بهترین موزه‌ها و گالری‌های هنر معاصر ایروان

ویژه - ۶ آبان ۱۳۹۷

تاریخ طولانی و پیشینه فرهنگی غنی ارمنستان موجب الهام بسیاری از هنرمندان معاصر این کشور شده است. به همین علت می­‌توان گفت که هنر معاصر گرجستان از غنا و کیفیت بالایی برخوردار است. اگر در زمره گردشگران فرهنگی قرار می­‌گیرید به نظر ما باید سری به موزه‌­ها و گالری­‌های هنر معاصر ارمنستان بزنید و از آثار و آفریده‌­های این هنرمندان دیدن کنید. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی تعدادی از این جاذبه ­های گردشگری شهر ایروان بپردازیم تا شما در تور ارمنستان از آنها دیدن کنید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.1. گالری هنر آرامی (Arame Art Gallery)


گالری هنر آرامی در سال 2003 میلادی توسط آرام سرگیسان بنیاد نهاده شد. این مجموعه‌دار هنری ارمنستانی دامنه فعالیت این گالری را توسعه داد و شعبه دیگری از گالری آرامی را به نام ماشوتس افتتاح کرد. هر دوی این جاذبه­‌های گردشگری به جمع‌آوری و نمایش آثار هنرمندان معاصر ارمنستان می‌­پردازند. شما با بازدید از این جاذبه‌­های گردشگری می‌­توانید از نزدیک به تماشای آثار هنری و سیاسی، چهره­‌های مشهور و همچنین قطعاتی از هنرمندان خیابانی ارمنستان بپردازید. از مشهورترین هنرمندانی که آثار آنها در گالری‌های آرامی به نمایش در آمده است می­‌توان به بابکین کولوزیان، میناس آوتیسان و هوسپ کارالیان اشاره کرد.2. مرکز ارمنی برای هنر تجربی معاصر (Armenian Center For Contemporary Experimental Art)


مرکز ارمنی برای هنر تجربی معاصر در سال 990 میلادی توسط یک زوج خیر ارمنی- آمریکایی به نام ادوارد و سونیا بالاسانیان افتتاح شد. هدف از ایجاد این گالری حمایت از هنر معاصر ارمنستان و جذب هنرمندان بین‌­المللی به این کشور بوده است. امروزه تعداد زیادی از هنرمندان معاصر ارمنستانی آثار خود را در این گالری در معرض نمایش عمومی گذاشته‌­اند و حتی هر ساله تعدادی اثر از آن سوی مرزها نیز به این گالری آورده می‌شود. به هر صورت این گالری در فهرست بهترین جاذبه­‌های گردشگری ایروان قرار دارد و گردشگران فرهنگی که علاقمند به هنر هستند می­‌توانند در بخشی از تور مسافرتی خود از این جاذبه گردشگری بازدید کنند.3. گالری آرت میکس (Art Mix Gallery)


اگر دوست دارید فرهنگ ارمنستان را از طریق تماشای هنرهای مفهومی و ترکیبی این کشور درک کنید باید به گالری آرت میکس ایروان بروید. این جاذبه گردشگری محل نمایش آفریده‌­های هنری متفاوتی نظیر هنرهای تصویری، کاشی، نقاشی، شیشه کاری، صنایع چوب، فلزکاری و هنرهای ترکیبی است. شما در این جاذبه گردشگری شاهد به کارگیری آمیزه‌­ای از تکینک­‌های مدرن و سنتی در آفرینش آثار هنری خواهید بود. بسیاری از منتقدان هنری بر این باورند که آثار به نمایش در آمده در این گالری نمایانگر روح هنر معاصر کشور ارمنستان است.4. مرکز هنرهای کافسیجان (Cefesijan Center of The Arts)


تمرکز مرکز کافسیجان بر روی دو نکته است: جذب هنرمندان بین‌­المللی به سوی ارمنستان و ارتقای هنرمندان محلی به سطح جهانی. این جاذبه گردشگری و هنری توسط ژرارد کافسیجان بنا نهاده شده است و در اصل یک مجموعه خصوصی است که به نمایش آثار هنری معاصر می‌­پردازد. یکی دیگر از ویژگی­‌های این جاذبه گردشگری برگزاری رویدادهایی همچون کنسرت، کارگاه­‌های هنری، سخنرانی و همچنین نمایش فیلم است. این جاذبه گردشگری بیش از همه برای گردشگرانی مناسب است که به صورت جدی پیگیر فعالیت­‌های هنری هستند.5. گالری آلبرت و تووه بویاجیان (Albert and Tove Boyajyan Gallery)


