حسن کاله؛ استاد میکروآرت استانبول

ویژه - ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

تخمه کدو، عدس، استخوان ماهی، یا یک تکه شکلات برای حسن کاله، هنرمند اهل استانبول، حکم بوم نقاشی را دارد. در این مقاله با این هنرمند که چیزهای روزمره و معمولی را تبدیل به آثار هنری ارزشمند و خارق‌العاده می‌کند، بیشتر آشنا می شویم. 


 


عشق عمیق به استانبول، انگیزه‌ای برای زمان و انرژی فراوانی است که او برای نقاشی تصاویر جذاب بر روی اشیاء صرف می‌کند. طلوع ماه بر فراز بسفر روی یک تخمه هندوانه، اسکای‌لاین شهر تاریخی روی بال‌های ظریف یک پروانه، یا حتی یک پاندای کوچک روی دانه کنجد. حسن کاله که به «میکلانژ ترکیه» شهرت دارد، یک هنرمند میکرو خارق‌العاده است که می‌تواند کوچک‌ترین و ظریف‌ترین چیزها را به یک اثر هنری تبدیل کند. 


 


او در طول 22 سال بر روی بیش از 350 شی نقاشی کرده است و هم‌اکنون در تدارک افتتاح یک موزه برای به نمایش گذاشتن این آثار کوچک و استثنایی است که می‌توانید در سفر با تور ترکیه و تور استانبول از آن‌ها بازدید نمایید. شاید تنها نقیصه آثار او این باشد که نمی‌توانید آنها را مثل تابلوی معمولی روی دیوار آویزان کنید. اما احتمالاً استاد برای این مشکل هم راه‌حلی یافته است.حسن کاله در سال 1959 در شهر بورسا به دنیا آمد، او در سن 5 سالگی با طراحی هر آنچه در ذهن خلاقش می‌گذشت وارد دنیای هنر شد. سال‌ها بعد در استانبول او کار هنری خود را به عنوان یک نقاش مینیاتور و طراح جواهرات آغاز کرد. در همین دوران به تاریخ استانبول و اقوام مختلفی که در طول قرون ساکن آناتولی بوده‌اند، علاقمند شد.آثار میکرو آرت کاله محصول ظرافت او در خلق نقاشی‌های کوچکتر هستند. جهان کوچک اما خارق‌العاده کاله، مخاطبان را به تماشای ظریف‌ترین جلوه‌های شهر محبوبش دعوت می‌کند تا در کنار بازدید از جاذبه های گردشگری شهر این آثار را هم در تور خود از دست ندهند . پروژه بعدی او نقاشی اسکای‌لاین استانبول روی یک تار مو است.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.