، هنوز هم با زیبایی منحصر به فردی به چشم می‌نشیند می‌رسد. از آثار برجسته این منطقه باستانی می‌توان به علاالدین که مربوط به سده ۱۲ میلادی و ناحیه شارک کولشی و برج شرق که بر فراز ارگ و بر منظره تمام شهر خود نمایی می‌کند، اشاره کرد.


آنیت کبیر، مقبره آتاتورکآنیت کبیر (Anıtkabir)، بنای تاریخی با نمایی از سنگ مرمر، آرامگاه بنیانگذار ترکیه مدرن، مصطفی کمال آتاتورک است. در بنای مجموعه آنیت کبیر، مجموعه‌ای شامل موزه‌ی که به نبرد استقلال ترکیه اختصاص دارد، نیز دیدنی‌های بسیاری دارد. برنامه‌های مدرن‌سازی و اصطلاحاتی که پس از جنگ استقلال ترکیه و به فرمان کمال آتاتورک صورت گرفت، ترکیه را وارد مسیر نوسازی و پیشرفت و آتاتورک را در خاطره مردم این کشور جاودانه کرد.


مرجع: worldtravelguide.net  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر