در فرودگاه پنانگ

ویژه - ۲۴ دی ۱۳۹۷

پنانگ، دروازه شمالی مالزی، بدون شک از محبوب‌ترین مقاصد توریستی این کشور است و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. قدیمی‌ترین اقامتگاه بریتانیایی‌ها در کشور و کوچکترین ایالت مالزی، منظره‌های طلایی، سواحل بکر، عمارت‌های ساحلی پراکنده، زمین‌های داخل جنگلی و یک مرکز (جرج تاون) با بزرگترین مجموعه خانه‌های پیش از جنگ در آسیای جنوب شرقی دارد. یکی از معدود ایالات مالزی با جمعیت غالباً چینی که به دو بخش ولسلی (سرزمین اصلی) با 738 کیلومتر مربع مساحت و پولائو پینانگ (جزیره) تقسیم می‌شود. محلی‌ها درباره پنانگ، که به عنوان مروارید شرق، مشهور است، به شما خواهند گفت که جزیره بهترین بخش کشور است و اشتباه هم نمی‌کنند. انواع و اقسام غذاهای خیابانی در پنانگ پیدا می‌شود. تنوعی که با دیگر بخش‌های تور مالزی قابل مقایسه نیست.


 


فرودگاه بین‌المللی پنانگ


مقام 44مین فرودگاه پربازدید دنیا در سال 2009 به انتخاب خوانندگان نیویورک تایمز، شهرت بی چون‌و‌چرای پنانگ را نشان می‌دهد. هزینه‌های سفر هوایی ارزان قیمت، هر ساله افراد بیشتری را برای تعطیلات آخر هفته راهی تور پنانگ می‌کند. فرودگاه بین‌المللی پنانگ، در منطقه صنعتی پنانگ، با کارخانه‌های چندملیتی متعدد، قرار دارد. دروازه اصلی ورود به پنانگ در بایان لِپاس حدود 16 کیلومتری مرکز ایالت (جرج تاون) واقع شده است. فرودگاه بین‌المللی پنانگ (فرودگاه بین‌المللی بایان لِپاس سابق)  تنها ترمینال پرواز به/از پنانگ است.امکانات فرودگاه پنانگ


به عنوان سومین فرودگاه شلوغ کشور (پس از فرودگاه‌های KLIA و کوتا کینابالو)، فرودگاه پنانگ بیشتر به پروازهای ارزان‌قیمتی مانند ایرآسیا و فایرفلای خدمات می‌دهد اما MAS سرویس هوایی اصلی مالزی نیز از اینجا راهی کوالالامپور می‌شود. گذشته از 20 پرواز روزانه بین پنانگ و کوالالامپور، فرودگاه با سنگاپور، بانکوک، ناگویا، مدان، ژیامین (چین)، مدرس و شهرهای دیگر نیز در ارتباط است. این فرودگاه کوچک با امکانات کاربردی، یک ترمینال دو طبقه دارد. امور پروازهای ورودی در  طبقه همکف و پروازهای خروجی در طبقه اول انجام می‌شوند. یک محوطه فروشگاهی معاف از مالیات، سالن اجتماعات و چندین رستوران از قبیل مک‌دونالد، کافی بین و تی لیف بیسترو در فضای عمومی و محوطه‌های بخش خروجی در طبقه دوم قرار دارند. دیگر امکانات فرودگاه شامل بانک، یک مرکز مبادله ارزی و یک کانتر اجاره خودرو می‌شود. سالن ورودی فرودگاه پنانگ


فرودگاه بین‌المللی پنانگ در اصل یک سالن واحد بلند و باریک با 12 پل هوایی است. اغلب پروازها در ترمینال فرود می‌آیند و از این پل‌ها استفاده می‌کنند. اما هواپیماهای کوچکتر در انتهای فرودگاه پارک می‌شوند و از آنجا باید از جاده آسفالته تا ترمینال را قدم بزنید. مسافران داخلی و خارجی (ورود یا خروج) از سالن اصلی استفاده می‌کنند. مسافران بین‌المللی به کانترهای مهاجرت در طبقه پائین‌تر هدایت می‌شوند. پشت کانتر مهاجرت به ترتیب کانترهای دریافت چمدان‌ها، گمرک و  پس از آن سالن اصلی قرار دارند.


 


سالن خروجی فرودگاه پنانگ


سالن خروجی فرودگاه بین‌المللی پنانگ در طبقه اول قرار دارد. در کنار هر کانتر پرواز یک بازرسی (تشخیص فلز و بازرسی چمدان‌ها) قرار دارد.
گیت‌های داخلی و بین‌المللی در انتهای ترمینال در کنار هم قرار دارند و تنها مسافران دارای بلیت می‌توانند از آنها عبور کنند. پس از عبور از این گیت‌ها، مسافران بین‌المللی به بخش مهاجرت می‌روند و سپس تمام مسافران به کانترهای بازرسی دوم پیش از رسیدن به راهروی خروجی می‌روند.


 


امکانات حمل و نقل فرودگاه


تور پنانگ سرویس‌های حمل و نقل شهری کاملی دارد. می‌توانید با تاکسی، اتوبوس، سیستم حمل و نقل فرودگاه یا خودروی اجاره‌ای از فرودگاه به شهر بروید.


تاکسی


تاکسی های فرودگاه با سیستم بلیتی عمل می‌کنند. یعنی ابتدا باید یک بلیت از داخل فرودگاه تهیه ‌کنید. سفر به جرج‌تاون (18 کیلومتر) حدود 25 دقیقه با تاکسی طول می‌کشد و بین 40 تا 60 رینگوت، بسته به اندازه خودرو، خرج برمی‌دارد. فاصله فرودگان تا باتو فرینگی حدود 30 کیلومتر است و 55 دقیقه طول می‌کشد.اتوبوس


چندین خط اتوبوس از فرودگاه بین‌المللی پنانگ به مقاصد مختلف رفت و آمد دارند. حتی یک خط اتوبوس سریع‌السیر به داخل شهر نیز فعال است، اما به خاطر توقف‌های متعدد، رسیدن به جرج‌تاون کمی زمان می‌برد. اگر عجله دارید، تاکسی بگیرید. اتوبوس‌ها از ساعت 6:35 دقیقه تا ساعت 23:00، هر 30 دقیقه یک بار به سمت مقاصد تعیین‌شده حرکت می‌کنند.


پول و خودپرداز


واحد پول مالزی، رینگیت یا رینگوت مالزی (به اختصار MYR یا RM) است. یک دلار آمریکا تقریبا با 3 رینگیت برابری می‌کند. برای اطلاع از نرخ روز رینگیت به ارزهای مختلف می‌توانید به سایت WWW.Kuala-lumpur.ws مراجعه کنید. کانترهای مبادله ارزی و خودپردازها در فرودگاه مشخص و در دسترس هستند.


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.