از زمان گشایش این گالری در سال 2001 میلادی این مرکز هنری به صورت مستمر به نمایش آثار هنری که به آن اهدا شده است و همچنین آثاری که توسط بانیان آن جمع‌آوری می‌­گردد پرداخته است. تعدادی از مشهورترین هنرمندان معاصر ارمنستان مثل تیگران ماتویلان، آشوت هووهانیسان، آنتونی گریگوریان و گاریگین داوتیان آثار خود را در این گالری به نمایش گذاشته‌­اند. به هر صورت این جاذبه گردشگری روز به روز دامنه آثار و فعالیت‌های خود را گسترش می­‌دهد و به آرامی در حال تبدیل شدن به یکی از مهم­‌ترین مراکز هنری کشور ارمنستان است.6. گالری گالا آرت (Gala Art Gallery)


یک خانواده ایروانی مالک این گالری هستند. گالری گالا آرت هر ساله تعداد زیادی از فروشندگان و مجموعه‌داران هنری ارمنستان را در حراج­‌های هنری خود دور هم جمع می­‌کند. حوزه اصلی فعالیت­‌های این گالری نمایش و عرضه آثار نقاشی و آثار حجمی است. این جاذبه گردشگری که توسط دو هنرمند شهیر ارمنستانی به نام آویتی بربریان و نوشیک میکائیلیان افتتاح شده است در نوع خود مجموعه با کیفیتی از آثار هنری و حجمی ارمنستان را در شهر ایروان گرد آورده است و گالری آرت گالا را به یک محل پر طرفدار برای گردشگران داخلی و خارجی مبدل کرده است.7. موسسه هنر نارگاتسی (Naregatsi Art Institute)


هدف موسسه هنری نارگاتسی پشتیبانی از هنرمندان ارمنی و فرهنگ آیینی این کشور است. این موسسه با ایجاد یک مرکز فرهنگی، دعوت از هنرمندان و فراهم آوردن یک محیط دوستانه برای ارتباط آنان با یکدیگر است. علاوه بر این مرکز هنری به صورت مستمر محل اجرای نمایش­‌های هنری، کنسرت­‌های موسیقی و بر پایی نمایشگاه­‌های مختلف است. این موسسه هنری یک جاذبه گردشگری فرح‌بخش برای گردشگران علاقمند به هنر بومی ارمنستان است.8. گالری و موزه هنر مدرن ایروان - مامی (Modern Art Museum Yerevan)


این موزه هنری برای نخستین بار در سال 1972 میلادی و دوره حکومت اتحاد جماهیر شوروی سابق بنا نهاده شد. از آن زمان تا فروپاشی شوروی به عنوان یکی از مهم‌­ترین گالری‌­های هنر معاصر در شرق اروپا مشهور بود. پس از استقلال ارمنستان این موزه به یک جاذبه گردشگری پر طرفدار در میان مردم محلی و گردشگران بین‌­المللی تبدیل شد. در حال حاضر بسیاری از گردشگرانی که به تور مسافرتی ارمنستان می­‌آیند بخشی از برنامه گشت و گذار در شهر ایروان را به بازدید از این موزه و تماشای آثار هنری به نمایش در آمده در آن اختصاص می‌­دهند. شما با بازدید از این موزه فرصت آن را خواهید داشت تا با آثار ارزشمندی که از دهه 1960 میلادی به این سو خلق شده­‌اند و گالری و موزه هنر مدرن ایروان در معرض نگاه بازدیدکنندگان قرار داده شده است دیدن کنید.9. گالری والمار (Valmar Gallery)


اگر در هنگام گردش در شهر ایروان تنها فرصت بازدید از دو گالری را داشته باشید باید حتما یکی از این گالری­‌ها والمار باشد. این گالری محل اصلی نمایش تعداد زیادی از مهم‌­ترین هنرمندان معاصر ارمنستان است. علاوه بر این هر ساله تعداد زیادی از آثار منتخب هنرمندان ارمنی از سراسر کشور و حتی خارج از ارمنستان جمع‌آوری شده و در این گالری در معرض نمایش قرار داده می‌­شود. اهمیت این گالری به قدری زیاد است که هیچ گردشگر فرهنگی بدون بازدید از آن تور مسافرتی ارمنستان خود را به پایان نمی‌­رساند.10. گالری هنر دالان (Dalan Art Gallery)


از زمان آغاز به کار این گالری در سال 2011 میلادی این مرکز هنری بیش از 26 نمایشگاه تخصصی از آثار هنرمندان معاصر ارمنستان برگزار کرده است. تعداد نمایشگاه­‌های اجرا شده در این مرکز فرهنگی آن را به یکی از گالری­‌های در حال رشد ایروان مبدل کرده است و هر روزه تعداد هر چه بیشتری از گردشگران برای بازدید از آثار هنرمندان معاصر ارمنستان به این گالری می‌­روند. شما هم اگر دوست داشته باشید می‌­توانید بخشی از زمان گردش خود در شهر ایروان را به بازدید از این جاذبه گردشگری اختصاص دهید.
  • استفاده از مطالب این نوشتار فقط با ذکر منبع بلامانع است.