جذاب ترین قطارهای جهان

ویژه - ۱۹ آبان ۱۳۹۷

همیشه حسی جادویی در درون قطار جاری است. در قطار می‌توانید با دیگران آشنا شوید و با موسیقی زنده چرخ‌های قطار غذا بخورید و با لالایی شبانه برخورد چرخ‌های قطار با خط آهن به خواب بروید. بخشی از این جادو در بیرون نهفته است. وقتی از پنجره به منظره دشت‌های وسیع، جاذبه های گردشگری، کوه‌های بلند و مردمانی که از مقابل چشمانتان می‌گذرند، نگاه می‌کنید. یک ماجراجویی، یک تجربه همیشه منحصربه‌فرد و نگاهی گذرا به قلب طبیعت.

این جادو شما را به کجا می‌برد؟ با این قسمت از مقالات نکست هالیدی همراه شوید تا برخی از برترین سفرهای خارق‌العاده با قطار را به شما معرفی کنیم.


 


قطار سریع‌السیر ری‌یونیفیکیشن (قطار اتحاد)، ویتنام


مسیر برخی قطارها از میان شهرهای تاریخی می‌گذرد؛ برخی دیگر از کنار ساحل رد می‌شوند؛ برخی قطارها تاریخچه شنیدنی دارند و یکی دو قطار به خاطر رنگ‌آمیزی خاص در زمان فعالیت در عکس‌ها و خاطرات باقی مانده‌اند. قطار سریع‌السیر، یونی‌فیکیشن اکسپرس یا قطار شمال – جنوب، همه اینها را یکجا دارد. یکی از محبوب‌ترین خط آهن‌های جنوب شرق آسیا، بیش از 1700 کیلومتر از هانوی در شمال تا هوچی مین سیتی در جنوب  طی می‌کند. هیچ روشی جذاب‌تر از این برای مسافرت بین کلان‌شهرهای دوقلوی تور ویتنام و لذت بردن از زیبایی‌های میان راه وجود ندارد.

ایستگاه اول – هوی چی مین سیتی

 ایستگاه پایانی – هانوی

 برنامه حرکت: روزانه

 مسافت: 1726 کیلومتر

 مدت زمان: دو روز


 


قطار زفیر کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا


برای غرق شدن در مناظر طبیعی آمریکای شمالی، هیچ راهی بهتر از سفر با قطار آمتراک زفیر کالیفرنیا نیست. این سفر کلاسیک سه روزه، حدود 4000 کیلومتر بین شیکاگو و سن‌فرانسیکو از میان چمن‌زارها، بیابان‌ها، کوه‌های راکی و سیرا نوادا عبور می‌کند. مناظر آنقدر چشم‌نواز هستند که نمی‌توانید چشم از آنها بردارید، به ویژه اگر از پنجره‌های کف تا سقف سالن قطار شاهد آنها باشید. اما اگر تنها برای 298 کیلومتر از میان پرچین‌های دنور تا گلنوود اسپرینگز زمان دارید، تجربه مشاهده مناظر طبیعت وحشی، بدون جاده نزدیک سرچشمه رودخانه کلرادو را از دست ندهید.

ایستگاه اول – شیکاگو

 ایستگاه پایانی – سن فرانسیسکو

 برنامه حرکت: روزانه

 مسافت: 3924 کیلومتر

 مدت زمان: 52 ساعت و 40 دقیقه


 


بایکال – آمور مین‌لاین، روسیه


این پرسش حتی عشاق سینه‌چاک قطار را نیز به تردید می‌ا‌ندازد، کدام خط آهن 4320 کیلومتر را از میان سرزمین وحشی سیبری طی می‌کند تا اقامتگاه‌های موقتی با دمای زیر 60 درجه سانتیگراد در زمستان را به هم متصل کند و زمانی به عنوان بزرگترین پروژه ساخت و ساز روسیه مطرح بوده است؟ ترانس – سیبریا؟ نه، بایکال – آمور مِین‌لاین که بیشتر به نام BAM شناخته می‌شوند. BAM برادر کوچک‌تر خط آهن مشهورتر در جنوب، تقریباً یک قرن پس از ترانس سایبریا ساخته شد. BAM بسیار سردتر، دورافتاده‌تر و با طبیعتی که وجب به وجب آن پر از مناظر بدیع و استثنایی است که به ندرت پای توریست‌هایی که با تور روسیه سفر می‌کنند به آنها رسیده است.

ایستگاه اول –تایشِت

 ایستگاه پایانی – سووتسکایا گاوان

 برنامه حرکت: روزانه

 مسافت: 4324 کیلومتر

 مدت زمان: چهار روز یا بیشتر


 


خط آهن دریاچه تیتی‌کاکا، پرو


سفر در آلتی‌پلانو از مسیر ساحلی دریاچه تی‌تی‌کاکا به قلب تپنده پایتخت سرزمین اینکاها از مسیر کوتاه ولی پرشکوه از میان قله‌های پربرف و دره‌های رویایی آنده می‌گذرد. مسافران حین استفاده از تفریحات و غذاهای خوب رستوران داخل قطار، می‌توانند از عرشه فضای باز قطار به تماشای دشت‌های پرو، کشاورزان لاما با کلاه‌های حصیری بنشینند و از میان روستاها و شهرهای دورافتاده بگذرند.

ایستگاه اول – پونو

 ایستگاه پایانی –  کوزکو

 برنامه حرکت: سه بار در هفته

 مسافت: 388 کیلومتر

 مدت زمان: 10 ساعت


 


اندیمشک – درود، ایران


یکی از ناشناخته‌ترین و در عین حال خاص‌ترین خطوط راه‌آهن که مانند کاروان جاده ابریشم از میان قلب کوهستانی ایران باستان می‌گذرد. این غول مهندسی درخشان از میان کوه‌های خاطره‌انگیز زاگرس، از کنار دره‌های پرآب و از تونل‌های عظیم در دل کوه‌های سربه فلک کشیده، پل‌های بلند روی دره‌ها و کنار آبشارها می‌گذرد. این خط آهن تا 1000 متر از فلات دشت خوزستان بالاتر می‌رود. مناظر در طول مسیر به اندازه میهمان‌نوازی مردمان ساکن آنها زیبا و افسانه‌ای هستند.

ایستگاه اول – اندیمشک

 ایستگاه پایانی – درود

 برنامه حرکت: هر روز

 مسافت: 209 کیلومتر

 مدت زمان: 5 تا 7 ساعت


 


بی‌جینگ (پکن) – لهاسا اکسپرس، چین


قطار Z21 در تور چین، برای وصل کردن پکن با معماری پیشرو و شگفتی‌های دوران امپراتوری به معابد رویایی و قصرهای باشکوه لهاسا، مسافرانش را از میان نورهای شهر نئونی چینی به سرزمینی می‌برد که زمانی تنها برای راهبان مگنتا شناخته‌شده بود. هوا در اینجا با بخورها و شمع‌های چربی گاومیش معطر شده است. قطار به سمت غرب ادامه مسیر می‌دهد تا پس از حدود 5000 متر صعود به بام دنیا، یعنی فلات تبت با چراگاه‌های گاومیش، پرچم‌های عبادت در دست باد، کوه‌های برفگیر و آسمان آبی بی‌انتها برسد.

ایستگاه اول – پکن

 ایستگاه پایانی – لهاسا

 برنامه حرکت: هر روز

 مسافت: 3750 کیلومتر

 مدت زمان: 40 ساعت


 


لندن به فورت‌ویلیام در واگن‌های کالدونیاسی، بریتانیا


از حومه شهر مرطوب و مرکز شهر شلوغ با بلوک‌های سیمانی کلاسیک لندن تا ارتفاعات خنک و پرمنظره اسکاتلند، سفری یک شبه روی خط راه آهن است. سفری با غذاها و نوشیدنی‌های داخل قطار و سفر به سرزمین شیرین خواب با صدای لالایی حرکت قطار روی ریل‌ها در کنار منظره زیبای قله‌های برافراشته گرانیتی. تنها نکته تاسف‌برانگیز ماجرا اینست که همه چیز در یک شب تمام می‌شود.

ایستگاه اول – لندن (ایوستون)

 ایستگاه پایانی – فورت ویلیام

 برنامه حرکت: هر روز

 مسافت: 819 کیلومتر

 مدت زمان: 13 ساعت و 30 دقیقه


 


برگنزبانان، نروژ


این قطار زیبا یکی از شگفتی‌های راه‌آهن قرن 19 است اما خارج از نروژ به سختی کسی با آن آشنایی دارد. در طول مسیر 6 ساعته و 460 کیلومتری مسافران با برگنزبانان می‌توانند طیفی متنوعی از زیبایی‌های طبیعی نروژ را ببینید: از تپه‌ها بالا بروید و از روی رودها، کنار کوه‌های بلند و یخچال‌های طبیعی عبور کنید. برگنزبانان خط اصلی به دل طبیعت نروژ است.

ایستگاه اول –اسلو

 ایستگاه پایانی – برگن

 برنامه حرکت: چهاربار در روز

 مسافت: 496 کیلومتر

 مدت زمان: 6  ساعت و 30 دقیقه


 


ترانز‌آلپاین، نیوزلند


در کمتر از 5 ساعت، یکی از رنگارنگ‌ترین و متنوع‌ترین سفرهای دنیا بین خرده اقلیم‌های متعدد جزیره جنوب نیوزلند را تجربه کنید. از کریست چرچ سوار ترانزآلپاین شوید و به سمت دشت‌های کانتربری بروید، از میان قله‌های برفگیر آلپ جنوبی بگذرید و پس از آنکه یک دل سیر طبیعت زیبا و دورافتاده حومه آلپ جنوبی را سیاحت کردید، از یک تونل هیجان‌انگیز از میان دریاچه‌ها، جریان‌های آبی و جنگل‌های بارانی ساحل غربی جزایر جنوبی بگذرید. از آنجا به بعد منظره‌های ساحلی خارق‌العاده و صحنه‌های بدیع بیشتری از طبیعت آلپ در انتظار شماست.

ایستگاه اول – کریست چرچ

 ایستگاه پایانی – گِری‌موث

 برنامه حرکت: هر روز

 مسافت: 223 کیلومتر

 مدت زمان: 4 ساعت و 30 دقیقه


 


خط آهن تازارا، تانزانیا و زامبیا


در کشوری که حرکت همه چیز روند کندی دارد، چندان عجیب به نظر نمی‌رسد که سفر 46 ساعتی و 1860 کیلومتری از شهر بندری تانزانیا به نیوکاپیری امپوشی در زامبیا اغلب با تاخیر به مقصد برسد. به علاوه در قطارهای اندکی در دنیا این شانس را دارید که از روی صندلی خود در قطار شاهد یک بازی بزرگ باشید. اما تازارا (سازمان خط آهن تانزانیا و زامبیا) دقیقاً همین کار را می‌کند؛ برای بسیاری مناظر زیبای طبیعی و حیات‌وحش دیدنی دو کشور آنقدر جاذبه ندارند که دو روز تمام تماشای زندگی روزمره، همهمه و شلوغی که با توقف قطار ایجاد می‌شود جذاب است.

ایستگاه اول – دارالسلام

 ایستگاه پایانی – کاپیری امپوشی

 برنامه حرکت: دو بار در هفته

 مسافت: 1860 کیلومتر

 مدت زمان: 46 ساعت


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.