خانه گورکی مسکو، گردش در شهرهای میزبان جام جهانی 2018

ویژه - در تور مسکو - ۲۶ تیر ۱۳۹۶

مسکو، پایتخت پهناورترین کشور دنیا، که زیبایی‌های منحصر به فردش، نه تنها تور مسکو را به تنهایی، که تور روسیه را به یکی از تورهای پرطرفدار دنیا بدل کرده است. تور مسکو سال دیگر اما، بیشتر از این‌ها نیز همگان را به بازدید از خود آرزومند می‌کند. مسکوی پایتخت، سال آینده یکی از یازده شهر میزبان جام جهانی 2018 و شهری است که مسافران تور روسیه که باید آنها را مسافران تور جام جهانی 2018 نامید، می‌توانند در آن فینال جام جهانی را به تماشا بنشینند. با نکست هالیدی همراه باشید، تا با خانه کورگی یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی پایتخت تمام عیار روس‌ها بیشتر آشنا شویم.
خانه گورکی، یکی از دیدنی‌ترین بناهایی است که در مرکز مسکو و در محله قدیمی پایتخت روسیه، در نزدیکی بلوار رینگ واقع شده است. این خانه در ابتدا به وسیله فیدور شختل معمار سرشناس روس، برای شخص پرآوازه دیگری به نام سرگئی رایابوشینسکی میلیونر و موسس اولین کارخانه خودروسازی روسیه، ساخته شد. رایابوشینسکی تا انقلاب اکتبر در سال 1917، در این خانه روزگار گذارنید و سپس از اینجا به خارج از کشور مهاجرت کرد. بنای این خانه توسط مقامات تازه روی کار آمده شهر مصادره و به ماکسیم گورکی نویسنده روسی که از سورنتو برگشته بود، هدیه شد. گورکی از سال 1932 تا زمان مرگش در سال 1936 ، در این خانه زندگی می‌کرد.
سبک معماری و طرح بنای خانه گورکی، مدرن و امروزی است. این خانه در میان محلی‌های مسکو به خانه‌ای با کاشی‌های رنگین‌کمانی زیبا شناخته شده است. خانه گورکی به لطف نادژدا الکسیونا پشکوفا، همسر فرزند ماکسیم گورکی، که تا سال 1965 در این عمارت زندگی می‌کرد، به موزه تبدیل شده است. در این خانه کتابخانه اصلی گورکی و نیز دیگر لوازم او نگهداری می‌شود. کارمندان موزه به خوبی از فضای داخلی این خانه که روزگاری گورکی شاهد آن بود، حفاظت می‌کنند. البته بسیاری از اشیاء درون خانه پس از اینکه خانواده رایابوشینسکی خانه را ترک کردند، از مجل برده شده و یا تخریب شدند. این خانواده بانفوذ از پیروان مکتب گذشته (Old Believer) بودند و امروزه بازدیدکنندگان می‌توانند عبادتگاه اصلی معتقدان گذشته واقع در اتاق زیرشیروانی که به سبک یک کلیسای قدیمی است را ببینند. طراحی داخلی خانه با پلکانی مواج ساخته شده از جنس مرمر استونیایی است که روایتی از وضعیت نابسامان جامعه روسیه در آغاز سده بیستم میلادی را به گردشگران امروزین یاد آور می‌شود. خانه گورکی یک ورودی پشتی دارد که ورودی آن رایگان است. به هر روی اگر کسی بخواهد، به صورت رسمی به تماشای تمام خانه بپردازد و از فضای خانه عکس بگیرد، باید هزینه‌ای برای آن پرداخت کند.مرجع: visitrussia.com  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر