بهترین نقاط برای غواصی در قبرس

ویژه - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

اگر به دنیای زیر دریا و غواصی علاقمند هستید با تور قبرس سفر کنید. فصل غواصی در قبرس با دمای آب مطبوع 25 درجه، حتی در اکتبر، طولانی‌تر از نقاط دیگر پیرامون قبرس است. آب شفاف دریا، که برای غواصی مزیتی مهم محسوب می‌شود نیز در قبرس موجود است. دید کامل حتی تا عمق 30 متری و بیشتر از آن در آب‌های قبرس عادی است و دریا معمولاً آرام است.


 


رودخانه سفید


رودخانه سفید در جنوب شرق شهر باستانی پافوس محلی ایده‌آل برای تازه‌کارهاست. غواص‌های مبتدی در عمق 11 متری با جهانی از دره‌های زیر آبی رنگارنگ مواجه می‌‌شوند و با غواصی در آنها می توانند لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌های دامزل در میان تپه‌های مرجانی، گروپر و اختاپوس را از نزدیک ببینند.


 


پروتاراس


در انتهای شرقی جزیره، در نزدیکی اقامت‌گاه ایاناپا، پروتاراس خانه تپه‌های مرجانی رنگارنگ و همینطور غارهای زیرآبی زیبا است که سکونتگاه  اختاپوس‌ها، خرچنگ‌ها و ده‌پایان هستند.


 


بندر لارناکا


در ژوئن 1980، خارج از بندر لارناکا کشتی RS Zenobia غرق شد. بخش عمده این کشتی 585 فوتی و اتاق‌های آن را می‌توان دید. این بندر یکی از نقاط محبوب برای غواصانی است که با تور قبرس سفر می‌کنند و به دنبال کشتی شکسته‌ها می‌گردند و به اندازه کافی حرفه‌ای هستند که بتوانند در آب‌های بندر لارناکا غواصی کنند.


  


دیوار جرج


خارج از دماغه آکاماس، این دیوار قدیمی در  بستر دریا، حدود 30.48 متر (100 فوت) پائین‌تر از سطح آب قرار دارد. دیوار جرج با حیات دریایی رنگارنگ در اطراف آن و یک میدان دید مناسب و شفاف، محلی مناسب برای غواصان مبتدی و حرفه‌ای است.


 


تپه‌های دریایی جوبیله


تپه‌های جوبیله نه برای حیات دریایی متنوع و نه برای آب شفاف و میدان دید خوب تا عمق 30.48 متری (برای حرفه‌ای‌ها)، که به خاطر لاشه هواپیمایی قدیمی معروف است که در بستر دریا به خواب ابدی رفته است. جالب اینکه کسی تاریخ دقیق سقوط آن را نیز نمی‌داند.


 


جزیره ماناژین


جزیره ماناژین یکی از جاذبه های گردشگری قبرس است. جزیره‌ای کوچک نزدیک به شهر پافوس با بستری سنگی و مسیرهای شنای متعدد. هنوز در میان این صخره‌ها می‌توان آثاری بازمانده از تمدن‌های باستانی یافت. عکاسان زیر آب خیلی به این منطقه علاقه دارند زیرا ترکیب صخره‌های زیر آبی و ماهی‌ها مناظری بدیع برای عکاسی شکل می‌دهند.


 


جزیره جرج


در کنار شبه‌جزیره آکاماس، نزدیک به شهر پافوس، حیات دریایی متنوع، صخره‌های زیبا، دیوارها، آثار قدیمی، غارهای متعدد و برآمدگی‌های سنگی و مرجانی زیبا، جزیره جرج را تبدیل به یک بهشت برای غواصان کرده است. این بهشت با آب‌های کم‌عمق 30 فوتی (9.144 متر) برای غواصان مبتدی نیز بسیار مناسب است.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.