تاکسی و توک توک در پوکت

ویژه - ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

تاکسی‌ها و توک‌توک‌ها چطور در پوکت کار می‌کنند؟
 
تاکسی‌ها و توک توک‌ها یکی از رایج‌ترین روش‌های رفت و آمد در تور پوکت هستند، که شما را مستقیم به مقصدتان می رسانند. هزینه تاکسی‌ها و توک ‌توک‌ها از اتوبوس و تاکسی‌های موتوری بیشتر است اما بسیار سریع‌تر از اتوبوس و راحت‌تر از تاکسی‌های موتوری هستند. طبعاً بازار آنها از کرایه خودروی شخصی و رانندگی نیز گرم‌تر است.


 


تاکسی‌های تاکسیمتردار


بر خلاف تور بانکوک، تاکسی‌های تاکسیمتردار در پوکت به سختی یافت می‌شوند. اگر برای گرفتن یک تاکسی تاکسیمتردار (کَب) کنار جاده بایستید، احتمالاً زمان زیادی معطل خواهید شد. تاکسی مورد نظر شبیه تاکسی‌های تاکسیمتردار در دیگر نقاط دنیا به رنگ روشن هستند و علامت «TAXI METER» روی سقف آنها نصب شده است.
بعد از سوار شدن باید توضیح بدهید که مقصدتان کجاست. اغلب رانندگان به زبان انگلیسی مسلط هستند و به راحتی مسیر جاذبه های گردشگری اصلی و اقامتگاه‌های مشهور را پیدا می‌کنند، اما برای هتلهای کوچکتر شاید ناگزیر شوید که نشانی یا اسم خیابان را بدهید. حتماً بخواهید که تاکسی‌متر را روشن کنند. کرایه پایه و دو کیلومتر اول 50 بات است و 7 بات به ازای هر کیلومتر به آن اضافه می‌شود.
برخی تاکسی‌های متعلق به شرکت‌های خصوصی از تاکسی‌متر استفاده نمی‌کنند و به جای آن یک نرخ ثابت دارند. شاید بتوانید با چانه زدن کمی تخفیف بگیرید اما باز هم احتمالاً باید کرایه بیشتری نسبت به تاکسی‌ها تاکسی‌متردار بپردازید. معمولاً این مسئله به خاطر کیفیت بسیار بالاتر خودروهاست. برخی رانندگان تاکسی‌متردار نیز، به ویژه در مسیرهای طولانی، قیمت ثابت مطالبه می‌‌کنند.
اگر از فرودگاه قصد رفتن به شهر را دارید، می‌توانید از لیموزین‌های فرودگاه (که از سیستم‌ قیمت ثابت استفاده می‌کنند) یا تاکسی‌های تاکسیمتردار (که 100 بات بیشتر از قیمت تاکسیمتر دریافت می‌کنند) استفاده کنید. به خاطر داشته باشید اغلب تاکسی‌های فرودگاهی در نزدیک دفتر یک تور توقف می‌کنند تا شما را ترغیب کنند یک تور بخرید یا ادعا می‌کنند که هتل مورد نظرتان جا ندارد. این کار با وجود غیرقانونی بودن بسیار رایج است. فقط تحمل کنید و اگر نمی‌خواهید چیزی نخرید.


 


اپلیکیشن موبایلی گراب تاکسی


گراب‌تاکسی (GRAB TAXI) یکی از رایج‌ترین ابزارهای گرفتن تاکسی تاکسی‌متردار در تور تایلند است. همانند دیگر اپلیکیشن‌های مشابه در نقاط دیگر جهان، خودرو به مکانی که در آن قرار دارید می‌آید. به راحتی محل مورد نظر برای سوار شدن و مقصد خود را در اپلیکیشن ثبت کنید و تاکسی‌های تاکسی‌متردار نزدیک به شما پاسخ می‌دهند، معمولا خودروی نزدیک‌تر برنده می‌شود. سپس راننده با شما تماس می‌گیرد تا محل سوار کردن شما را تائید کند. شما می‌توانید خودرو را روی اپلیکیشن تعقیب کنید.
وقتی سوار شدید، همه چیز مانند تاکسی‌های عادی خواهد بود. اپلیکیشن حدود نرخ کرایه را از پیش به شما اعلام می‌کند که اغلب درست است اما نرخ کرایه نهایی را تاکسی‌متر تعیین می‌کند. مزیت اصلی این روش امکان انتخاب دقیق مقصد است که شما را از نشانی دادن به راننده بی‌نیاز می‌کند.
با گراب‌تاکسی می‌توانید لیموزین یا خودروهای شاسی‌بلند SUV را نیز سفارش دهید که یک گزینه عالی برای کسانی هستند که همراهان یا بار زیادی دارند. تا به امروز، گراب‌تاکسی تنها اپلیکیشن از این دست است که با خودروهای خوب در پوکت کار می‌کند و سرتاسر جزیره را تحت پوشش خود دارد.
در فصل توریستی 15/2014 اوبر برای مدت کوتاهی وارد پوکت شد اما در آپریل 2015 فعالیت خود را متوقف کرد. شاید در آینده دوباره اوبر به جزیره بازگردد.


 


توک توک‌ها


توک توک‌های پوکت سه چرخه‌های رایج در بانکوک و دیگر نقاط کشور نیستند. این وسیله نقلیه مشهور در زمین‌های تپه‌ای پوکت چندان کاربردی ندارد! به جای آنها مینی‌تراک‌های بهینه‌سازی شده با رنگ‌های روشن قرمز و زرد را خواهید دید. تعدادی از آن‌ها به سیستم‌های صوتی و رقص نور مجهز هستند.
توک‌توک‌ها رایج‌ترین وسیله نقلیه عمومی در جزیره هستند. در کنار خیابان‌های مختلف می‌توانید ده‌ها عدد از آنها را ببینید که در انتظار مسافر پارک کرده‌اند. متاسفانه، توک‌ توک‌ها به گران بودن مشهور هستند، به طوریکه یک سفر کوتاه از میان شهر 100 بات هزینه بر می‌دارد. توک توک‌ها همانند تاکسی‌های خصوصی و لیموزین‌ها نرخ ثابت دارند. مقصد خود را به راننده بگویید و پیش از سوار شدن سر کرایه با راننده توافق کنید. مطمئن شوید که نرخ توافقی به ازای هر فرد است یا تمام گروه.
با وجود اینکه مسافرت در داخل شهر با توک توک‌ها بسیار رایج است، سفر‌های بین‌شهری با آنها چندان راحت نیست. به علاوه کرایه چنین سفری معمولاً بسیار بالا و تا حدود دوبرابر بیش از سفر مشابه با تاکسی تاکسی‌متردار است.


   • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.