بهشت منجمان ایران کجاست؟

ویژه - ۲۴ اسفند ۱۳۹۵

شهرستان سرایان در شمال‌غربی استان خراسان جنوبی واقع شده است. شهرستان سرایان از غرب همسایه شهرستان فردوس، از شمال با بخش کاخک شهرستان گناباد، از شرق با بخش سده شهرستان قائنات، از جنوب و جنوب‌شرق با بخش خوسف شهرستان بیرجند و از جنوب‌غربی با بخش دیهوک شهرستان طبس است.این شهرستان تا اردیبهشت 1383 جزء بخش‌های سه‌گانه شهرستان فردوس بود که در این سال به صورت شهرستان مستقل درآمد و به استان خراسان جنوبی ملحق شد. این شهر در 160 کیلومتری مرکز استان یعنی شهر بیرجند و در دشتی هموار در حاشیه کویر و در دامنه جنوب‌غربی رشته کوه زابری معروف به شتران قرار دارد.


آب‌وهوای این شهرستان نسبتا معتدل و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های خشک می‌باشد.مهمترین جاذبه گردشگری شهرستان سرایان کویر زیبا و بکر آن است که هر ساله منجمان زیادی از نقاط مختلف کشور را جهت رصد ستارگان به خود جذب می‌کند، از این رو کویر و رصدگاه سه قلعه را با عنوان بهشت منجمان نیز یاد می‌کنند. کویر سه قلعه دارای کمپ‌های اقامتی مختلف با امکانات مختلف می‌باشد که هر کس به فراخور آن می‌تواند از آنها استفاده کند.مسئول میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سرایان، محمد عرب، درباره سرایان می‌گوید: با توجه به اینکه این منطقه در کمتر از 25 روز در سال دارای آسمانی ابری و پرستاره است و حدق در آن در بعضی از شب‌ها به 7.2 هم می‌رسد (تاریکترین نقاط زمین دارای حدق در 7.5 است) و از این حیث یکی از تاریکترین نقاط سیاره زمین است.وی افزود: جغرافیای سه قلعه به گونه‌ای است که در مسیر جریان گرد و غبار محلی قرار ندارد و افق دید باز، حدود صفر درجه در محل رصدگاه، امنیت بالای منطقه، دارا بودن جاذبه‌های کویری زیبا و استثنایی در حاشیه رصدگاه شامل تپه‌های ماسه روان (تپه ماهور)، دریاچه نمک، دق (زمینی کاملا صاف و سفت که دارای هیچگونه پوشش گیاهی نیست) این منطقه را به عنوان جاذبه‌ای دیدنی و منحصر در منطقه معرفی می‌کند.


دریاچه فصلی دق چاه طالب که پس از بارندگی‌های فصلی پرآب می‌گردد، خود به تنهایی برای سفر به سرایان و سه قلعه کافی است.از دیگر مکان‌های دیدنی شهرستان سرایان می‌توان به غار بزرگ و زیبای بتون اشاره کرد که ناشناخته مانده است. غار بتون در 12 کیلومتری شمال شهر سرایان واقع شده است. همچنین کاروان‌سرای زیبا، بادگیرها و حوض‌انبارهای قدیمی از جاذبه‌های این شهر به شمار می‌روند. بزرگ‌ترین کوه خراسان نیز به نام سیاه کوه که به بام خراسان نیز معروف است در این شهرستان قرار گرفته است. از دیگر اماکن تاریخی شهرستان سرایان می‌توان به مسجد صاحب‌الزمان (عج) در روستای دوحصاران اشاره کرد که با همان معماری قدیمی تاکنون باقیمانده است.


NextHoliday.ir مرجع تور | تور ترکیه | تور استانبول | تور مالزی  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر