بهترین نقاط برای غواصی در آسیا

ویژه - ۴ مهر ۱۳۹۷

آسیا با هزاران جزیره گرمسیری و 75 درصد گونه‌های مرجانی جهان، بهشت غواصان است. نقاط متعدد و جاذبه های گردشگری فراوانی در این قاره مشتاقان غواصی از سرتاسر جهان را به خود جلب می‌کند.  همین نکته باعث می‌شود تا یافتن بهترین سایت‌ها اندکی دشوار شود. یازده منطقه غواصی زیر با تنوع حیات دریایی بالا، از گونه‌های نادر کوسه گرفته تا دسته‌های ماهی‌های رنگارنگ، بهترین‌های آسیا هستند.


 


1) تیومان (Tioman)، مالزی


تیومان یک جزیره در تور مالزی در میان مثلث مرجانی، با تنوع زیستی کم‌نظیر، در نقطه تلاقی اقیانوس هند و اقیانوس آرام قرار دارد. صخره مرجانی تایگر یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های غواصی جهان است. با لایه‌های زیر آبی از 10 تا 24 متر ارتفاع، تایگر ریف لباسی از اسفنج‌ها و ساکنان صخره‌های نرم و سخت مرجانی بر تن دارد. این منطقه خانه هزاران ماهی از گونه‌های مختلف مانند اسنپرها، ماهی‌های فوزیلیور، خفاش‌ماهی‌ها، باراکودا، کوسه‌های باله سیاه، ماهی‌های جک و ماهی تن است. جریان‌های آبی در صخره مرجانی قوی است و می‌توانید گه‌گاه کوسه‌های نورس، سفره ماهی عقاب و کوسه وال نیز ببینید.


 


2) جزایر فی فی (Phi Phi)، تایلند


جزایر فی فی بین پوکت و ساحل غربی جزیره اصلی تایلند کُه بیدا نوک و کُه بیدا نای، رنگارنگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین سایت‌های غواصی در تور تایلند هستند. هر دو سایت تحت حفاظت پارک ملی دریایی جزایر فی فی قرار دارند و مملو از دیواره‌های پوشیده از مرجان، باغ‌های مرجانی زیبا و انواع مختلف گونه‌های دریایی هستند. بخش‌های کم‌عمق‌تر سایت برای اسنورکلینگ (غواصی با لوله) نیز مناسب است. احتمالاً با کوسه‌های باله سیاه، مارماهی‌، لاک‌پشت، اختاپوس، عقرب ماهی، شیر ماهی، مارها، خرچنگ‌ها، اسب‌های دریایی و لوله ماهی‌ها روبه‌رو شوید.


 


3) پوکت (Phuket)، تایلند


دو سایت غواصی دیگر به نام‌های شارک پوینت و ریچیلیو راک در دریای آندامان و مجاورت جزیره پوکت قرار دارند. ریچیلیو راک، یک صخره به شکل نعل اسب در شمال غرب جزیره است که خانه مرجان‌های نرم، شقایق‌های دریایی، اسفنج‌های بشکه‌ای، بادبزن‌های دریایی، گونه‌های کوچکتر مانند میگوی هارلیکوئین و لوله‌ماهی‌های گوست است که در شکاف‌های صخره‌ها زندگی می‌کنند. در اطراف صخره نیز می‌توانید دسته‌های ماهی مانند اسنپر، باراکودا، سفره‌ماهی مانتا و حتی نهنگ کوسه‌های در حال گذر را ببینید.


شارک پوینت، همان‌طور که از نامش پیداست سایت غواصی دشوارتری در تور پوکت است. زیر نوک صخره که از آب بیرون زده است، یک صخره مرجانی با انواع مرجان‌های نرم و سخت قرار دارد که می‌توانید پلنگ کوسه، کوسه‌های مرجانی و  ماهی‌های گرمسیری مانند مورای، اسنپر، عقرب ماهی، ماهی کاتل و مرکب‌ماهی را در اطراف آن ببینید.


 


4) پوندیچری (Pondicherry)، هند


صخره تمپل در خلیج بنگال، در مجاورت ساحل پوندیچری، یکی از جذاب‌ترین صخره‌های مرجانی مصنوعی تور هند و جهان است. این صخره مرجانی مصنوعی که از مواد کاملاً بازیافتی مانند سیمان، سنگ، درخت، برگ و میله‌های آهنی ساخته شده، خانه بیش از صد گونه از قبیل گروپرهای عظیم و قورباغه ماهی زرد است.


دیوار مرجانی آراویند در پوندیچری یکی دیگر از سایت‌های محبوب غواصی دریفت (غواصی با موج) با گونه‌های متنوع مرجانی، شیرماهی، گروپر، شاه‌ماهی، مارماهی، طوطی ماهی، مارهای دریایی و تریگرماهی است. اگر خوش‌شانس باشید ممکن است با کوسه‌وال‌ها، سفره‌ماهی‌های مانتاس، لاک‌پشت‌ها و حتی دلفین‌ها روبه‌رو شوید.


 


5) کُه تانگ، کامبوج


کُه تانگ یک جزیره مسکونی در خلیج تایلند و با چهار تا پنج ساعت فاصله با ساحل شهر کامبوجی سیهانوک‌ویل است. این منطقه سایت‌های غواصی متعددی مانند صخره مرجانی اکسپلوژن، تری بیرز (سه خرس) و استینگ رِی آلِی دارد. صخره مرجانی اکسپلوژن محل زندگی مرجان‌های استاگ‌هورن و گروه‌های ماهی‌های نابالغ، گروپرها، سفره‌ماهی‌ها، تریگرماهی و دیگر گونه‌های گرمسیری است.


تری بیرز مجموعه‌ای از غارها با صخره‌های مرجانی رنگ روشن و محل زندگی خفاش‌ماهی، ماهی‌های جاکز، باراکودا است.


استینگ رِی آلِی یک سایت صخره‌ای پر از سفره‌ماهی‌های استینگ، اختاپوس، عقرب‌ماهی، کاتل ماهی و گونه‌های مختلف خرچنگ است.


 


6) کومودو (Komodo)، اندونزی


جزیره کومودو، خانه اژدهای کومودوی معروف، بزرگترین مارمولک جهان است. به علاوه جزیره با 50 سایت غواصی عمیق محل زندگی سفره‌ماهی‌های مانتا، ایگل، کوسه‌ها، دلفین‌ها، مارماهی، لاک‌پشت و گونه نادر اختاپوس حلقه‌آبی است. همچنین کومودو رنگین‌کمانی از مرجان‌های متعدد دارد. کانیبال راک در جنوب پارک ملی کومودو خانه نرم‌تنانی مثل قورباغه ماهی، اختاپوس، اسب‌های دریایی پیگمی و عقرب ماهی‌هاست که یکی از سایت‌های محبوب کومودو در تور اندونزی است.


 


7) راجا آمپات (Raja Ampat)، اندونزی


راجا آمپات، اندونزی یک مجمع‌الجزایر با بیش از 1500 جزیره کوچک است. این مجمع‌الجزایر با بیش از 537 گونه مرجانی و 1074 گونه ثبت شده ماهی، بالاترین تنوع زیستی ثبت شده در جهان را داراست. صخره کاتدرال، در جزیره بوو، یکی از سایت‌های اصلی است که از دو شکاف در یک صخره آهکی تشکیل شده است. این شکاف‌ها در طول زمان و بر اثر فرسایش با جریان‌های آبی قوی به وجود آمده‌اند. در این شکاف‌ها صخره‌های مرجانی خیره‌کننده‌ای با مرجان‌های نرم و سخت که روی هم رشد کرده‌اند وجود دارد. فوزیلیرهای آبی براق، خفاش ماهی، اسنپرهای زرد و ماهی تک شاخ از گونه‌هایی هستند که در سفر با تور بالی در این منطقه مشاهده خواهید کرد.


