جنگل‌های کنیسنا و فیل‌های اسطوره‌ای آفریقای جنوبی

ویژه - ۱۴ آذر ۱۳۹۷

کِنیسنا بین جنگلی انبوه و یک دریاچه آبی نیلگون، جواهر طبیعی آفریقای جنوبی است.


زمانی جنگل‌های کِنیسنا خانه فیل‌هایی بود که امروزه تبدیل به داستان شده‌اند. تا سال 2007، از این گله با حدود 1000 راس فیل، تنها پنج فیل ماده باقی مانده بود. برای سال‌های متمادی هیچ نشانی از فیل‌ها دیده نشد، به طوریکه همه باور کردند که نژاد آنها منقرض شده است.


سپس در سال 2014، دوربین‌های مخصوص عکاسی از یوزپلنگ‌ها، تصویر یک یوزپلنگ ماده را شکار کردند که در میان درختان می‌گشت. دو سال بعد، یک رنجر پارکبان در حال جستجوی فضولات و ردپاها، توانست با موبایل فیلمی چند ثانیه‌ای از فیلی بگیرد که در مسیرش ظاهر شده بود.چرا کِنیسنا


گذشته از فیل‌های اسرارآمیز، کِنیسنا به خاطر تنوع فضاهای طبیعی شهرت دارد. کِنیسنا بین جنگلی انبوه و یک دریاچه آبی نیلگون، جواهر طبیعی تور آفریقای جنوبی است. تجربه‌هایی مانند صخره‌نوردی، مسیرهای دوچرخه‌سواری کوهستان چالش‌برانگیز، گردش در تپه‌های شنی ساحلی و کایاک‌سواری روی دریاچه، تنها بخشی از جاذبه های گردشگری کِنیسنا هستند. اما ما به دنبال چیز دیگری راهی یک سفر شش کیلومتری در اعماق جنگل‌های انبوه کنیسنا شدیم.


در طول مسیر از کنار درختان چوب زرد با برجک‌های دیده‌بانی روی آنها رد شدیم. که از شهر قدیمی کنیسنا در قرن 19 باقی مانده‌اند. شهری که نامش در زبان محلی مردمان کهوئی به معنای سرخس است. بالای سر ما، صدای جیغ پرندگان لئوری (نوعی پرنده موزخوار) شنیده می‌شد اما هرگز نتوانستیم یکی از این پرندگان زمردین زیبا را ببینیم.


 


کِنیسنا شهری ایده‌آل برای تعطیلات است. رستوران‌های متعدد در جاده اصلی، بازدیدکنندگان بومی و بین‌المللی را به صرف نهار، قهوه و قایق‌سواری در کنار دریاچه نیلگون دعوت می‌کنند. هتل ها و اقامتگاه‌های متعددی نیز در نزدیکی دریاچه بنا شده‌اند. مقصد ما جزیره تِسِن در میان دریاچه بود که با یک پل کوتاه به شهر متصل می‌شد.


با یک نهار دریایی به همران نوشیدنی محلی در کافه آیلند بوتیک هتل توربین تجدید قوا کردیم، بنای تاریخی هتل، در ابتدا به عنوان یک نیروگاه با استفاده از ضایعات صنایع الوارسازی برای تامین انرژی مورد نیاز توربین‌ها استفاده می‌شده است. بنای فعلی از سال 1939 به جا مانده و هنوز ابزارآلات آن دوران مثل: زنجیرها، قرقره‌ها و دیسک‌های آن دوران را در دل  نمای داخلی منحصربه‌فرد خود نگاه داشته است.


 


جزیره تِرسِن


ترسن در تور آفریقا، در واقع نه یک جزیره واحد، بلکه مجموعه‌ای از 19 جزیره کوچک است که با کانال‌های ساخته دست بشر از هم جدا شده‌اند. پل‌های معلق روی کانال‌ها رفت و آمد بین جزایر را تسهیل می‌کند. اکثر جزایر مسکونی و دور از دسترس هستند، اما جزیره اصلی به راحتی از شهر قابل دسترسی است. جزیره با چندین رستوران ساحلی، یک قنادی استثنایی، تعدادی بنگاه معاملات ملکی و البته توربین هتل، مکانی عالی برای گشت و گذار و استراحت است. برای هیجان بیشتر می‌توانید با یک دوچرخه کرایه‌ای جزیره را بگردید و یا با کایاک راهی ماجراجویی روی دریاچه شوید.


 


دوچرخه سواری در جستجوی دماغه‌ها


روز بعد برای یک روز دوچرخه‌سواری در جنگل آماده شدیم. تور دوچرخه ما را از جزیره اصلی به سمت حاشیه شرقی دریاچه و از آنجا به دماغه‌های مشهور کنیسنا برد. این پرتگاه‌ها دروازه ورودی دریاچه کنیسنا از اقیانوس هند هستند و به عنوان یکی از خطرناک‌ترین بنادر جهان شهرت بدی دارند. هر چند برای اکثر افراد، این دماغه صرفا یک منظره طبیعی از روی نیمکت، رستوران یا کنار ساحل است. کافه ایست هد با سالاد کرانچی و برگرهای لذیذ نمای خوبی به دماغه دارد، اما ما به کافه‌ای خلوت‌تر در جزیره کوچک لیژر، با 1.6 کیلومتر طول و ردیفی از پلاژهای مخصوص تعطیلات رفتیم.


 


قایق‌سواری در غروب


عصر با قایق‌‌های 10 ردیفی کوچک از میان کانال‌های باریک بین جزایر به سمت دریاچه حرکت کردیم. بنای این کانال‌ها یک مزیت طبیعی غیرمنتظره داشته و زیستگاهی مناسب برای گونه در معرض خطر انقراض اسب دریایی آفریقایی به وجود آورده‌اند. اما نگاه ما به زیباترین نماد کنیسنا بود، دو دماغه که دروازه‌ ورود به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شهرهای ساحلی آفریقای جنوبی بودند.


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.