جاذبه گردشگری بی نظیر روسیه: حیات وحش سیبری

ویژه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۷

سیبری بزرگترین ذخیره‌گاه طبیعی جهان است. جنگل‌­های سیبری بیش از 25 درصد درختان جهان را در خود جای داده‌­اند و میزبان تعداد زیادی از جانوران بومی مناطق سردسیر هستند. سیبری یک منطقه بسیار زیبا و با یک محیط طبیعی بکر است که در آن تعدادی از نادرترین جانوران کره زمین به زندگی مشغول هستند. همین موضوع باعث شده است که این طبیعت زیبا و جانوران منحصربه‌فردی که بومی این مناطق هستند به یک جاذبه گردشگری منحصر‌به‌فرد برای تور کشور روسیه تبدیل شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی 7 جانور بومی سیبری بپردازیم که نظیر آنها را به دشواری می‌­توانید در جاهای دیگری از جهان بیابید. تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.1. گرگ خاکستری (Grey Wolf)


گرگ خاکستری نام خود را از رنگ پوست خود گرفته است. گرگ خاکستری بزرگترین گونه‌­ای از رده گرگ­­‌ها و بومی مناطق شمالی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است. این حیوان یک جانور باهوش و اجتماعی است که برای تهیه غذا به صورت گروهی به شکار می­‌رود. به سبب نوع ماهیت رفتاری این جانور در حین شکار آنها می­‌توانند حیواناتی که از نظر اندازه از گرگ­‌های خاکستری بزرگتر هستند را شکار کنند. در منطقه سیبری تنها تهدیدی که متوجه حیات گرگ­‌های خاکستری است از طرف انسان و یک شکارچی قدرتمندتر به نام ببر سیبری می­‌باشد.2. ببر سیبری (Siberian Tiger)


این جانور حیرت‌انگیز و در معرض خطر انقراض ببر سیبری نام دارد. متاسفانه برآوردهای علمی از آن حکایت دارد که از این جانور بسیار زیبا و بومی ناحیه سیبری کمتر از 500 قلاده به جا مانده است و به همین علت در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. ببر سیبری به نام ببر آمور نیز مشهور است. این جانوران اجتماعی در تعدادی از نواحی بسیار دور افتاده جنوب شرق جنگل­‌های سیبری زندگی می‌کند. در دهه 1940 میلادی به سبب شکار بی‌رویه این جانور توسط انسان­‌ها، تعداد ببرهای سیبری به کمتر از 40 قلاده رسید. دولت روسیه در آن زمان اولین حکومتی بود که قانونی را برای حفاظت کامل از گونه‌­های جانوری وضع کرد و به این ترتیب مانع از انقراض این جانور زیبا و کمیاب شد. طول ببرهای سیبری بالغ به بیش از 3 متر می­‌رسد. وزن این جانور پر ابهت و نادر به بیش از 300 کیلوگرم می­‌رسد. مهم‌­ترین تهدیدی که ببر سیبری با آن مواجه است تاثیر مخرب انسان بر محیط زیست می‌باشد. چرا که به علت تجارت غیر قانونی چوب در جنگل­‌های سیبری، پوشش گیاهی این منطقه در معرض نابودی است. همین مسئله باعث آن شده است که چرخه غذایی در سیبری آسیب ببیند و این جانور برای پیدا کردن شکار و غذا با مشکل مواجه شود.3. ولوورین (Wolverine)


نام این جانور را با شخصیت هیو جکمن در مجموعه فیلم­‌های افراد ایکس اشتباه نگیرید. ولوورین سیبری گونه‌­ای نادر از گربه­‌سانان سیبری است که شاید شانس آن را داشته باشید که در تور روسیه خود آن را ببینید. این جانور قدرتمند را به راحتی می‌­توانید به سبب پوزه بلندی که از آن برخوردار است شناسایی کنید. وولورین برای تامین غذای خود به تعقیب رد پای گرگ­‌ها، سیاهگوش و سایر جنوران شکارچی می‌­پردازد و امیدوارانه منتظر آن می­‌ماند تا ته مانده شکار این جانوران را به عنوان غذای خود تصاحب کند. البته این جانور نادر در مواقع لزوم قدرت جنگندگی بالایی دارد و به شکار جانوران مختلف نیز می­‌پردازد. این جانور البته گاهی نیز به لطف پوزه قدرتمندی که در اختیار دارد می­‌تواند به شکار حیواناتی که از او بزرگتر هستند نیز بپردازد. این جانور دارای دندان­‌های تیز و قدرتمندی است که به راحتی می­‌توانند به اجزای بدن موجوداتی که بدن آنها کاملا یخ زده است رسوخ کنند.4. هاسکی سیبری (Siberian Husky)


هر چند بسیاری از افراد سگ هاسکی سیبری را یک حیوان وحشی قلمداد نمی‌­کنند، اما بدون شک سگ هاسکی سیبری یکی از گونه­‌های بومی این منطقه است. این جانور برای اولین بار توسط مردم چوکچی که در بخشی از ناحیه سیبری زندگی می‌­کنند اهلی شد و به عنوان یک سگ نگهبان، شکاری و برای سورتمه رانی مورد استفاده قرار گرفت. هاسکی سیبری دارای یک پوشش بسیار مناسب است که می‌­تواند این جانور را حتی در برابر دمای منفی 60 درجه سانتیگراد نیز حفاظت کند. هاسکی سیبری یک جانور اجتماعی و با رفتاری دوستانه است که قابلیت زندگی انفرادی را نیز دارد. امروزه هاسکی سیبری یکی از پر طرفدارترین گونه­‌های سگ در سراسر جهان است.5. خرس قهوه‌­ای (Brown Bear)


در کشور روسیه و در مناطق اوراسیا و شرق سیبری 9 گونه مختلف از خرس­‌های قهوه‌­ای زندگی می­‌کنند. در حقیقت، بزرگترین جمعیت از خرس‌­های قهوه‌­ای اوراسیا در ناحیه اورال سیبری زندگی می­‌کنند. این خرس سمبل کشور روسیه و اتحاد جماهیر شوروی سابق است. از قرن شانزدهم میلادی به این سو در ادبیات، هنر و سیاست روسیه بارها از نام، نماد و شکل خرس قهوه‌­ای به عنوان نماد کشور استفاده شده است. در المپیک 1980 مسکو، تصویری از یک خرس قهوه­ای به نام میشا که توسط یک طراح کتاب کودکان به نام ویکتور چیژیکوف طراحی شده بود به عنوان نماد استفاده شد. اما برای مسابقات جام جهانی فوتبال 2018 میلادی طی مسابقه‌­ای که برای طراحی نماد جام جهانی برگزار شد تصویر نیکا، یک خرس قطبی یتیم، به عنوان نماد انتخاب شد.6. سنجاب سیبری (Siberian Chipmunk)


این جانور علیرغم دندان‌­های بسیار تیزی که از آن برخوردار است نمی‌­تواند هیچ جانور دیگری را بکشد. سنجاب سیبری تنها گونه از سنجاب مناطق سردسیری است که در خارج از آمریکای شمالی زندگی می­‌کند. این جانور طولش حداکثر به 25 سانتیمتر می‌­رسد و تنها بین 2 تا 5 سال عمر می‌کند. نکته جالب توجه در مورد سنجاب سیبری آن است که این جانور از معدود پستاندارانی است که از نظر رفتاری و ظاهری تفاوت چندانی میان جنس نر و ماده آن وجود ندارد. از دیگر ویژگی‌های این جانور کنجاوی آن است.7. آهوی ختن (Musk Deer)


جنس نر آهوی ختن را به راحتی می­‌توانید از روی یک جفت دندان بلند و آج مانندی که دارد تشخیص دهید. آنها از این دندان­‌های بلند تنها در فصل جفت­گیری برای مبارزه نرهای رقیب استفاده می­‌کنند. همین دندان­­‌های عجیب موجب آن شده است که آهوی ختن سیبری به سبب شکار بی‌رویه و غیرقانونی در معرض خطر قرار گیرد. نکته جالب در مورد این آهوی ختن آن است که در بخشی از نقاط جهان به سبب دیدگاه‌­های خرافی از اجزای بدن این جانور در خوددرمانی‌­های قبایل و گروه­ای سنتی استفاده می‌­شود. همین نکته باعث آن شده است که یک تجارت غیر قانونی برای اجزای بدن آهوی ختن به وجود آید و هر روزه تعدادی از آنها توسط شکارچیان غیر قانونی کشته شوند.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.