 


8)موناد شوال، فیلیپین


موناد شوال در نزدیکی جزیره مالاپاسکوئا یکی از معدود نقاط جهان است که می‌توان کوسه دم‌دراز (ترشر) را در آن مشاهده کرد. این سایت یک جزیره زیرآبی در عمق 16 تا 32 متری با بیش از 200 متر عمق در کناره‌هاست. کوسه‌ها در عمق بالا شکار می‌کنند اما صبح‌های زود می‌توان آنها را در موناد شوال مشاهده کرد که مشغول تمیز کردن خود هستند. از دیگر گونه‌های دریایی که در این محل یافت می‌شوند، می‌توان به سفره‌ماهی‌های مانتای غول‌پیکر، سفره‌ماهی شیطان، سفره‌ماهی عقابی، شیپورماهی، باراکودا، ماهی تن، لوله‌ماهی، ماهی تک شاخ، مرکب ماهی، اختاپوس و انواع مختلف مارماهی‌های رنگی (مورای) و گونه‌های دیگر کوسه مانند کوسه کله‌چکشی و دم سفید اشاره کرد.


 


9) صخره مرجانی توباتاها (Tubbataha Reef)، فیلیپین


پارک ملی توباتاها ریف در تور فیلیپین با 374 گونه مرجانی و 600 گونه ماهی، 11 گونه کوسه و 13 گونه دلفین و وال در میان دریای سولو قرار دارد. مرجان‌ها روی مجموعه آتش‌فشانی خاموش کاگایان ریج قرار دارند و سایت غواصی تنها چند ماه در سال قابل دسترسی است. کوسه‌های مرجانی دم سفید، همینطور سفره‌ماهی مانترا، دسته‌های ماهی جاکز، ماهی تن، باراکودا و کوسه وال‌ها در اینجا به وفور مشاهده می‌شوند. این صخره‌های مرجانی محل لانه‌سازی لاک‌پشت سبز دریایی و لاک‌پشت‌ پوزه عقابی (هاوک‌بیل) نیز هستند. یونسکو پارک ملی توباتاها ریف را از سال 1993 در فهرست میراث جهانی ثبت کرد و این سایت غواصی برجسته آسیا در سال 2008 نامزد یکی از هفت شگفتی طبیعی در جهان شد. 


 


10) نها ترانگ (Nha Trang)، ویتنام


این شهر ساحلی ویتنامی به خاطر سواحل و سایت‌های غواصی شهرت دارد و یکی از زیباترین خلیج‌های جهان نیز محسوب می‌شود. مادونا راک و مورای بیچ دو سایت برتر نها ترانگ با دنیایی رنگارنگ از گونه‌های مرجانی مختلف و حیات دریایی است.


مادونا راک با غارهای متعدد در عمق 25 متری، میزبان گونه‌های مختلفی از قبیل انواع مارماهی، شیر ماهی، عقرب ماهی و گونه‌های مختلف مرجانی است.


سایت مورای بیچ با حدود 18 متر عمق به واسطه غار مورای شهرت دارد، جایی که می‌توانید لوله ماهی، دلقک‌ماهی، غورباقه ماهی سیاه، تیغ‌ماهی و عقرب ماهی شیطان را ببینید.


 


11)  آبسنگ آری، مالدیو


آری یک آب‌سنگ طبیعی در اقیانوس هند است. 105 جزیره کوچک‌ در این حلقه دارای بهترین سایت‌های غواصی مالدیو هستند. بروکن راک، یکی از مشهورترین این سایت‌ها، از یک دره زیرآبی تشکیل شده که سایت غواصی را به دو قسمت تقسیم می‌کند و به خاطر تالار مرجانی خود که محل زندگی شقایق‌های دریایی، لاک‌پشت‌ها، عقرب‌ماهی‌ها و زمرد‌ماهی ناپلئونی است، شهرت دارد.


مادیوارو، یکی دیگر از سایت‌های محبوب آب‌سنگ آری، اقامتگاه سفره‌ماهی‌های مانترا است و مایا تیلا سایت محبوب سوم، بخشی از منطقه حفاظت شده دریایی با صخره‌های مرجانی چند لایه است که از عمق شش متر آغاز می‌شوند.


   •   استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.